Vhodné zviera do bytu – ako si správne vybrať?

0
22244

obr1

Každý rodič raz určite dostal, alebo dostane od svojho dieťaťa otázku, či môže mať domáce zvieratko. Psychologické štúdie už dávno preukázali, že starostlivosť o domáceho maznáčika učí deti zodpovednosti a ohľaduplnosti. Najobľúbenejšie domáce zviera je bezpochyby pes, no nie je vhodný do každej domácnosti. Ak máte rodinný dom so záhradou, vaše možnosti vám dovolia oveľa väčší výber, no čo v prípade, že bývate v mestskom byte? Zviera v domácnosti je záväzok na dlhšie obdobie, a preto by ste mali zvážiť pre a proti pri rozhodovaní a výbere. Ktoré domáce zvieratá sú vhodné do bytu sa dočítate nižšie.

 

Akvárium do bytu je to najrozumnejšie riešenie

Nemusíme pritom hovoriť výlučne o akváriových rybičkách, ktoré sú skôr dekoračným doplnkom v domácnosti než maznáčikom v pravom slova zmysle. Zvieratá, ktoré chováme v akváriu, sú spravidla menej náročné na starostlivosť, čo sa týka čistoty. Takéto akvárium pre zvieratá voláme terárium. Zviera má v teráriu vyhradený vlastný priestor a neovplyvňuje tým ostatné časti vášho bytu. Veľmi vhodnými zvieratami do terárií sú hlodavce, ktoré sa radi prehrabávajú cez všetko, čo sa len dá. Sklo v tomto prípade pôsobí aj ako bariéra proti všadeprítomným pilinám, ktoré hlodavce tak radi rozhadzujú. Terárium je vhodné aj pre rôzne plazy a tropické zvieratá, ktoré potrebujú vlhkosť. Typickým príkladom sú korytnačky, tropické slimáky, pavúky či hady. Tí najväčší extrémisti chovajú červy, ba aj žaby. Paradoxne práve tieto zvieratá sú najvhodnejšie do bytu, nakoľko nezapáchajú a terárium nemusia v podstate nikdy opustiť. Škrečok či morské prasa sú veľmi obľúbené, no namiesto klietky ich dajte do terária a ušetríte si hodiny zametania pilín zo zeme.

obr2

Mačka v byte. V čom je lepšia než malý pes?

Dnes je vyšľachtených mnoho druhov psov a tie najmenšie sú sotva väčšie než šálka kávy. Psy malých rozmerov sa stávajú v poslednej dobe trendovými miláčikmi najmä preto, lebo ich môžeme chovať aj v byte a nie sú náročné na starostlivosť. Čo však v prípade mačky v domácnosti? Mačka v domácnosti je vhodným miláčikom už len z dôvodu, že má pokojnejšiu povahu. V porovnaní so psom mačka vydrží ležať na gauči celé hodiny, kým psovi sa musíte väčšinu času venovať. Aby bol pes zdravý, je ho potrebné aj venčiť, čo u mačky netreba. Nevýhodou mačiek však môže byť to, že si s ňou neužijeme toľko zábavy ako so psom. Pri domácich miláčikoch, ktorí sa pohybujú voľne po byte, si však musíme dať pozor na to, aby sa im nič nestalo a nič nerozbili. Tomu prispôsobujeme aj zariadenie bytu. Nemôžeme zabúdať ani na hygienu a dopriať domácim miláčikom miesto na vyprázdňovanie a pravidelné umývanie. Mačka či pes sú vhodné zvieratá pre dieťa, ktoré si k nim rýchlo vytvorí citový vzťah.

obr3

Domáci miláčikovia sú témou číslo jeden v mnohých rodinách a aj tí najzásadovejší rodičia sa môžu nechať presvedčiť, ak im bude vysvetlené, čo konkrétne domáce zvieratko vyžaduje. Ak si správne vyberte, nemusíte sa obávať včasného ranného vstávania pre venčenie, či nepríjemnému zápachu z nevyčistenej klietky. Domáce zvieratko v byte vám môže bývanie rovnako spríjemniť, ako aj znepríjemniť. Je preto nesmierne dôležité zvážiť všetky pre a proti a na základe týchto rozhodnutí vybrať vhodné zviera pre dieťa a do bytu.