Stromy v dome a byte, je to možné?

0
11088

Koexistencia s prírodou, láska k ekológii alebo kúsok záhrady priamo v obývačke. Aj takto môžeme vystihnúť byty a domy, kde rastú stromy rovno v interiéri. A v tomto prípade platí slovíčko rastú úplne doslovne.


Tip redakcie:  Microsoft Surface Book: Dokáže presvedčiť?


Ak by nám pred niekoľkými desaťročiami niekto hovoril o možnosti mať v obývačke stromy ako súčasť interiérového dizajnu, asi by sme sa mu schuti vysmiali. Dnes je možné všetko a snaha architektov zvyšovať komfort a podporovať zdravšie vnútorné prostredie prináša do domov a bytov aj takéto neuveriteľné riešenia.

Stromy v byte – zelené bývanie na moderný spôsobStromy v dome a byte, je to možné 3

Príbeh stromov rastúcich v interiéroch začal celkom nevinne. Najprv šlo o vegetačné steny, ktoré si majitelia dávali do obývačiek za účelom oživenia atmosféry. Neskôr sa živá zeleň stávala súčasťou striech a fasád na výškových budovách. Potom už architektom nič nebránilo v pokuse umiestniť stromy aj do interiérov, čo sa osvedčilo ako prospešný dizajnový doplnok.

Príklady budov so stromami v byte alebo na fasáde:

Bosco Verticale (Miláno) – Najznámejší z projektov využívajúcich živé stromy v bytoch a na fasádach. Ide o komplex dvoch výškových veží, ktoré údajne ponúkajú toľko stromov, že by obsadili viac ako hektár lesa.

La Tower-Flower (Paríž) – V 10-poschodovej bytovke sú stromy v bytoch len výnimočne, no ako náhrada prišli vhod balkóny obrastené bambusmi. Aj tento objekt mohol inšpirovať našich architektov k príprave projektu prvej slovenskej bytovky so živými stromami.

Projekt Treenium u nás otvára brány zeleným interiéromStromy v dome a byte 6

Za inšpiráciou moderných budov, ktoré sa pýšia takouto zelenou vychytávkou, nemusíme ísť ďaleko. Jeden na naše pomery netradičný projekt tohto typu má oživiť aj bratislavskú bytovú výstavbu. Ide  o bytový komplex Treenium, ktorý láka kupujúcich práve prítomnosťou živých stromov priamo v byte.

Bytový komplex Treenium v skratke :

– realizácia prinesie 47 alebo 86 bytov, podľa výsledkov stavebného konania

– každý majiteľ sa dočká 1 živého stromu priamo v interiéri bytu

– s vegetáciou sa ráta aj vo vnútrobloku, kde vznikne zelené átrium

– vyhliadkovú terasu na streche budovy oživí jazierko a detské ihrisko

Stromy v byte vyžadujú trochu starostlivostiStormy v dome a byte 2

Nápad realizovať projekt so živými stromami v byte znie fascinujúco, no má to háčik. Tým je starostlivosť o daný strom, ktorá ide na zodpovednosť majiteľa. Aj keď sa nejedná o náročnú údržbu, pravidelné polievanie a úprava stromu bude potrebná. Otázne je aj opadávanie lístia, na ktoré sa môžete tešiť každú jeseň. Napriek tomu sú plusy tohto estetického aj praktického pomocníka na nezaplatenie a oplatí sa ho mať doma.

Modernizácia miest a pokračujúca expanzia výstavby nás stále viac pripravuje o bližší kontakt s prírodou. Prítomnosť živých stromov v domácnostiach je len prirodzenou reakciou na túžbu po zdravšom a harmonickejšom bývaní, ktoré oživí práve vegetácia. Je chvályhodné, že takéto projekty sa začínajú presadzovať aj u nás a veríme, že v budúcnosti pribudnú ďalšie.