Solárne kolektory vs. fotovoltaické panely: Porovnanie úsporných zariadení

0
9995

Boom v odvetví výroby úsporných zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie stále pretrváva. Tieto moderné technológie si získali aj našu pozornosť, čo nás vedie ku krátkemu predstaveniu solárnych kolektorov a fotovoltaických panelov s ich následným porovnaním.  

Solárne kolektory

Vysoká popularita zariadení pracujúcich s alternatívnymi zdrojmi energie nie je náhodná. Technológie tohto typu nám už nejaký ten rok poctivo dokazujú svoj význam v oblasti trvalo udržateľnej výstavby a dosť veľkou mierou prispievajú k šíreniu spôsobu bývania berúceho ohľad na životné prostredie. Vieme, že investícia do solárnych kolektorov či fotovoltaických panelov je rozumným krokom, no problémom môže byť práve výber vhodnejšieho zariadenia.

Výhodná investícia do úsporných zariadení

Rozhodnutie majiteľa nehnuteľnosti pre inštaláciu niektorého z úsporných zariadení prinesie viacero plusov. Nielenže to pomôže jeho peňaženke a zdravšiemu vnútornému prostrediu, ale takisto prispeje k lepšej koexistencii človeka s prírodou a jej menšiemu zaťažovaniu. Z tohto hľadiska sa kúpa takýchto technológií javí ako rozumný krok, pričom investícia sa vráti už o 4 až 6 rokov v podobe úspory pri spotrebe tepla a vody.

Solárne kolektory 3

Výber technológie závisí od danej nehnuteľnosti

Oba zo spomínaných zariadení majú svoje nezameniteľné výhody a v mnohom sú si dokonca podobné, čo môže vzbudzovať dojem, že si môžeme vybrať hociktorú technológiu. To však nie je pravda, pretože voľba správneho zariadenia by mala podliehať presnému typu objektu, v ktorom bude nainštalovaná. Tým sa zabezpečí maximálna prevádzková efektivita a skvelá energetická hospodárnosť.

Porovnanie oboch typov zariadení :

Solárne kolektory – Solárne kolektory sme mohli vídavať na strechách domov už v čase, keď boli fotovoltaické panely iba myšlienkou. Aj v súčasnosti sú využívané omnoho častejšie, čo spôsobuje viacero výhod. Sú lacnejšie, v mnohých prípadoch výkonnejšie a na streche zaberú menej miesta. To úplne stačí k tomu, aby ich vlastníci domov vyhľadávali ako ten správny systém pre získavanie slnečnej energie.

Fotovoltaické panely – Fotovoltaika je všeobecne vnímaná ako zložitejší systém technológie, čo prináša viac práce pri návrhu samotnej panelovej zostavy. Ten sa musí odvíjať od rozsahu spotreby v danej domácností a množstva napojených spotrebičov. Aj cena zariadení je o niečo vyššia, no na druhej strane prináša skorší návrat investície, čo je v porovnaní so solárnymi panelmi dosť lákavé.

Solárne kolektory 2

Zelená domácnostiam podporuje kúpu zariadení

Kúpa takýchto úsporných zariadení niečo stojí a zákazníkov vyjde aj na niekoľko tisíc. Keďže záujem zo strany domácností je vysoký, no finančná situácia nedovoľuje každému zaobstarať si buď solárne kolektory alebo fotovoltaické panely, štát sa rozhodol podporiť ľudí spustením projektu Zelená domácnostiam. Jeho cieľom je poskytovať žiadateľom dotáciu v rôznej výške ktorú môžu využiť pri zadovážení potrebného zariadenia. Momentálne sa čaká na ukončenie druhého kola a počnúc júnom by sa malo spustiť prijímanie ďalších žiadostí.

Energia produkovaná zo slnečného žiarenia je v súčasnosti žiadaná z viacerých dôvodov. Aj keď v našom klimatickom pásme na postačujúce množstvo tepla a elektriny v domoch nestačí a treba ju kombinovať s ďalšími zdrojmi, majitelia nehnuteľností sa čoraz viac odhodlávajú k inštalácií solárnych kolektorov a fotovoltaických panelov. Výsledkom je úspora celkových nákladov za spotrebu energie, ktorá sa odráža kvalitnejším a cenovo výhodnejším bývaním.