5 dôvodov prečo cestovať do Apúlie v Taliansku

0
6243

Apulia_1

Rím sa nám zdá chaotický, Benátky plné turistov, Florencia predražená, Neapol je už ďaleko. Nehovoriac o regióne Apúlia na úplnom juhu Talianska. O ňom sa veľa na Slovensku nehovorí. Čo keby sme vám ale povedali, že sa do podpätku pomyselnej „čižmy Talianska” cestovať oplatí? Tu je päť dôvodov, prečo sa vybrať do Apúlie už toto leto.

  1. More!

Čisté tyrkysové more si dnes s Talianskom veľa ľudí nespojí. Apúlia sa však môže pochváliť piesočnatými plážami, ktoré sú poloprázdne do júna, plnšie v období prázdnin, no a od polovice septembra sa vám môže stať, že nebude mať koho na pláži poprosiť, aby vám postrážil osušku.

Apúliou sa tiahne pobrežie dlhé 800 km a medzi tie naj pláže patria Lido Bosco Verde, nádherná Torre Guaceto, Pescoluse alebo Punta Prosciutto.


Apulia_2

  1. Jedlo!

Zabudnite na pizzu a špagety! Niežeby ste ich v Apúlii nenašli. Skúste ale také orecchiette cestoviny s ančovičkami a brokolicou, rôzne baklažánové pochúťky, focaccia chlieb na rôzne spôsoby, chuťovky ako panzerotto, puccia, vyprážaný kvet cukety, burrata syr plnený stracciatellou, tradičnú taliansku zmrzlinu, kvalitné nugátové, vanilkové a orieškové krémy v koláčoch. Vegáni a vegetariáni si tiež prídu na svoje!

  1. Historické mestečká

Sú blízko seba, ľahko sa tam dostanete vlakom alebo autom a každé z nich má osobitú atmosféru. Biele steny starých zachovalých domov vás schladia počas horúcich dní, občerstviť sa môžete v malých kaviarničkách na každom rohu. A nezabudnite si fotoaparát. Architektúra v Apúlii je jedinečná, najmä kamenné trulli domčeky s kónickými strechami. Nevynechajte mestá Lecce, Cisternino, Alberobello, Otranto, Ostuni alebo Locorotondo.

 Apulia_3

  1. Tradície

Domáci olivový olej, syry, víno, ručne vyrábané cestoviny, ale aj keramika. Výroba tradičných pokrmov a remeslá sa tam zachovali dodnes, a ak sa vám podarí spriateliť sa s miestnymi, radi vám ukážu, ako sa olivy dostanú zo stromu cez staré osvedčené techniky ich spracovania na váš stôl.

 

  1. Takmer žiadni turisti

Okrem pár talianskych návštevníkov a cudzincov, ktorí postupne objavujú Apúliu, na juhu Talianska nenájdete žiadne nepríjemné davy turistov. Výnimkou môže byť Lecce a Ostuni v letných mesiacoch, ale aj tam sú tiché uličky, ktoré budete mať len pre seba.

 Apulia_4

Bonus #6: Apúlia je iná!

Vďaka tomu, že sa v regióne premiešalo viac rôznorodých kultúr v porovnaní so severnejšími regiónmi Talianska, má Apúlia svojský charakter. Ľudia sú ústretoví voči cudzincom, jedlo a ubytovanie lacnejšie ako na severe a nádych orientu v architektúre si vás podmaní, aj keď nie ste milovník umenia.

A čo sa týka vzdialenosti, z Prahy to máte do mesta Bari v Apúlii priamym letom nízkonákladovou spoločnosťou za dve hodiny. Ešte stále váhate?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ