Sneh v záhrade: Ako zamedziť lámaniu konárov?

0
2501

shen 1

S príchodom snehu prichádzajú každoročne aj problémy a nie každý sa teší na bohatú nádielku bielej hmoty. Či sa už rozhodnete postaviť snehuliaka, spraviť anjela v snehu, alebo sa ísť s deťmi sánkovať, taktiež nezabudnite na to, že sneh napadne aj do vašej záhrady. Ako zabrániť lámaniu kríkov pod náporom ťažkého snehu a mrazu, sa dočítate v článku nižšie.

 

Sneh v záhrade môže spôsobiť riadnu neplechu

Na bohatú snehovú nádielku počas Vianoc sa tešíte vy a aj deti, ale stromy a kríky vo vašej záhrade môžu byť ohrozené. Aj keď sa to nezdá, sneh je v skutočnosti veľmi ťažký a môže napáchať poriadnu škodu. Stavba stromov a kríkov je charakteristická tým, že celá váha rastliny sa opiera o stredový kmeň alebo miesto, odkiaľ vyrastá zo zeme. Z tohto bodu rastú konáre, ktoré sa rozprestierajú vôkol tohto centra gravitácie. Ide o prirodzený rast dreviny, ktorý môže sneh vážne narušiť. Ak na konáre napadá sneh, ktorý ich zaťaží oveľa viac, ako sú schopné zniesť, jednoducho sa zlomia.

Rovnaký problém môže nastať aj s námrazou, ktorá môže prísť nečakane. Aj v prípade, že sneh nie je, mráz môže zlomiť konáre na vašich drevinách v záhrade. Tieto prípady sú však oveľa ojedinelejšie, no musíte byť na ne pripravení.

2

Polámané konáre od snehu? Pomôže len prevencia

Nie vždy sa dá zabrániť polámaným a zničeným komárom od váhy snehu alebo námrazy. Často napadá veľké množstvo snehu počas noci, keď mnohí z nás spia. Potom len so slzami v očiach pozeráme na nádhernú, zasneženú záhradu so zničenými drevinami. Ak však o tom vieme, môžeme tomu zabrániť. Jediný spôsob, ako našu záhradu ochrániť pred snehovou skazou, je manuálne odstraňovanie nádielky z konárov. Postup je veľmi jednoduchý a postačí vám bežná metla. Len čo začne prudko snežiť, vždy vybehnite do záhrady a sneh z konárov drevín odstráňte. Kombinácia ľadovej námrazy a ťažkého snehu môže vaše dreviny veľmi poškodiť.

3

V zime je vaša záhrada vo vegetačnom pokoji, čo laicky povedané znamená, že rastliny a dreviny odpočívajú a naberajú sily na ďalší rok. Takéto dreviny sú taktiež náročné na choroby a škodcov, preto nepodceňujte prevenciu ani na jeseň a aplikujte vhodné postreky v závislosti na druh dreviny. V prípade, že máte v záhrade aj rastliny, ktoré sú náchylnejšie na zimu a hrozí, že by zmrzli, zabezpečte im dostatočnú ochranu. Inšpirovať sa môžete aj spôsobom, akým sa správne zimujú mrazuvzdorné palmy a prečítajte si článok Ako zazimovať banánovník.