Rekonštrukcia podlahy: Pokladanie polystyrénu si môžete spraviť sami

2
26208

Polystyrén a podlahaPri rekonštrukciách podláh v starých domoch, kde v minulosti stačila škvara, či štrk, sa môžete poriadne nadrieť. Niektoré staviteľské firmy vám napríklad vôbec nebudú ochotné robiť výkop a vybetónovanie podláh, pokiaľ pôjde o to jediné, čo od nich budete potrebovať. Pri odbornosti niektorých firiem ide o plytvanie ich časom a schopnosťami. Naopak firmy špecializujúce sa čisto na podlahy to tak nemusia brať. V mnohom však viete ušetriť, keďže výkop podlahy dokážete realizovať s rodinou či ochotnými priateľmi sami. To všetko až do fázy prvého betónu. Ten tvorí základ pre klasickú izolovanú podlahu „na hline“ v súčasnosti. Pod betón patrí igelit, ktorý ho bude chrániť pred vlhkosťou, pretekaniu pod zem cez možné otvory a nerovnosti, problémom pri schnutí a ešte mnohého iného. Na zaschnutý počiatočný betónový poter sa nalepuje asfaltová lepenka. Ktorá má izolačné vlastnosti, zadržiava vodu, no pokiaľ máte starý dom podrezávaný, spájate ju s materiálom v podrezávanej vrstve, čím vytvoríte vaňu. Práve tu nastupuje nutnosť pokládky polystyrénu, kde je na rovinu povedané, zbytočnosť využívať služby firiem. Najmä tých, čo by vám položenie polystyrénu účtovali. Cena niektorých za pokládku metra štvorcového je okolo 4 EUR. „…keď tu zrazu po 10 minútach práce buchnete si po čele, ako rýchlo ste ušetrili 24 EUR na jedinej miestnosti.“

Polystyrén a jeho vystieranie
Pred pokladaním polystyrénu sa na celú plochu podlahy vystiera igelit. Polystyrénové tabule môžu mať rôznu hrúbku. Ak vám predajca ponúka 8 centimetrový, ale v ponuke má cenovo výhodnejší 4 centimetrový v ešte výhodnejšej cene za meter kubický, bez akéhokoľvek problému môžete použiť dve vrstvy 4 centimetrovej hrúbky na sebe. V niektorých prípadoch, najmä pri rúrkach, to môže byť ešte väčšia výhoda, než pri 8 centimetrovom. Polystyrénové tabule jednoducho pokladáte od rohu a pri konci už len vyrezávate presné hrany. Pokiaľ vám chýba tabuľa, ale máte stále veľa polystyrénového odpadu a rôznych odrezkov, opäť netvorí žiaden problém poskladať z týchto kúskov svoju vrstvu. Mnoho robotníkov vám to môže odfláknuť, nahádzať tak, že sa pri pohybovaní po ňom ozývajú zvuky praskania a drobenia pri narúšaní hrán. Ideálne vystretý polystyrén je po celej ploche podlahy a rovnomerne.

Nerovnosti a prekážky
Prípadné nerovnosti na základnom betóne, ako napríklad nánosy štuku pri výrobe omietok (s nimi radšej počkajte, kým budete vyššie), alebo nánosy iného materiálu, by ste mali odstrániť. Ak máte rozvody radiátorov, rúrky, ktoré môžu dosahovať teplotu aj 100° môžu roztopiť polystyrén, ktorý sa priamo rúrok dotýka. Mali by byť preto kryté penovým obalom, ktorý izoluje teplotu rúrok. Polystyrén v miestach rúrok vyrežete. Použijete pritom na to pokojne lámací nôž na kartón. V krajnej núdzi bez akéhokoľvek noža použijete aj pílku na drevo, ktorá funguje rýchlo, no tvorí drobný polystyrénový prach. Odpadové rúrky, vodovodné rúrky a to všetko by malo byť pre zručného „vyrezávača“ aj zábavou. Skladáte totiž tak trochu puzzle, či tetris.

Kde nesmie ísť polystyrén
S polystyrénom sa vyhýbate miestam, kde bude stáť zásadná váha. Roh, v ktorom plánujete v budúcnosti krb, prípadne ťažký zásobník vody v kotolni, vaňa, alebo plánovaný chladiarenský box. To sú priestory, kde sa vyhnete polystyrénu a nahradíte ho pri zalievaní betónom hrubou vrstvou betónu. V krajných prípadoch núdze si môžete miesto vyložiť pár tehlami, či iným kusom tvrdého betónu nižšie než bude vrchná vrstva. Môže to pomôcť ušetriť s materiálom. Nižšia vrstva môže ísť oproti iným izbám všade tam, kde plánujete podlahové kúrenie.

Comments are closed.