Na Ukrajine sa zrútil zostrelený Boeing 777 malajzijských aeroliniek

0
1775

V blízkosti ukrajinsko-ruskej štátnej hranice sa pred malou chvíľou zrútilo dopravné lietadlo Boeing 777 malajzijských aerolínií, ktorý smeroval z Amsterdamu do Kuala Lumpur. V médiách je zatiaľ minimum informácií, hovorí sa však o zostrelení v približne 10 kilometrovej výške. Lietadlo spadlo na územie Ukrajiny a pravdepodobne je všetkých necelých 300 cestujúcich mŕtvych. Lietadlo mala zostreliť raketa typu Buk, ktorá disponuje vlastným pohonom a je schopná zostreliť lietadlo aj vo výške 14 000 metrov. Ide tak o ďalšiu pohromu, ktorá postihla malajzijské aerolinky, tento rok druhá po strate lietadla v Indickom oceáne.

Zatiaľ jediné video na webe:

Podľa prvých informácií má mať zostrelenie na svedomí skupina separatistov. Pokiaľ to tak nie je, svetovú históriu čakajú zásadné zvraty a tento deň sa zapíše výraznými písmenami do dejín hneď niekoľkých krajín. Už dnes sa zrak svetových médií začína upierať ešte viac smerom na Ukrajinu. Lietadlo malo po medzipristátí v Kuala Lumpur pokračovať do Austrálie. Na palube zahynuli aj odborníci na AIDS.

Doplnené 22:00
V lietadle zomrelo väčšie množstvo občanov Holandska, Američania aj Briti. Údajne sa povstalcom podarilo nájsť čierne skrinky, ktoré majú putovať do Moskvy. Napriek tomu, že sú nájdené na území Ukrajiny. Medzi obeťami sú aj deti. Video nižšie ukazuje špúšť, ktorú havária na zemi spôsobila. Kusy tiel sú rozmetané spolu s troškami lietadla všade na okolí. Osobné veci, batožina, mobilné telefóny, odevy… Podľa medializovaných informácií malo ísť o zostrelenie. Na ruských spravodajských portáloch sa píše, že lietadlo sa pohybovalo na rovnakej trase ako sa neskôr malo pohybovať lietadlo ruského prezidenta.

Na palube mohli byť Slováci
Zásadnou môže byť informácia, ktorá bližšie priblíži národnosti cestujúcich. Na palube totiž môžu byť aj Slováci. Tí si mohli kúpiť letenky pred niekoľkými mesiacmi, keďže práve na lety v tomto období boli pomerne slušné ceny. O kúpe letenky do Kuala Lumpur sme dokonca uvažovali sami. V prípade odletu z Amsterdamu sa na palube mohlo naozaj nachádzať viacero Európanov. Ich národnosti a počet nie je v čase prípravy tejto smutnej zaujímavosti známe.

Doplnené 18. júla 2014, 11:00: podľa informácií spravodajstva rádia VIVA metropol sa na palube lietadla nenachádzali Slováci.