Rast cien nehnuteľností je veľmi mierny, výnimkou sú byty

0
1715

city-1093866_640

Štatistiky cien nehnuteľností na bývanie ovplyvnili zlacnené domy. Byty sú medziročne drahšie o viac ako päť percent.

Ceny nehnuteľností na bývanie podľa ostatných vyhodnotení centrálnej banky vzrástli. Priemerná cena sa tak v treťom štvrťroku 2015 zvýšila o osem eur na štvorcový meter.

Za bývanie teda Slováci podľa sledovaní Národnej banky Slovenska platia  1 229 eur na štvorcový meter. Znamená to medzištvrťročný rast o 0,7 percenta a medziročný rast o 1,2 percenta.

Viac ako päť percent

Pohľad na tieto čísla ukazuje veľmi mierny celkový rast. Inak je to však, ak sa zájde do štatistík hlbšie – keď sa zameriame iba na byty, nárast priemerných cien už ukazuje 5,6 percenta medziročne (z 1 289 na 1 361 eur na štvorcový meter).

Priemerná cena domov, ktorá ovplyvnila celkové štatistiky totiž medziročne poklesla o 1,6 percenta (z 1 096 na 1 079 eur na štvorcový meter).

autor: shutterstock
autor: shutterstock

Nožnice sa otvárajú už od roku 2013

Trend roztvárania nožníc medzi priemernou cenou bytov a priemernou cenou domov je evidentný už od začiatku roku 2013 a pokračoval aj v treťom štvrťroku 2015, píše v takzvanom rýchlom komentári analytik Úseku pre menu, štatistiku a výskum Národnej banky Slovenska Mikuláš Cár.

Súčasná priemerná cena štvorcového metra v bytoch je o viac ako štvrtinu vyššia ako priemerná cena štvorca domov.

Jedným z dôvodov podľa neho môže byť výraznejší záujem o prvé bývanie v bytoch viac podporených rôznymi službami ako v rodinných domoch s často chýbajúcou základnou infraštruktúrou.

Signály pre trvalejšie oživenie

Priemerná cena bývania dosahovala v posledných štvrťrokoch vyššie hodnoty ako je jej aktuálny dlhodobý priemer (1 218 eur na štvorcový meter) a za posledný rok mierne zrýchľoval aj medziročný rast priemernej ceny bývania.

„To možno považovať za určité signály už trvalejšieho oživovania trhu s bývaním na Slovensku,“ píše sa v komentári k štatistikám centrálnej banky.