Ranč väčší než New York a Los Angeles hľadá nového majiteľa

0
2894

Statok storočia hľadá nového majiteľa.

Ranč Waggoner v Texase sa rozkladá na ploche pol milióna akrov. Môže sa pochváliť viac než 100 nehnuteľnosťami a ropným zdrojom na svojom území. Potenciálni záujemcovia o kúpu mohli do 20. októbra podávať svoje ponuky. Podľa Wall Street Journal bude pozemok predaný do konca tohto roka za cenu 725-miliónov amerických dolárov.

Predať tento jazdecký ranč dostal za úlohu austrálsky realitný maklér Bernard Uechtritz, žijúci v Texase. Pozemok bol po celý čas svojej existencie (165 rokov) vo vlastníctve jedinej rodiny. Uechtritz si pri práci na tomto projekte musel zvyknúť na odmietanie ponúk od najbohatších ľudí sveta. „Ak mám byť úprimný, nestáva sa mi často, že by som mohol odmietnuť ponuku niekoľkých miliárd dolárov. Pár miliárd dolárov nie je v tomto prípade vôbec zaujímavá ponuka,” povedal Uechtritz.

151007171836-waggoner-ranch-entrance-exlarge-169

Bernard Uechtritz – realitný maklér zodpovedný za predaj ranča

Uechtritz je známy účasťou na predaji niekoľkých výnimočných nehnuteľností. Bol poverený predajom paláca Joseho and Kitty Menendezových v Beverly Hills po tom, čo bol pár zabitý ich dvomi synmi v roku 1989. Ohodnocoval aj pozemok OJ Simpsona a vilu jeho exmanželky Nicole Brown Simpsonovej, ktorá v nej bola zabitá spolu s priateľom Ronaldom Goldmanom.

„Robím to už 30 rokov. Pracoval som na niekoľkých zaujímavých a naozaj veľkých obchodoch. Pozeral som sa, ako peniaze prichádzajú na súdy v kufríkoch.”

Ranč Waggoner je však osobitná kapitola. V žiadnom prípade to nie je ľahká úloha. Uechtritz strávil už dva roky prácou na tomto projekte, ohodnotil ponuky 600 záujemcov. Ak sa mu podarí predať ranč za požadovanú cenu, sám získa milióny dolárov. Uechtritzovi v kovbojskom klobúku nie je tvrdé obchodovanie vôbec cudzie. Je ale presvedčený, že v tomto prípade to nebude nutné: „Pozemok ranča Waggoner je naozaj jedinečný a neporovnateľný! Kde inde nájdete obrovský jazdecký ranč s rozlohou pol milióna akrov, s ropným zdrojom a s veľkým duševným vlastníctvom? Nikde, podobný pozemok proste neexistuje.“

151007181406-waggoner-property-overhead-exlarge-169

Waggoner sa nachádza blízko Vernonu v severozápadnom Texase. Je to najväčší ranč so súvislým pozemkom rozliehajúci sa na území šiestich okresov. Jedno jazero na pozemku obsahuje dostatok vody na to, aby zásobilo 100 000 obyvateľov neďalekého mesta Wichita Falls. Ranču patrí 14 000 kráv, 500 koní a 30 000 akrov ornej pôdy.

Ak sa chcete dostať k hraniciam pozemku, potrebujete na to vrtuľník a veľa času.

„Keď záujemcom ukazujem pozemok, jazda vrtuľníkom trvá takmer dve hodiny a to získajú len hrubý prehľad,“ vysvetľuje Uechtritz a dodáva,  „ak si chcete prezrieť zaujímavé miesta na ranči, potrvá to asi jeden alebo dva dni. Na naozaj intenzívnu prehliadku si radšej vyhraďte tri až štyri dni.”

151007181515-waggoner-secluded-spot-exlarge-169

„Stojí to určite za to! Je to naozaj prekrásny pozemok a ako som povedal jediný svojho druhu. Určite vstúpi do histórie. Mojou veľkou motiváciou je vízia, že nový vlastník ranču bude ochraňovať a zveľaďovať tento pozemok po ďalších 165 rokov. Je to dôležitá súčasť kovbojskej kultúry – predať svoje poslanie ďalším nástupníkom.”

Uechtritz pozná 120 zamestnancov pracujúcich na ranči a rodiny, ktoré sa spoliehajú na hladký priebeh predaja pozemku. „Výber kupca pre tento ranč so sebou nesie obrovskú zodpovednosť za rodiny kovbojov, ktorí sú žijúcim srdcom tohto ranča. Dôverujú mi a veria, že vložím ich domov do správnych rúk. Myslím, že máme skvelé vyhliadky – už sme našli niekoľko kvalitných potenciálnych kupcov.” Pravdou je, že na svete existuje len obmedzený počet ľudí, ktorí majú dostatočné finančné prostriedky na kúpu pozemku.

151007184357-waggoner-ranch-teddy-roosevelt-exlarge-169

Jim Taylor z realitnej agentúry Hall & Hall v Denveri odhaduje, že ponuka potenciálneho kupca by mala byť vo výške 7- až 8-miliárd amerických dolárov.

Uechtritz sa v máji vyjadril, že ranč sa predáva pre pokles dôvery v jeho terajšie riadenie. Dôvera klesala už od roku 1990. Ranč má pozoruhodnú históriu, bol aj obľúbeným rančom bývalého amerického prezidenta Roosevelta. Uechtritz priznáva, že v deň predaja bude určite pociťovať aj smútok. „Niekoľko rokov to bola súčasť môjho života. Vytvoril som si k ranču osobný vzťah. Poznám svet jazdectva veľmi dobre. Na koni som jazdil od svojich 5 rokov. Som jazdec a rančer. Je to v mojich žilách.“

Zdroj: edition.cnn.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ