5 trikov, vďaka ktorým sú „ all you can eat “ reštaurácie ziskové

0
2556

1

Aj vy sa často zamýšľať nad tým, ako je možné, že prídete do reštaurácie, kde zaplatíte jednorazový poplatok a môžete jesť do prasknutia? Tieto takzvané all you can eat reštaurácie začínajú byť populárne aj medzi Slovákmi a stáva sa bežne, že namiesto nedeľného obeda ide rodina do reštaurácie na čínske jedlo či sushi. Ako to však tieto reštaurácie ekonomicky zvládnu a prečo sa im to oplatí? Je to jednoduché. Šikovnými trikmi ovládajú vaše podvedomie a kážu vám, čo máte jesť.

 

Reštaurácie nás ovládajú týmito trikmi a my si myslíme, že sme ušetrili

Ak sa pozriete pozorne, prídete na to, že drvivá väčšina all you can eat reštaurácií je založená na ázijskej kuchyni. Našincom tak obľúbené ryžové rezance či hovädzie polievky sú dnes veľmi trendy a radi na ne zájdeme s priateľmi či rodinou. Či už do klasickej reštaurácie, alebo do all you can eat, môžeme si byť vždy istí, že za ne nezaplatíme veľa, no zasýtia nás. Avšak, aké šikovné triky používajú reštaurácie, aby nás ovplyvnili vo výbere jedla? Sú to tieto:

 

  • Reštaurácia bez menu, no aj tak úspešná?

 

Všimli ste si, že väčšina all you can eat reštaurácií nemá k dispozícii žiadne menu? Princípom sú bary, kam prídete a naložíte si to, na čo máte chuť. Na prvý pohľad to môže vyzerať tak, že sa to reštauráciám neoplatí, no hrajú sa s vašou psychikou a svojimi financiami. Ak nemá reštaurácia žiadne menu a ponuka jedla je v bare, kde si môžete naložiť z toho, čo ponúkajú, reštaurácia má určitú slobodu. Zdraželo mäso? Tak ho jednoducho nekúpia a do svojej ponuky v daný deň nezaradia. Naopak, ak sa znížila cena mrkvy, môžete si byť istí, že v ponuke nájdete mrkvový šalát.

2

  • Lacná zelenina a triky na zákazníka

 

Ázijská kuchyňa je založená najmä na zelenine. Jeden si môže povedať, že je to výborné, lebo zelenina je zdravá. Avšak každý, kto nakupuje v potravinách, vie, že zelenina stojí naozaj málo, a práve preto ju majú all you can eat’ reštaurácie v ponuke v tak širokom sortimente. Zamysleli ste sa nad tým, koľko ste si zeleniny naložili? Aj spôsob rozmiestnenia na bare vás ovplyvní tak, aby ste si naložili to najlacnejšie. Ako je to možné? Čítajte nižšie.

 

  • Sezónne jedlo je najlacnejšie

 

All you can eat reštaurácie nakupujú sezónne jedlo, lebo vtedy je najlacnejšie. Na jeseň sa tu prejete tekvíc, na jar zas špargle. Naopak, ak si myslíte, že si pochutnáte na čerstvých paradajkách v zime, mýlite sa. Vtedy sú drahé pre nákladné vykurovanie skleníkov. Toto pravidlo však neplatí pre ázijské reštaurácie, kde sa ponuka veľmi nemení a nezávisí od aktuálneho ročného obdobia.

3

  • Sýte drinky, množstvo soli a paličky

 

Nápoje nie sú v cene menu a práve na nápojoch obľúbené all you can eat reštaurácie zarábajú. Ak si aj hneď na začiatku neobjednáte niečo na pitie, určite vám neskôr vysmädne. Reštaurácie jedlo prehnane solia, aby vo vás vyvolali smäd. Prečo je ostrokyslá polievka tak veľmi slaná, ak si ju dáte v all you can eat reštaurácií, kým v bežnej chutí normálne? Aby vám vysmädlo. Triky reštaurácií sú natoľko premyslené, že v každej all you can eat reštaurácii nájdete paličky. Prečo? Určite nie preto, lebo s nimi jedia v Ázii. Skúšali ste jesť s paličkami? Ide to pomaly a pocit zasýtenia príde rýchlejšie.

 

  • Rozmiestnenie jedla v bare

 

Najväčšou hrou na zákazníka je rozmiestnenie jedla v bare. Drahšie jedlo, najčastejšie mäso, býva zvyčajne v strede na menších tanieroch a je zo všetkých strán obklopené lacným jedlom na väčších tanieroch, najmä zeleninou. Ľudská psychika funguje tak, že si naložíte menej drahšieho a viac lacnejšieho jedla. Prečo? Ponuka je veľká, tak prečo neochutnať z každého?

4

Máte radi all you can eat reštaurácie a myslíte si, že sa za dobrú cenu najete do prasknutia? Možno, no nezabudnite na to, že nič nie je zadarmo a aj zdanlivo výhodné veci sú často len hra na psychiku zákazníka. Ak sa však na to pozriete z druhej strany, tieto reštaurácie naozaj nie sú drahé a miniete tu oveľa menej, ako by ste minuli hocikde inde. Koniec koncov, aj napriek týmto trikom, ktoré vás nútia podvedome jesť viac lacného jedla, stále si musíte uvedomiť to, že reštaurácia je forma biznisu.

Ako ste na tom vy? Máte radi tieto reštaurácie a poznáte iné triky na zákazníka, ktoré s vám nepáčia?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ