Prineste si do kuchyne kúsok Provensálska – tento romantický štýl si zamilujete

0
762

Harmonická, útulná a praktická. Tak môžeme v skratke nazvať kuchyňu v provensálskom štýle. To sú aj dôvody, prečo si zákazníci v kuchynských štúdiách stále vyberajú práve tento dizajn. Čím sú kuchyne v provensálskom štýle tak jedinečné a aké sú ich základné prvky?

Základné charakteristiky provensálskeho štýlu

Každý štýl má prvky, ktoré sú preň typické. Pre provensálsky štýl sú charakteristické nasledujúce znaky:

  • jednoduchá krása, ktorá si nepotrpí na štýlovosť ani sofistikovanosť,
  • kladie dôraz na zachovanie tradícií južného Francúzska,
  • steny v provence kuchyni sú najčastejšie v bielej alebo sviežej žltej farbe,
  • dominujú v ňom prírodné materiály.

Zaostrené na provence kuchyňu

Nábytok, dekorácie a textílie. Ako zariadiť provence kuchyňu, aby sme zachovali jej originálny charakter a aby zároveň nepôsobila umelo a strojene?

Zdroj foto: Archi_Viz / Shutterstock.com

Nábytok

Kuchynská linka je ústredným prvkom. Nájdeme ju zvyčajne v neutrálnych či pastelových farbách. Najobľúbenejšie sú však biele provence kuchyne, ktoré sú nadčasové a praktické. Bielu kuchyňu potom môžete kombinovať s doplnkami typickej fialovej alebo šalviovo zelenej farby. Zabúdať netreba ani na masívny drevený stôl, pri ktorom môžete hostiť veľkú rodinu a priateľov.

Textílie s prírodnými motívmi

Ľan, bavlna a chintz sú materiály, ktoré podtrhnú jednoduchosť typickú pre tento štýl. Jemné motívy rastlín a kvetov ho ešte viac zdôraznia. Ideálne je ich použitie na obrusy, obliečky dekoračných vankúšov alebo bavlnené utierky. S množstvom doplnkov to ale netreba preháňať, aby ste priestor opticky nezmenšili a nepôsobil preplnene.

Dekorácie

Kvety, kvety a opäť kvety. Váza s kvetmi na stole v provensálskej kuchyni nikdy nechýba. Nielenže ide o prvok, ktorý oživí a rozjasní priestor farbami, ale zároveň funguje aj na prevoňanie interiéru.

Moderná provensálska kuchyňa

Na prvý pohľad sa zdá, že takéto spojenie sa vylučuje. Opak je však pravdou. Už niekoľko rokov patrí biela farba v kuchyni na prvé miesto. Aj jednoduchou a modernou bielou kuchyňou v kombinácii so správnymi doplnkami si môžete priniesť kúsok južného Francúzska rovno k vám domov.