Novostavby idú najmä z papiera

0
1676

Dávnejšie postavené novostavby, kde zostali prázdne byty dnes už z veľkej časti nevyhovujú. Súčasná ponuka viac reaguje na dopyt.

Autor: J&T Real Estate, anc
Autor: J&T Real Estate, anc  zdroj: cas.sk

Podľa odhadov až 80 percent všetkých predaných novopostavených nehnuteľností určených na bývanie sa v Bratislave predáva z papiera. To znamená, že developer ešte reálne nezačal stavať, no má hotový projekt. Prípadne je stavba ešte len v začiatkoch.

Existujú aj projekty, v ktorých developeri všetko bývanie vypredajú, hoci stavební robotníci ešte nedokončili svoju prácu.Tento trend sa vrátil spred rokov, mnohí si ešte pamätali poradovníky na byty v nových projektoch.

Situácia má svoje dôvody. Dávnejšie postavené novostavby, kde zostali prázdne byty dnes už z veľkej časti nevyhovujú. Súčasná ponuka viac reaguje na dopyt – napríklad čo do veľkosti (a teda aj konečnej celkovej ceny) ponúkaných bytov.

Cez 2,2 tisíca s DPH

Priemerná cena metra štvorcového novopostaveného bytu v hlavnom meste Slovenska na jeseň dosiahla úroveň okolo 2 230 až 2 250 eur s DPH. Údaj sa rôzni podľa toho, ktorá realitná kancelária robila prieskum (Bencont respektíve Lexxus).

Najvyššia priemerná cena voľných bytov bola podľa druhého spomenutého zdroja v prvom bratislavskom okrese, naopak najnižšia priemerná cena voľných bytov bola v druhom okrese.

Na jeseň tohto roka sa opäť naštartoval dlhodobý trend nižšej priemernej ceny predaných bytov v porovnaní s priemernou cenou voľných bytov.  To svedčí o tom, že kúpa z papiera je často výhodnejšia, ako kúpa už postaveného bytu.

Najdrahšie byty všetkých kategórií sa predávajú v prvom bratislavskom okrese.

bratislava-700198_640

Viac o kvalite bývania

Ponuka bývania v novostavbách je ozaj rôznorodá. Niektoré projekty chcú upútať okolím, iné úsporami. Takmer pravidlom je možnosť úpravy dispozičného riešenia v rôznych štádiách stavby a v rôznom rozsahu.

Developeri sľubujú spoločenské miestnosti, obchody, parky, prepojenia na verejné priestory.

Niekde je možné mať v byte krb, vírivku, k apartmánom a ateliérom pribudla sofistikovanejšia ponuka loftov, terás, zelených striech a podobne. Trh sa opäť vrátil aj k ponuke nadštandardného bývania pre ľudí, ktorí si môžu dovoliť za bývania zaplatiť viac, ako ostatní.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ