(Ne)obyčajný rebrík: história rebríkov a zopár zábavných fotografií

0
3726

Rebrík, bežný vynález ktorému príliš nevenujeme pozornosť, a v záhrade, na stavbe, či pri maľovaní si bez neho nedokážeme predstaviť prácu. Skôr, ako si ukážeme zopár zábavných fotografií na tému rebríčkov a ich (ne)nepoužívania, by sme mohli načrieť do jeho minulosti. Ide o tak bežnú vec, že mu nevenujeme príliš pozornosť po vývojovej stránke.

História a vývoj rebríkov
Pravdou je, že sa za desiatky tisíc rokov zásadne nezmenil. Rovnako, ako si ho stavali primitívni predkovia človeka, si ho stavajú v niektorých kútov sveta aj teraz. Tak ako objavili pri stúpaní do svahu schody a na prechod k plodom stromov ich kmene, pri snahe o čo najväčšie pohodlie a dostupnosť bez potreby lezenia plne zamestnanými všetkými štyrmi, prišli na to, ako pospájať viacero vetiev priečne a získať tak „výstup hore“ v prenášateľnej podobe. Rebríky sa stavali až donedávna takmer výlučne z dreva a aj preto sa nám vlastne žiaden „prvý“ nezachoval. Ako poškodený i tak pravdepodobne skončil ako palivo. Len lokálne prevažne zo strednej a južnej Ameriky poznáme zmienky o lanových rebríkoch, ktorí inšpirovali lanové a plastovolanové rebríky využívané v modernej dobe asi najviac vo vrtuľníkoch a na detských preliezačkách. Hlavný vývoj, ktorý pri rebríkoch nastal, mimo jeho stavbu, vzhľad a úlohu, ktoré zostávajú rovnaké, je spojivo. Jednotlivé dieliky v minulosti spájali liany, vlákna, či postupne laná. Neskôr ich vystriedali v prípade dostupnosti klince, prípadne až v posledných sto rokoch drevené vyhotovenie v niektorých prípadoch nahradil kov. Rebríky majú svoju úlohu aj vo vojnách, pri obliehaní a dobývaní hradieb. Vždy mali svoje miesto pri stavbe, pri starostlivosti o miesta vo výške, o stromy, a podobne. Dnes je rebrík priamo súčasťou špeciálnych vozidiel hasičskej služby, sú súčasťou lodí, ponoriek, člnov, prístavov, ba dokonca aj ako interiérový doplnok.  Ale dosť bolo mudrovania, patent na rebrík si nikto nevezme a tak bude stále s nami.

Zopár fotografií na pobavenie
Dobrý rebrík je v každej domácnosti výborným pomocníkom. No nie každý ho vie používať, alebo si to len myslí. Nižšie sa môžete pobaviť na niekoľkých fotografiách, ktoré dokazujú, že napriek jeho jednoduchosti ho nie každý vie používať.

Rebrík a jeho používanie
Rebrík a fail, zábavné fotografie

Rebrík a fail, zábavné fotografie

Rebrík a fail, zábavné fotografie

Rebrík a fail, zábavné fotografie

Rebrík a fail, zábavné fotografie

Rebrík a fail, zábavné fotografie

Odpoveď na otázku: „Aké ešte iné praktické využitie môže mať rebrík?“

Rebrík a fail, zábavné fotografie

Odpoveď na otázku:  „Čo keď rebrík chýba?“ 

Rebrík a fail, zábavné fotografie

zdroj: Facebook a Peter Klimo