Mrazuvzdorný banánovník: Pripravili ste ho dobre na zimu?

1
9736

1

Ste milovníkom exotických rastlín a vo vašej zbierke nechýba ani mrazuvzdorný banánovník druhu Musa basjoo? Tento exotický a výnimočný banánovník skrášľuje záhrady nejednej domácnosti aj vďaka jeho ľahkej dostupnosti. Aby však mrazuvzdorný banánovník rástol a silnel, potrebuje byť kvalitne zazimovaný. Prípravu na zimu však mnohí záhradkári podcenia, a preto ich Musa basjoo zimu neprežije. Aké sú najčastejšie dôvody neúspešného zimovania banánovníka a ako ho správne pripraviť na zimu tak, aby sa sám v budúcom roku prebudil? Prečítajte si nasledujúce odborné rady a správne zazimujte svoj banánovník v záhrade, aby vám skrášľoval vaše záhony dlhé roky.

Banánovník v zime: čo s ním v záhrade?

Niektorí záhradníci na zimu svoje banánovníky jednoducho zo zeme vykopú a opäť na jar nasadia. To je tiež riešenie, no spomalí to rast a banánovník nikdy nedosiahne dostatočne veľké rozmery, aby vytvoril v záhrade úctyhodnú dominantu. Oveľa lepšie, no časovo náročnejšie riešenie je banánovník na zimu zakryť a nechať ho na pôvodnom stanovisku. Tým sa neporušia koreňové väzby a banánovník bude na jar v plnej sile opäť rásť. Ako však zazimovať Musa basjoo? Ak sa ho rozhodnete nechať celú zimu v záhrade, dôsledne dodržte nasledovné kroky, aby váš banánovník prežil celú zimu. Oveľa väčším problémom než mráz je pleseň a vlhko, pretože banánovníky skôr než zamrznú, jednoducho zhnijú.

 

Musa basjoo zimovanie – ako na to?

Riaďte sa nasledujúcimi krokmi a zazimujte svoj banánovník druhu Musa basjoo bezpečne tak, aby ste sa na jar mohli opäť tešiť z jeho sviežich zelených listov a množstva odnoží.

 

  1. Počkajte na prvý mráz.

Aj keď to znie zvláštne, pokojne môžete počkať na prvý mráz. Musa basjoo je odolný banánovník, ktorého koreň vydrží údajne až -21 stupňov Celzia. Aj keď tento údaj nie je potvrdený, mierny mráz pár stupňov pod nulou rastlina zvládne bez výraznej ujmy. Preto mu prvý mráz neuškodí, a keď príde, uľahčí vám robotu. Ako? Banánovníku odmrznú listy, ktoré sa vám vďaka zmäknutiu tuhej dužiny podarí ľahšie odrezať. Odrežte zmrznuté listy, aby vám ostala len mohutná stonka, čo je vlastne kmeň rastliny. Banánovníky sú byliny, a preto nikdy nebudú mať drevitú stonku.

2

  1. Kúpte si polystyrén a zožeňte slamu.

Len čo banánovníku odrežete všetky listy a ostane vám iba kmeň, vytvorte z polystyrénu s hrúbkou minimálne päť centimetrov box s pôdorysom štvorca. Banánovník v podstate zamurujete medzi štyri steny, no nezabudnite nechať minimálne 50-centimetrový priestor medzi kmeňom rastliny a stenou polystyrénu. Tento priestor vyplníte izolačným materiálom. Aký izolačný materiál je najvhodnejší? Suchý. Je nevyhnutné box vyplniť suchým materiálom, ideálne slamou, no postačia aj listy pohrabané v záhrade. Ak by bol izolačný materiál vlhký, spôsobilo by to pleseň a hnilobu. Váš box vyplňte až po vrch a dôsledne utlačte. Celý box uzavrite ďalším kusom polystyrénu, no nezabudnite na ďalší veľmi dôležitý krok – vetranie!

 

  1. Vetranie je kľúčom k úspechu.

Aby ste zabránili plesni, nesmiete zabudnúť ani na vetranie. Musíte v polystyréne spraviť malé otvory a nechať priestor medzi vrchom boxu a poklopom (ideálne jeden centimeter). Aj napriek mrazu musí v boxe vzduch cirkulovať. Môže sa stať, že vrch izolačného materiálu omrzne, no ak ste dodržali odporúčané vzdialenosti (minimálne 50 centimetrov izolačného materiálu medzi kmeňom Musa basjoo a stenou polystyrénu), nemusíte sa ničoho obávať.

3

 

Ak aj vy patríte k hrdým majiteľom mrazuvzdorného banánovníka Musa basjoo, nezabudnite na správne zimovanie, ktoré je kľúčom k správnej starostlivosti. Banánovník v záhrade nemusíte na zimu vyberať, ak mu zabezpečíte dostatočnú izoláciu a vetranie. Máte aj vy skúsenosti so zimovaním exotických rastlín či preferujete ich vykopávanie pred zimou? Podeľte sa s nami v komentároch.

1 komentár

  1. Dobrý deň, my sme bananovníky zazimovali podľa vašich pokynov no bohužiaľ keď sme ich odkryli boli zhnité. Dajú sa ešte dokopy keď budú odkryté?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ