IKEA odhalila absolútne najobľúbenejší produkt svojich zákazníkov

0
4344

Od svojho založenia v roku 1943, sa IKEA stala jedným z najväčších výrobcov nábytku na svete. Obchodná sieť pozostáva z viac než 300 obchodných domov v 38 krajinách. Šéfdizajnér a produktový manažér Marcus Engmann, ktorý pre švédsku značku začal navrhovať vo svojich 16 rokoch (!) a pracuje pre ňu doteraz, v rozhovore pre magazín Businness Insider odhalil najobľúbenejší IKEA produkt všetkých čias: pohovku Klippan. Ste prekvapení? A nesedíte na nej náhodou počas čítania tohto článku?

obrazok 1

Engmannov otec, Lars, navrhol pohovku pre švédskeho nábytkárskeho giganta ešte v roku 1970! Oficiálne bol predaj Klippanu spustený až o deväť rokov neskôr a od svojho uvedenia až po súčasnosť sa teší neutíchajúcej popularite medzi zákazníkmi všetkých vekových kategórií.


Tip redakcie: Recenzia filmu: 50 polôh mikrospánku alebo ako som (ne)prežila (ne)erotický „thriller“ v kine


Dizajnér Marcus Engmann tvrdí, že dokáže veľmi ľahko pochopiť, prečo sa toľko domácností rozhodlo kúpiť práve Klippan. Pohovka je navrhnutá na štandardné sedenie pre dve osoby, čo znamená, že sa pri sťahovaní v pohode zmestí cez každé dvere normálnych rozmerov. Majiteľ môže navyše striedať poťahy, meniť jej štýl a dizajn. IKEA každý rok navrhuje limitované kolekcie dizajnových poťahov špeciálne len pre Klippan. “Môžete podľa nálady variovať jeho farby a prežije pokojne viac generácií,” dodáva Engmann.

obrazok 2

Prvý model Klippanu mal svoju základnú konštrukciu vyrobenú z dreva, ale modernejšia verzia je už menej nákladná, zostavená z ľahších materiálov: drevotriesky, polyuretánovej peny a drevovláknitej dosky. Nožičky pohovky tvorí hlinník, zatiaľ čo pôvodný model stál na drevených nohách s náterom. V roku 2004 prešli jednotlivé časti pohovky redizajnom, aby sa Klippan zmestil do plochej krabice a zákazníci si ho mohli skompletovať v pohodlí svojho domova. Tieto úpravy umožnili znížiť cenu Klippanu až o neuveriteľných 40%!

obrazok 3

Priateľská cena je jednou z hlavných faktorov, prečo sa Klippan dostáva do domácností ako jeden z prvých kúskov celkového zariadenia. Sám dizajnér Engmann priznáva, že ho k tejto pohovke viažu veľmi sentimentálne spomienky, nielen kvôli svojmu otcovi, ktorý domov pravidelne prinášal nové a nové modely Klippanu.

obrazok 4

“Doteraz si živo pamätám, ako domov priniesol prvý model na testovanie a opýtal sa mňa a mojej sestry, čo si o pohovke myslíme,” spomína Engmann. “Mám neuveriteľné množstvo spomienok spojených s týmto ikonickým kúskom nábytku a som skutočne rád, že produkt môjho otca slúži doteraz a nestratil nič zo svojho pôvodného kúzla.”

Tak sa priznajte, kto z vás má Klippan doma?  

ZANECHAŤ ODPOVEĎ