Takto vyzerajú moderné interiéry s prvkami folklóru!

0
6105

Pojem folklór si zvykneme spájať s hudbou a na jeho prítomnosť v domácnostiach v podobe tradičných interiérových prvkov akosi zabúdame. Tým možno prichádzame oveľa, pretože nádych našej ľudovej kultúry dokáže spestriť každý príbytok vrátane tých moderných.

Folklór

Aj keď moderné trendy prevedené v zahraničnom štýle ovládli svet interiérového dizajnu, prvky s nádychom folklóru svoju popularitu nestrácajú. Stále sa nájdu milovníci tradičného slovenského umenia, ktorí pri zariaďovaní domácnosti neváhajú a vsadia na pár atraktívnych doplnkov pripomínajúcich krásu tunajších tradícií. Na odkaz folklóru zobrazený vo forme elegantných doplnkov sa ideme pozrieť aj my a možno sa vám niektorý z nich zapáči tiež.

 

Umenie dizajnu na tradičný štýl

Pri dnešných možnostiach výrobcov v podstate neexistuje žiadny sortiment, ktorý by sa nedal vyrobiť vo folklórnom štýle. Dizajnéri nás pravidelne prekvapujú nejakými novými návrhmi a milovníci tradícií sa vďaka tomu môžu tešiť zo širokej ponuky. Umelecký dizajn prameniaci z bohatej inšpirácie folklórnych vzorov sa neraz ukáže aj v podobe ručnej práce, ktorá vracia čaro remesla späť do našich interiérov a v dobe prebytku aktuálnych gýčových trendov znova oživuje interiéry.

Folklórny štýl nie je o starožitnostiach

Vybrať si nejaké pekné domáce doplnky prevedené vo folklórnom štýle sa mnohým nepodarí už len kvôli predsudkom. Často sa stáva, že tieto predmety sú považované za staré „relikvie,“ ktoré sú dobré akurát tak zberateľom starožitností. Tento názor je však mylný, pretože folklór nie je o historických vecičkách, ale o kultúrnom odkaze a umeleckom vnímaní prameniacom v minulosti. Tie sú potom inšpiráciou pri výrobe moderných predmetov, ktoré patria do tejto doby a dajú sa využívať ako akékoľvek iné súčasné doplnky.

 Folklór 2

Očarí vás nábytok s maľovanými motívmi

Umelecké cítenie a kreativita boli pre Slovákov typické odjakživa, čo sa ukazuje aj v prípade ľudovej architektúry a tradičných príbytkov. Najčastejšie sa to prejavovalo práve maľovanými motívmi, ktoré zdobili exteriér aj vnútorné priestory. Rôzne ornamenty, ilustrácie či mozaiky ostali súčasťou návrhárskych prác dodnes a bežne sa dostávajú aj na nábytok. Čalúnené kreslá alebo stoličky sa pomaľujú klasickými vzormi, aby sa nám folklór pripomenul aj takýmto spôsobom.

 

Ľudové kuchynské pomôcky nesmú chýbať  

Naši predkovia žili v skromných domoch s dvoma alebo troma miestnosťami a mnohí z nich nepoznali vymoženosti ako obývačka alebo vlastná spálňa. Aj preto sa za hlavnú miestnosť, v ktorej sa trávilo najviac spoločných chvíľ, považovala kuchyňa. Práve v tej sa nachádzalo najviac vybavenia, vďaka čomu sú dnešní dizajnéri zameraní na folklór inšpirovanými hlavne kuchynskými pomôckami. Drevené varešky, plechové hrnčeky či šikovné hlboké misky na jedlo nesmú u priaznivcov tradičnej kultúry chýbať.

Slováci si na rozdiel od iných európskych krajín zakladajú na tradíciách oveľa viac, čo by nás pri zariaďovaní príbytkov malo viesť k vyhľadávaniu folklóru. Paradoxom je, že ten nás nejak nezaujíma a častejšie ho nájdeme u obyvateľov západných štátov. Nech je to už akokoľvek, krása folklóru má niečo do seba a pre našich ľudí je skutočným kultúrnym dedičstvom, takže zabudnúť na jej odkaz by sme určite nemali.