Extrémne bazény – kúpanie v oblakoch

0
3363

Bazény ako ich poznáme v poslednej dobe prestávajú byť „in“. Príčinou sú čoraz odvážnejšie návrhy nových, extrémnych či už výškou, materiálom alebo postavením.

Nedávno rozprúdil diskusiu návrh 25 metrového „lietaúceho“ bazéna z Londýna. Mal by mať šírku 5 metrov, hĺbku 3 metre a z jeho dna sa budete môcť pozerať na dianie na ulici 35 metrov pod vami. Dokončenie stavby s názvom Embassy Gardens je naplánované na rok 2017.

Autor: Ballymore
Autor: Ballymore

Okrem tohto existuje však aj množstvo ďalších, takisto dychvyrážajúcich návrhov. Niektoré sa stihli stať už aj realitou.

Prvým je bazén, ktorý navrhol DAPStockholm. Je doplnkom rozľahlého rodinného domu s moderným dizajnom. Bazén má naboku výrez, ktorý odhaľuje, čo sa skrýva vo vnútri. Práve tento výrez je dominantou domu, ktorý hostia uvidia hneď pri vstupe.

autor: Villa Midgård by DAPstockholm, dezeen.com
autor: DAPstockholm, dezeen.com

Ďalším v poradí je návrh holandského architekta Wiela Aretsa, ktorý má sklené dno. Odpočívajúc na fotelkách môžete takto sledovať napríklad deti pri kúpaní a budete si vždy istí, že sú v poriadku.

autor: Wiel Arets, deezen.com
autor: Wiel Arets, deezen.com

Aténske štúdio Kois navrhlo prekrásny „nekonečný“ bazén pre klienta, ktorý ho chce postaviť na malom ostrove. Takto má bazén podľa architektov šancu zapadnúť do prírody okolo. Bazén podľa návrhov určite zapadá, no zároveň aj viniká svojím dokonalým, jednoduchým a pokoj navodzjúcim dizajnom.

autor: Kois Associated, dezeen.com
autor: Kois Associated, dezeen.com
Autor: Kois Associated, deezen.com
Autor: Kois Associated, dezeen.com

Ďalší nekonečný bazén od japonského architekta Tadaa Anda ponúka výhľad na mexické hory.

autor: Tadao Ando, Edmund Sumner, deezen.com
autor: Tadao Ando, Edmund Sumner, dezeen.com

V tomto bazéne si nezaplávate, no kto by sa nechcel prejsť okolo domu v takejto výške namáčajúc nohy v príjemnej vode? (teda okrem tých so strachom z výšok) Návrh brazílskeho architekta Isaya Wienfelda.

autor: Isay Weinfeld, dezeen.com
autor: Isay Weinfeld, dezeen.com

A čo v prípade, keď vám nestačí rieka, ktorá je znečistená, ale výhľad sa vám páči? Postavte si bazén rovno na rieke. Bazén má filtrovať vodu zo znečistenej rieky, aby ste si vy mohli vychutnať kúpanie s týmto excelentným výhľadom, ale pritom obišli rôzne druhy kvasiniek a siníc.

Autor: Family and Playlab,   dezeen.com
Autor: Family and Playlab, dezeen.com

Návrhov je skutočne dosť. Treba si len vybrať či chceme zapadnúť, alebo naopak vyniknúť. A samozrejme mať na to financie.

Zdroje: businessinsider.com.au, dezeen.com