Domáca posilňovňa – 3 dôvody prečo si ju zriadiť

0
3396

Cvičenie doma je spôsob mnohých ľudí, ako sa udržať vo forme, no neplatiť pritom poplatky posilňovniam. Domáca posilňovňa sa dá zriadiť takmer kdekoľvek, najčastejšie ju však vídame v pivniciach rodinných domov alebo panelákov. Domáca posilňovňa však nemusí automaticky znamenať množstvo lavičiek, činiek a strojov, ktoré stoja stovky eur. Stačí vám aj obyčajná karimatka a odhodlanie v obývačke na prácu s vlastnou váhou. Takýto druh posilňovne má viac výhod ako nevýhod, no aj napriek tomu sa mnohí stále upisujú cvičeniu mimo domova. Prečo je tomu tak a prečo ľudia cvičia radšej v spoločnosti cudzích ľudí než v pohodlí svojho domova?

 1

Cvičiť doma môžete kedykoľvek, kedy vám to vyhovuje. Hoci aj o jednej ráno

 Niektoré posilňovne predávajú časovo limitované vstupné, kde do dvoch hodím musíte odcvičiť to, čo chcete. Niektorí to môžu pokladať za výhodu, nakoľko ich to môže motivovať k cvičeniu a ako sa hovorí, „neflákať sa“, no sú aj takí, ktorí majú svoje vlastné pomalšie tempo. Cvičenie pod časovým tlakom nemusí byť vždy efektívne a môže vo vás vyvolávať stres, čo sa môže negatívne odraziť na zdraví. To však neplatí o cvičení doma. Cvičenie doma je výhodné preto, že ste pánmi vášho vlastného času. Môžete cvičiť ako dlho chcete bez ohľadu na to, či musíte do dvoch hodín prestať alebo nie.

2

Je na vás, akú dlhú prestávku budete mať a kedy skončíte. Cvičenie doma je zväčša pre tých, ktorí sú neradi limitovaní časom a neradi sa ponáhľajú. Koniec koncov, keď sa pri cvičení ponáhľate, môže to mať negatívny efekt na výsledok cvičenia. Cvičenie doma je aj pre tých, ktorí si neradi veci plánujú. Neviete, čo bude zajtra či o päť minút? Nevadí. Ak máte doma vlastnú posilňovňu, alebo cvičíte s vlastnou váhou, môžete to robiť kedykoľvek vám napadne. Nemusíte sa prispôsobovať otváracím hodinám posilňovne či fitness centra, nemusíte sa prispôsobovať tomu, kedy prídete z práce, skrátka ničomu. Nechce sa vám cvičiť práve teraz? Počkajte hodinu. Nič vás nelimituje, veď máte svoju posilňovňu doma.

 

Čakanie na činky bude minulosťou

 Bezpochyby najväčšou nevýhodou posilňovní je ich naplnenosť. Mnohí pracujúci chodia do posilňovne buď ráno pred prácou, alebo večer. Tých, ktorí chodia cvičiť večer je však nepomerne viac, a preto bývajú posilňovne plné ľudí najmä v popoludňajších hodinách. To môže spôsobiť dlhé rady na činky či stroje a tým čakanie, ktoré ste mohli využiť na cvičenie. Samozrejme, že je možné cviky obmieňať, no mnohým sa lepšie cvičí podľa plánu, ktorý si vypracovali, alebo ktorý im vypracoval tréner. Avšak, čakanie na činky je záležitosť neznáma práve u majiteľov domácich posilňovní. Cvičenie doma je preto pohodlnejšie a nie ste ničím obmedzovaní. Doma cvičíte koľko chcete, čo chcete a kedy chcete bez ohľadu na to, či sa rozhodnete cvičiť večer alebo ráno pred prácou.

3

Hanbíte sa cvičiť? Cvičte doma!

 Povedzme si na rovinu, čo vám prvé napadne, keď vás niekto zavolá do posilňovne? Reakciou mnohých ľudí je, že sa hanbia. Hanbia sa ísť cvičiť do posilňovne medzi svalnatých borcov, ktorí majú už nejaký ten rok s činkami „odmakaný“. Práve z tohto dôvodu sa najmä introverti uchyľujú k cvičeniu doma, ktoré im prinesie želaný výsledok bez toho, aby sa hanbili za svoje telo. Často si však neuvedomujú, že aj tí najviac svalnatí ľudia sa tiež kedysi možno hanbili, no svoj strach prekonali a dnes vyzerajú obdivuhodne.

4

Aký je potom najväčší problém cvičenia doma? Z čoho profitujú posilňovne a prečo sa do nich hlási stále viac a viac ľudí, ktorí sú ochotní platiť za to, aby mohli cvičiť mimo pohodlia svojho domu? Najväčším problémom je ich demotivácia. Tí, čo kedysi cvičili doma na koberci pred televízorom, budú určite súhlasiť. Je ťažké ostať sústredený na cvičenie doma, kde je mnoho faktorov odvádzajúcich pozornosť, ktoré vám bránia v dosiahnutí cieľov. Veľmi veľkou výhodou posilňovní je to, že v nej nie ste sami a ste v cudzom prostredí. V posilňovni proste cvičiť musíte, inak zbytočne zaberáte miesto ostatným, ktorí by radi cvičili práve s tou činkou, ktorú máte vy. Posilňovne sú miesto, kam každý príde a bez zbytočných rečí cvičí to, čo má, aby mohol ísť čo najskôr domov. Problém demotivácie je vážnym problémom na ceste za pekným telom a len tí s najpevnejšou vôľou dokážu cvičiť sami, v prostredí svojho domova. Cvičenie doma je veľmi dobrý nápad, no málokto sa ho drží dlhšie než pár týždňov..

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokOfajč
Ďalší článokPo zrekonštruovanej trati v Košiciach vyrazí prvá električka
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.