Ako dodať bývaniu tú správnu dynamiku?

0
2363

Tak ako v obliekaní, v svojej vôni, v každodennej rutine či zážitkoch, občas zatúžime  po zmene v priestore okolo nás. Možno si poviete, že to nie je také jednoduché. Stačí sa naštartovať, rozhodnúť, spomenúť si na dobré nápady, ktoré ste niekde videli, poobzerať sa okolo seba a pustiť sa do toho. Nech sa páči, niekoľko tipov pre vás: 

ako dodat byvaniu dynamiku clanok

  1. Textil, textil, textil… 

A opäť textil. Základná vec, ktorú môžeme s malými nákladmi a s malým rizikom, že niečo pokazíme, donekonečna meniť a skúšať. Ak patríte k tým opatrnejším, dajte na začiatok do nového „oblečku“ svoje vankúšiky – vyskúšajte kontrastné farby – také, ktoré sú na opačnom spektre ako je vaša pohovka, kreslo, prikrývka na posteli. K neutrálnym farbám vyskúšajte rôzne tóny oranžovej, jablkovo zelenej, cyklámenovej v sýtych odtieňoch – úspech a pocit novej energie zaručený. Menej šokujúci, ale o to uhladenejší  a elegantnejší  bude efekt, keď doladíte niekoľko rôznych farieb v pastelových odtieňoch – napr. v provensálskom alebo vintage štýle – svetlú levanduľovú, mätovozelenú, či staroružovú alebo vodovo-zelenú. Len zavrite oči a predstavte si, čo by ste chceli mať okolo seba. Super trendy je v súčasnosti Black&White štýl. Chce to trochu odvahy, možno vymeniť i prikrývku a koberček, prihodiť niekoľko vankúšov s geometrickými vzormi či nápismi, reprodukciami fotografií alebo s potlačou retro-obrázkov.

  1. Doplnky, doplnky…

Práve s čierno-bielou sa výborne kombinujú doplnky v ostro červenej, sýtožltej, už spomínanej cyklámenovej alebo odvážnej tyrkysovej farbe. Stačí menší vankúšik, svietnik, rámik na obrázok, kvet alebo keramický či sklenený objekt. Z materiálov je momentálne v popredí  kov – plechové kvetináče, kanvice, všakovaké dózy. Nimi rozžiarite nudné bývanie – záleží na vašom vkuse – či si vytvoríte retro-kútik, stredomorskú atmosféru alebo hi-tech interiér s nelakovaným plechom, hliníkom, nerezom a sklom.

  1. Dajte veci do pohybu.

Ak vám nechýba odvaha, postavte veci na kolieska – police, stolíky, kontajnery  – všetko môže byť dnes tak a zajtra inak. Pripravte si na stene priestor, kde môžete vymeniť obrázky, plagáty a fotografie – urobte si „nástenku“, nebojte sa pripevniť viac háčikov a na ne rámiky s vymeniteľnými motívmi, alebo len jednoducho šnúrku s kancelárskymi klipmi alebo sponkami. Raz môžete mať rodinnú fotogalériu, inokedy spomienku na letnú dovolenku, alebo len obrázky, ktoré spolu nesúvisia a jednoducho sa vám páčia. Pridajte nejaké zrkadlo – aj tam, kde sa bežne nepoužíva – priestor sa radikálne zmení. Dajte dole záclony a vytvorte si nový výhľad, alebo ich vymeňte za úplne iné, ktoré môžete mať naaranžované v uzle, romantickom riasení, zapnuté ozdobnou sponou… a zmeňte to hoci aj každý deň.

ako dodat byvaniu dynamiku

  1. Sledujte trendy

Ak chcete byť „in“, a váš vkus je dostatočne flexibilný, sledujte, čo letí vo svete interiérového dizajnu. Teraz okrem čierno-bielej kombinácie má tento svet pre menej odvážnych alebo pre ľudí túžiacich po harmonickom prostredí nevtieravé kombinácie mliečno-bielej, smotanovej, béžovej, s odtieňmi striebornej, sivej, bronzovej – vytvárajú dokonale elegantný zážitok a tak rýchlo vás neomrzia (ak náhodou, prihodíte kovový alebo sklenený akcent, nápadný kvet alebo lampu…).

  1. A čo nábytok?

No dobre, asi nevymeníte pohovku či poličky. Ale môžete prihodiť taburetku (s vyloženými nohami sa aj tie zmeny vymýšľajú lepšie) alebo rovno kreslo – najlepšie nejaký nápadný kúsok – môže byť úplne iné ako veci okolo, moderné alebo naopak s nádychom nostalgie. A  nebojte sa väčších vzorov a pruhov.

  1. Pruhy

Jemné, nápadné, tón v tóne či kontrastné, na stene, na textile či obraze – sami o sebe vytvoria dojem dynamiky, života, odstránia jednotvárnosť a nudu. Je pravda, ak sú nápadné, môžu sa časom „okukať“ – ale nevadí, vy už predsa viete, ako vytrhnúť váš interiér zo stagnácie….

ZANECHAŤ ODPOVEĎ