Špinavá dvanástka alebo plody s najvyšším obsahom pesticídov

0
1211
Špinavá dvanástka alebo plody s najvyšším obsahom pesticídov
Ohodnoť článok

Spotrebitelia z celého sveta sa pri nákupoch potravín môžu inšpirovať viacerými rebríčkami vyplývajúcimi zo štúdií popredných spoločností. Istý vplyv na obsah nákupných košíkov bude mať aj rebríček s ľudovým názvom „špinavá dvanástka“ spracovaný organizáciou EWG.

Špinavá dvanástka alebo produkty s pesticídmi

Environmental Working Group (EWG) sa už dlhé roky venuje tvorbe aktuálnych rebríčkov spojených s kvalitou potravín, konkrétne s ovocím a zeleninou. Ich agendou ja aj pravidelná štúdia, ktorej výsledkom je odhaliť plody s najvyšším počtom pesticídov a každoročne z nich zostavovať rebríček pomáhajúci zákazníkom eliminovať najškodlivejšie predávané produkty. Spotrebiteľom z celého sveta je skôr známy ako špinavá dvanástka, čo vystihuje nebezpečné druhy ovocia a zeleniny na regáloch predajní.

Pesticídy sa využívajú v hojnom počte

Tohtoročná správa EWG potvrdzuje, že majitelia veľkých pestovateľských fariem a plantáží sa hojnému používaniu pesticídov vôbec nebránia. Ich využitie v posledných rokoch ešte viac stúplo a podľa zistení sa na niekoľkohektárových plantážach používajú tieto látky v kilových množstvách. Ako príklad môžeme uviesť údaj o 150 kilogramoch pesticídov používaných na jahodových farmách v Kalifornii.

Jahody v rebríčku preskočili jablká

Ak sa použije také výrazné množstvo škodlivých pesticídov na jahodových plantážach, potom sa nemusíme čudovať, že tieto chutné plody vyhrali v rebríčku „špinavej dvanástky“ s úplným prehľadom. Po piatich rokoch tak striedajú na prvej pozícií jablká, ktoré patria k najšpinavším plodinám z radov ovocia aj tento rok. Na druhej strane rebríčka sa ocitlo avokádo, kukurica či kapusta, ktoré sa údajne pestujú s minimálnym množstvom škodlivých látok.

Pesticídov sa dá účinne zbaviť

Aj keď prítomnosť pesticídov v plodinách je nežiaduca, v žiadnom prípade to neznamená, že sa ich nedá zbaviť. Celkom jednoduchým a účinným spôsobom je klasické umytie plodov, čo vedie k vyčisteniu ich povrchu. Práve na ňom sa totiž pesticídy nachádzajú v najväčšej miere, odkiaľ útočia na konzumentov. Výrobcovia síce presviedčajú verejnosť o tom, že ich výrobné postupy nie sú škodlivé, no napriek tomu sa odporúča plody umývať pod tečúcou vodou.
Špinavá dvanástka alebo produkty s pesticídmi 2

Štandardne pestované plodiny verzus bio produkty

Ak vám umytie ovocia a zeleniny nestačí a radšej si chcete zvoliť produkty bez prítomnosti pesticídov, v tom prípade si vyberajte produkty zo špeciálnych bio fariem. Na nich sa tieto látky nepoužívajú, na základe čoho by mali ponúkať plnú kvalitu a nutričnú hodnotu, ktorou má ovocie a zelenina disponovať. Otáznik však visí nad cenou a jej rozdielmi, čo mnohých odrádza od bio produktov a radšej ostávajú pri klasických štandardne pestovaných plodoch s rizikom, že budú konzumovať aj pesticídy.

Pesticídy sú bohužiaľ bežnou súčasťou ovocia a zeleniny, ktoré sa v súčasnosti dostáva do predaja. Tieto látky nájdeme takmer v každom druhu plodov, takže vyhnúť sa ich jedeniu je takmer zázrak. Čo môže milovníkov rôznych dobrôt mrzieť, je rekordné množstvo pesticídov v jahodách, ktoré jeme dosť málo a ešte aj to prichádzame o ich prirodzenú kvalitu. Riešením nielen pri jahodách však môže byť vlastná úroda, vďaka čomu si dokážeme ustrážiť výborné nutričné zloženie, lahodnú chuť a blahodarné účinky pre naše zdravie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ