Dajte si pozor na rôzne praktiky na realitnom trhu

0
1805

Predávate nehnuteľnosť? Alebo chcete kúpiť nové bývanie, pozemok či záhradu? Možno si prečítate stovky stránok s varovaniami a radami, čo potrebujete a čomu sa vystríhať. To vám nemôže nikto vyhovárať a samozrejme, je to nutnosť. Už neraz sa tak človek mohol dozvedieť pár závažných vecí, ktoré sú pri obstaraní či predaji nehnuteľností kľúčové a sám ich dovtedy nepoznal. Čítal som zaujímavú myšlienku so zmyslom aj vlastnou pravdou. „Človek žije raz a za ten život predáva, či kupuje nehnuteľnosť raz, alebo dva krát. Nie je preto vzdelaný vo svete pravidiel a zákonov pri predaji realít a často je dom, či pozemok to najcennejšie čo majú.“ Pravdou je, že mnohí majú svoju nehnuteľnosť aj ako jedinú vec, čo majú. Prísť o ňu by teda nikto nechcel. Podvodníkov je veľa, preto treba predaj vašej nehnuteľnosti jednoznačne vložiť do rúk skúseného predajcu s dobrým menom, najlepšie na odporúčania zo skúseností známych a nikdy nebuďte v tom sami. Majte pri sebe priateľov, známych a tých môžete mať pri podpisovaní a čítaní zmluvy. Je celkom bežné si k predaju nehnuteľnosti prizvať aj svojho právnika. Je to normálne, aj keď už som počul o jednej veľkej nevôli realitného makléra „ťahať nejakého právnika len k podpise zmluvy o kúpe“. Kúpa aj predaj by mal byť predsa bez problémov a bez komplikácií. Nevedomosť povinností a nutností môže mnohé pokaziť. Celkový váš nezáujem o postup vás zas môže pripraviť o poriadne peniaze. Priznám sa, že aj ja sám som sa už v živote stretol s rôznymi osudmi a príbehmi spojenými s predajom aj kúpou nehnuteľností.

Zmyslom tohto názoru je len pripomenúť, že na krok kúpy, alebo predaja nehnuteľnosti buďte s niekým, prejdite si web, literatúru a rady skúsených a nebojte sa pýtať. Sledujte odpovede realitného makléra a nespoliehajte sa na náhodu. Pojem „majetková trestná činnosť“ v sebe ročne zahŕňa množstvo podvodov na ľuďoch, tak sa nestaňte jednou z obetí. Stovky z prípadov nekalého jednania sa nikdy neohlási, nerieši sa súdnou cestou, alebo sa na ne nikdy nepríde. Ide predsa o obrovské čiastky, obrovské majetky ale rovnako tak aj obrovské tunely a diery v systéme.

Priatelia chceli spustiť onedlho jeden projekt. Ešte skôr, ako vôbec začali sami fungovať, ponúkli priestor pre stránky jednému nadšencovi, ktorý chcel upozorniť na pár vecí zažitých na vlastnej koži pri jeho krátkej praxi v realitách. Stránky Realitná Realita vznikli práve takýmto spôsobom. Nie sú kompletným prehľadom varovaní, nenájdete tam odpovede na právne otázky, stále však stránky ponúkajú zaujímavý pohľad na niektoré praktiky a hlavne prípady, kedy môžete pri kúpe domu, alebo pozemku viac stratiť ako získať. Ľudia sú rôzni, a hodnota nehnuteľností nie je malá. Preto sa možno niekomu oplatí si pred tým pozrieť pár riadkov názorov iných, ich zlých skúseností a varovania. Ak náhodou stránky „Realitná Realita“ na adrese http://realitnarealita.1q.sk niekomu pomôžu napíšte autorovi, a môžete aj nám. Myslím, že potešíte nie len autora.

Napíšte nám aj vy svoje príbehy pri kúpe nehnuteľnosti. Zažili ste niečo šialené, domotané, alebo nekalé? Na príbehy sa tešíme v redakcii blogu na adrese: tip*zaujimavosti.net