Chyby pri predaji nehnuteľnosti nás môžu vyjsť draho

1
1572

nehnutelnosti

Chystáte sa predať svoju nehnuteľnosť s cieľom uzavrieť výhodný a bezpečný obchod? V tom prípade bude vašou hlavnou úlohou postupovať zodpovedne a vyhnúť sa zbytočným chybám, ktoré by spôsobili nechcené problémy. 

Každý majiteľ chce zvládnuť predaj nehnuteľnosti čo najlepšie, pričom v maximálnej možnej miere sa snaží o rýchly a jednoduchý priebeh. Avšak s predajom sa spája pár krokov, ktorým treba venovať dostatočnú pozornosť a dotiahnuť tak celý postup do úspešného konca. Predaj totiž nekončí podpisom zmluvy a isté povinnosti si musíme splniť aj po uzatvorení obchodu. A nezabúdajme, že zabudnúť na niektorú z týchto povinností nás môže vyjsť poriadne draho.

 

Bez znaleckého posudku môžeme poriadne prerobiť

Skôr než zverejníme ponuku, musíme stanoviť predajnú cenu. Keďže ako laici nemusíme mať prehľad o aktuálnom dianí na trhu, pomôže nám odborník. Stačí navštíviť nezávislého znalca, ktorý vypracuje posudok s ocenením danej nehnuteľnosti, podľa čoho si stanovíme adekvátnu cenu a vyhneme sa strate spôsobenej lacnou ponukou.

 

Nehnuteľnosť neodovzdávajme pred vyplatením

Snáď najväčšou chybou mnohých predávajúcich je odovzdanie nehnuteľnosti pred vyplatením kúpnej sumy. K takémuto kroku sa oplatí pristúpiť len v prípade stopercentnej dôvery, inak to môže dopadnúť problémami so získaním peňazí. Síce existujú možnosti ako financie vymáhať právne, no v takom prípade by šlo o zbytočné komplikácie, ktorým sa radšej vyhnime.

 predaj bytu

Z predaja nehnuteľnosti vyplýva daňová povinnosť

Legislatíva hovorí jasne, predaj nehnuteľnosti podlieha daňovej povinnosti. Na základe toho sme povinní oboznámiť s uskutočnením obchodu príslušný daňový úrad a riadne mu odviesť 19% daň. Nesplnenie tejto povinnosti sa podľa zákona pokutuje, takže vo vlastnom záujme je dobré predaj ohlásiť a zaplatiť vypočítanú daň.

 

Po predaji nás čaká odvod do zdravotnej poisťovne

O povinnosti uhradiť odvod do zdravotnej poisťovne vyplývajúci z predaja nehnuteľnosti mnohí vlastníci nevedia. Často sa o tom dozvedia až po uskutočnení predaja, čo je pre nich poriadnym prekvapením. Výška odvodu je momentálne nastavená na 14% a rovnako ako v prípade daňovej povinnosti sa nesplnenie záväzku rieši sankciou.

 

Úspešné zvládnutie predaja nehnuteľnosti spočíva v správnom postupe, ktorého aplikovanie do praxe je smerodajné. Zladenie prípravy, samotného predaja a splnenia niektorých úradných úkonov nás privedie k transparentnému obchodu, vďaka čomu sa vyhneme chybám a to nás ochráni pred nechcenými výdavkami spôsobenými vlastnou nezodpovednosťou. Veríme, že vám tento článok pomôže pri predaji akejkoľvek nehnuteľnosti a náročný obchod zvládnete bezchybne.

1 komentár

  1. Milý blogér, máte chybu v článku. KARDINÁLNU. Treba si doštudovať, kedy sa platí daň a zdravotný odvod za predaj nehnuteľnosti. Nebudem tu písať odpoveď, nechám to na Vás, aby ste si to doštudovali a naučili sa to.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ