Taliansko: To pravé Toskánsko objavíte v Gubbiu

0
2062

gubbio

Vôňa olivového oleja, ukričané babky na trhoch, vynikajúce cestoviny a horúce slnko? To je Toskánsko. Snáď každý z nás sníva o tom, ako si v tejto nádhernej časti Talianska vychutná so svojou polovičkou pohár červeného vína či dokonalú pizzu. Kam však ísť, aby ste si užili to pravé Toskánsko a videli, ako jednoducho plynie život v Taliansku? Odpoveď je jednoznačná – Gubbio. V tomto malom toskánskom mestečku nájdete všetko to, čo si predstavujete pod pojmom Taliansko. Jediné, čo vám tu môže chýbať, je more, no nahradí vám ho dokonalé espresso či pizza priamo na námestí.

 

V Gubbiu história dýcha z každej budovy

Ak sa prejdete týmto malým mestom, budete očarovaní všetkými historickými budovami, ktoré aj stáročia potom, ako boli postavené, dokážu vyzerať tak dokonalo a byť obývané. My v Európe staré budovy chránime a robíme z nich múzeá, no v Taliansku v nich bývajú. Gubbio má veľmi bohatú históriu a ide o stredoveké mestečko v Toskánsku. Nájdeme tu románske divadlo, ktoré tu stojí už viac ako dvetisíc rokov. Palác zo štrnásteho storočia, katedrálu z dvanásteho storočia, mnoho kostolov, schodov a nádherných výhľadov na strechy domov. Pri prechádzke Gubbiom budete cítiť históriu na každom kroku a podobne ako v mnohých talianskych mestách sa tu budete cítiť veľmi uvoľnene. Pripravte sa však na to, že vaše topánky dostanú zabrať. Nakoľko sa Gubbio nachádza čiastočne na úpätí kopca, je tu nespočetné množstvo schodov, ktoré spájajú hornú časť mesta s tou, ktorá je pod kopcom na rovine. Námaha na schodoch však určite stojí za to a ak už nebudete vládať, vždy sa môžete zastaviť v utešenej kaviarni a dať si pravú taliansku kávu.

gubbio 2

Vlk z Gubbia, pravda alebo veľká fraška?

Jedným z najznámejších obyvateľov Gubbia je bezpodmienečne vlk, ktorého skrotil sám František z Assisi v štrnástom storočí. Podľa legendy vlk pred skrotením terorizoval svoje okolie a strašil miestnych obyvateľov. Vlk z Gubbia taktiež zabíjal dobytok, čo spôsobilo hladovanie obyvateľov a veľkú biedu. Stredoveké mesto Gubbio je vybudované na okraji kotliny, kde sa nachádza úrodná pôda. Avšak vždy, po zotmení sa miestni obyvatelia báli vykročiť z domu v obavách, že ich napadne práve tento vlk, ktorý ničil všetko živé. Mních František, ktorý putoval cez Gubbio, vlka skrotil a uistil obyvateľov, že ak mu dajú každý deň najesť, už nikomu neublíži.

gubbio 3

Romantické Taliansko láka turistov z celého sveta už dlhé roky. Populárna časť Toskánsko je veľmi navštevovaná a mesto ako Florencia je vrcholom pre tých, ktorí milujú taliansku architektúru. Ak však hľadáte romantiku v stredovekom mestečku, skúste navštíviť Gubbio a užite si víkend v Toskánsku v úzkych uličkách bohom zabudnutého mesta.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ