Potraviny, ktoré zachraňujú zdravie

0
1948

food-712665_640

To čo jete, môže významne ovplyvniť riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou príčinou smrti v Európe.

Veľa ľudí si myslí, že najväčším strašiakom, ohrozujúcim ich zdravie, sú nádorové ochorenia. Rozhodne sa nesnažíme zľahčovať závažnosť tejto skupiny ochorení, ale číslo jeden na zozname chorôb spôsobujúcich úmrtia v našej populácii sú jednoznačne srdcovo-cievne choroby. Slovenská republika v úmrtnosti na srdcovo-cievne ochorenia vedie aj v rámci Európy – viac ako polovica Slovákov umiera na túto skupinu chorôb. Znepokojujúce je, že mnohí ľudia si nie sú vedomí rizikových faktorov, alebo ich zanedbávajú. Všeobecne nie je prevencia srdcovo-cievnych chorôb dostatočná.

Kľúčové sú tri nasledujúce kroky:

– prestaňte fajčiť

– pravidelne cvičte

– osvojte si srdcu prospešný spôsob stravovania

Tieto tri kroky znížia vaše šance na kardiovaskulárne ochorenia (a tiež mnohé iné, vrátane mnohých typov nádorov) a všeobecne prospejú vášmu zdraviu.

Zdravý spôsob stravovania pozitívne vplýva na krvný tlak, telesnú hmotnosť, množstvo cholesterolu v krvi a znižuje šancu vzniku diabetu 2. typu – to všetko sú rizikové faktory pre vznik srdcovo-cievnych ochorení.

JEDZTE VIAC:

Tučných rýb (s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín): losos, treska, pstruh. Snažte sa jesť ryby dvakrát týždenne.

Orechov: vlašské orechy, mandle, arašidy (nepražené a nesolené!), pekanové orechy, lieskové orechy, pistácie… 70 gramov orieškov denne má pozitívny vplyv na „zlý” LDL cholesterol.
Strukovín: Jedna porcia (¾ hrnčeka) fazule, hrášku alebo cíceru denne tiež môžu prispieť k zníženiu hladiny cholesterolu v krvi. Najlepšie urobíte, ak si strukovinu primiešate do šalátu.

Paradajok: Paradajky obsahujú antioxidant lykopén, ktorý potláča zápal a znižuje tiež riziko infarktu myokardu. Nezabúdajte na pravidlo 5 až 7 kusov zeleniny alebo ovocia denne.

Ovsa: Vedci objavili novú skupiny antioxidantov – avenantramidy. Nachádzajú sa v zrnách ovsa. Okrem antioxidačného účinku pôsobia aj proti zápalu. Ovsené vločky si môžete pripraviť na mnoho spôsobov.

zdrave potraviny

OBMEDZTE:

Rafinované potraviny: Vyhýbajte sa chlebu z bielej múky, rafinovanému cukru a ďalším potravinám z tejto kategórie obsahujúcim obrovské množstvá bieleho cukru.

Červené mäso: Štúdie dokázali, že ľudia pravidelne konzumujúci hovädzie, bravčové a jahňacie mäso vystavujú svoje srdce vyššiemu riziku. Dôvodom je pravdepodobne L-karnitín v červenom mäse, ktorý ma negatívny efekt na naše cievy. Jedzte červené mäso maximálne raz do týždňa.

Vaječný žĺtok: Má vysoký obsah cholesterolu. Nejedzte viac než jeden žĺtok denne.

Soľ: Obmedzenie príjmu soli je v prevencii srdcovo-cievnych chorôb kľúčové! Vzdať sa solenia spočiatku môže byť ťažké, ale keď to pár mesiacov vydržíte, vaše chuťové poháriky sa prispôsobia a soľ vám už nebude chýbať.

Užitočná informácia pre každého na záver:

PRÍZNAKY INFARKTU

  1. Náhla vzniknutá bolesť alebo tlak na hrudi.
  2. Bolesť vyžarujúca do ramena, chrbta alebo oblasti žalúdka.
  3. Nevoľnosť a dýchavičnosť.
  4. Náhly studený pot.
  5. Výrazná slabosť až strata vedomia.

Zdroj: harpersbazaar.com