Bývanie na samote: 5 príkladov ako žiť sám

0
11052

1

Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, aké by to bolo bývať na samote a aký je život mimo mesta, inšpirujte sa nasledujúcimi fotografiami. Ak často myslíte na to, či musíte chodiť do práce, aby ste si mohli dovoliť veci, ktoré nepotrebujete, tu nájdete odpoveď. Bývanie na samote má svoje nespočetné výhody, no aj nevýhody, a každý jeden z nás by z času na čas rád odišiel niekam, kde neexistujú peniaze, korporácie či reklama. Majitelia týchto piatich domov na to už dávno prišli a toto miesto našli. Ako sa im žije a aké je to žiť sám v prírode? Odpoveď hľadajte nižšie.

Dom na fotografii hore je príkladom extrémneho bývania na samote, kde jeho majiteľ nemá rád spoločnosť ľudí. Naopak, na základe zelenej strechy vidíme, že miluje prírodu a zvieratá. To, o čo sa v mestách firmy márne snažia a stojí ich to veľa peňazí. tento dom v horách zvládol ľavou zadnou na výbornú. Zelená strecha, ktorá je veľmi jednoduchá a  pozostáva len z lúčnych tráv, plní svoju funkciu na sto percent. Kamenný základ, na ktorom dom stojí, naznačuje, že ide o jednoduchú a finančne nenáročnú stavbu. Ak si myslíte, že je v tomto dome zima, mýlite sa. O pohodlie a teplo sa stará krb, čo poznáme z komína, ktorý vystupuje zo strechy. Aj vy si tu viete predstaviť dlhé zimné večery bez televízora, len s knihou v ruke so zvukom praskajúceho dreva v krbe?

2

Majestátna stavba na obrázku vyššie nám napovedá, že tu nikto nežije sám. V tomto dome býva pravdepodobne celá rodina, no spolu sa rozhodli odísť z mestského prostredia do prírody na pobreží. Veľký kamenný dom s množstvom izieb, krbom a výhľadom na oceán je to, čo mnoho ľudí hľadá a nevie nájsť. Avšak, obyvatelia tohto domu sa nechceli úplne odtrhnúť od spoločnosti, o čom svedčí televízna anténa na streche. Výhodou takýchto veľkých domov je, že tu môžete žiť plnohodnotný život na vidieku či samotke, čo nemožno povedať o predchádzajúcom dome, ktorý je pre život rodiny veľmi malý. Zaujímavosťou na tejto stavbe je komín ústiaci z krbu. Na fotografii môžeme vidieť, že prechádza hornou strešnou izbou, ktorú tým príjemne v zime vyhrieva.

3

Rozmýšľali ste nad životom v Grónsku? Ak ste obyvateľ tejto dánskej kolónie, žijete svojím spôsobom na samote, aj keď žijete v meste. Obľúbené grónske mesto Nuuk je príkladom života v spojení s prírodou, no v mestskom prostredí. Nuuk však nie je typické mesto, ako poznáme z Európy či Ameriky. Veľmi komorný život miestnych obyvateľov ich vskutku spája a nevadí im žiť v takejto blízkosti, ako vidíme na fotografii. Júlové teploty v Nuuku vystúpia nad 15 °C len veľmi zriedkavo a obyvatelia Grónska sú potomkovia známych eskimákov, ktorí žili v domoch z ľadu – igloo.

4

5

Majitelia domov na dvoch fotografiách hore majú niečo spoločné. Milujú hory. Nádherná terasa s výhľadom na jesennú prírodu je skutočným rajom na zemi. Aj ten, čo má radšej pláže, by tu určite strávil večer s priateľmi alebo rodinou. Veľmi príjemné posedenie na drevených stoličkách pri stole z dreva môže byť miestom na odpočinok nielen v horúcich letných dňoch, no aj počas dlhých zím s pohárom vareného vína v ruke. Dom nižšie síce nevyzerá tak útulne ako terasa nad ním, no opustený nie je. V tomto dome žije farmár so svojou rodinou, čo poznáme najmä podľa balíkov zabalenej slamy pred domom. Výhľad na tiché jazero a život pod masívnou horou musia byť naozaj ohromujúce a pri pohľade na túto fotografiu sa v nejednom z nás objaví túžba opustiť rušné a nepokojné mesto.

 

Chceli by ste aj vy žiť radšej na samote v prírode, alebo ste naopak mestský typ, ktorý by pohodlie a luxus mestského života nikdy za nič nevymenil?