3 prekvapivo samozrejmé tipy ako zútulniť bývanie a zastaviť stres

0
3033

Stres je v dnešnej dobe problém, s ktorým sa stretol už každý z nás. Termíny, málo času, práca, deti a všetko, čo patrí ku každodennej rutine, môže mnohým často spôsobovať stres. Zo zdravotného hľadiska je dlhodobý stres veľmi nepriaznivý pre ľudské zdravie a časom môže spôsobiť oveľa závažnejšie zdravotné ťažkosti. So stresom je však možné bojovať mnohými spôsobmi, no najlepšia je prevencia. Vedeli ste, že nad stresom môžeme vyhrať aj správnym zariadením bytu? Čím zariadiť náš príbytok, aby nám zmierňoval stres a spravil naše bývanie útulným?

1

Na stenu si zaveste obrazy a interiér zlaďte teplými tónmi

Vaše bývanie musí byť útulné a doma sa musíte cítiť dobre. Domov je útočisko, kde si človek odpočinie a cíti sa príjemne. Preto si zariaďte bývanie podľa vašich predstáv a nebojte sa investovať najmä do dekorácií, ako sú obrazy, svietniky alebo sviečky. Je však potrebné dať si pozor na farebné zladenie doplnkov a vyhnúť sa agresívnym farbám, ako je červená, oranžová alebo žltá. Tieto farby pôsobia veľmi rušivo na myseľ. Ideálne je, ak zvolíte farby zeme, čo sú zelená a hnedá. Príjemne zladený byt upokojí vašu myseľ a odbúra stres. Ak máte radi umenie, kúpte si repliky vašich obľúbených sôch či kópie obrazov, ktoré obľubujete. Rozľahlé anglické krajiny či barokové bohatstvo Talianska, to všetko môžete mať doma. Samozrejme však platí pravidlo, že menej je niekedy viac a s obrazmi to nesmiete prehnať a vytvoriť si doma národnú galériu. Zvoľte si jeden hlavný obraz v miestnosti, spravila ten najväčší, a doplňte ho menšími. Obrazy povzbudzujú ľudskú fantáziu a každý na nich vidí niečo iné. Ak si trúfate, obraz si môžete aj nakresliť. Bude mať pre vás o to väčšiu hodnotu.

2

Eliminujte neporiadok, no pozor na chronické upratovanie!

Deti za sebou často nechávajú neporiadok, ktorý nahnevá nejedného rodiča. V byte je potrebné udržiavať poriadok, zbierať veci zo zeme a zachovávať byt na úrovni. Neporiadok spôsobuje u ľudí pocit nervozity z chaosu. Úplnému poriadku sa však málokto vyhne, a preto je veľmi dôležité poznať hranicu medzi upratovaním a chronickým upratovaním. Ak budete chodiť po byte s tým, že hľadáte, čo by ste ešte upratali, budete zbytočne mrhať energiou. Pocit špiny a neporiadku aj vtedy, keď je upratané, pociťuje mnoho žien, v ktorých to vzbudzuje stres. Pre pohodu a dobrú náladu je dobré mať byt uprataný, no ak budete upratovať príliš často, dosiahnete opak. Naučte deti upratovať po sebe a odkladať si veci hneď, ako sa s nimi dohrajú. Ocenia to ony aj vy.

3

Akvárium v obývačke je zlatým dolom pre vašu psychiku

Vymeňte televízor za akvárium. Spočiatku hrôzostrašná myšlienka sa však môže neskôr ukázať ako veľmi dobrý nápad. Akvárium pôsobí blahodarne na ľudskú psychiku, a preto ho nájdeme aj v mnohých zubných ambulanciách alebo u lekárov. Zelená farba vodných rastlín a bezstarostné unášanie malých rybičiek vodou upokoja vaše oči aj mozog. Pozeranie do akvária vaše oči nezaťažuje, na rozdiel od niekoľkohodinového pozerania na blikajúci televízor. Akvárium blahodarne pôsobí aj na vaše uši najmä vtedy, keď necháte zapnutý filter. Zvuky bubliniek praskajúcich na povrchu vody vás zrelaxujú oveľa viac ako reklamy v televízore. Ak však nechcete televízor odstrániť úplne, nájdite akváriu v obývačke pekné miesto, z ktorého ho bude vidieť z celej miestnosti. Čím bude akvárium väčšie, tým menej sa oň budete musieť starať.

4

Proti stresu sa dá bojovať mnohými spôsobmi, no najlepšia je prevencia. Zamyslite sa nad tým, čo vám stres spôsobuje a snažte sa tento problém odstrániť. Doma trávite väčšinu času, ak nie ste v práci, a preto by ste sa mali na svoj domov sústrediť a spraviť z neho miesto, do ktorého sa budete radi vracať. Miesto, kam sa budete tešiť a kde budete vedieť relaxovať. Obklopte sa umením, zapáľte si vonnú sviečku a zahľaďte sa do akvária aspoň na pár minút denne. Ak sa naučíte relaxovať, stres zmizne.