Zoznam vecí, na ktoré nesmiete pri cestovaní zabudnúť

0
1101
Zdroj: pexels.com

Na dovolenky sa už dávno nechodí len počas leta. Trend celoročného cestovania stále narastá. Najobľúbenejšími destináciami počas zimných mesiacov sú nielen alpské strediská, ale aj lokality, v ktorých je príjemne teplo. Chystáte sa teraz cestovať? Na tieto veci nesmiete pred cestou zabudnúť. 

Kontrola podmienok vstupu do krajiny

Predtým, ako si zarezervujete ubytovanie a cestovné lístky, si zistite podmienky vstupu do krajiny. Nech sa vám nestane, že skončíte v karanténe, ktorá vám neplánovane predĺži dovolenku. Informácie nájdete priamo na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR, alebo vám ich poskytnú na slovenskej ambasáde v krajine, ktorú chcete navštíviť. 


Aj podmienky návratu má Slovensko určené pre každú krajinu inakšie. Najdôležitejším krokom je však registrácia do systému eHranica, ktorá je pre zaočkovaných platná po dobu 6 mesiacov. 

Cestovné poistenie

Pred samotným vycestovaním by ste mali mať uzatvorené cestovné poistenie. Chráni vás pred rôznymi nepredvídateľnými udalosťami. Základné poistenie väčšinou pokrýva náklady pri úrazoch a iných zdravotných komplikáciách, stratu alebo krádež batožiny a ďalšie možné nepríjemnosti. 

Nespoliehajte sa len na Európsky preukaz zdravotného poistenia, ten totiž slúži len na ošetrenie v život ohrozujúcich prípadoch.


Pandémia zmenila nielen cestovanie, ale aj typy poistenia. Museli sa prispôsobiť požiadavkám cestovateľov. Preto vám niektoré poistky pokryjú storno cesty, ak vám tesne pred odchodom na dovolenku vyjde pozitívny test. 

Alebo vám preplatia liečebné náklady, keď sa nakazíte počas dovolenky. V zahraničí vás zdravotná starostlivosť môže vyjsť poriadne draho, preto je dobré myslieť aj na problémy, ktoré vám môže spôsobiť koronavírus.

Zdroj: pexels.com

Základné lieky

Pred cestou sa uistite, že máte v dostatočnom množstve lieky, ktoré pravidelne užívate. A ubezpečte sa, že ste si ich zbalili. Nezabúdajte, že aj nepatrná zmena prostredia je pre organizmus záťažou. Počas dovolenky chcete ochutnať aj špeciality miestnej kuchyne. Vo vašej cestovnej lekárničke by preto nemali chýbať lieky na tráviace ťažkosti, proti bolesti hlavy a alergii.

Dávajte si však pozor, aké lieky prevážate, pretože tie, ktoré sú legálne u nás, v niektorých krajinách povolené byť nemusia.

Niektoré štáty vyžadujú tiež dodatočné očkovania. Ak sa chystáte do exotickejšej krajiny, zistiť si aj takéto informácie. Napríklad na cestu do štátov Južnej a Strednej Ameriky potrebujete očkovanie proti žltej zimnici. 

Zdroj: pexels.com

Platnosť dokladov

V predstihu si skontrolujte platnosť pasu alebo občianskeho preukazu. Najistejšie je, ak má váš doklad platnosť dlhšiu ako 6 mesiacov. Ak nie, môže sa vám stať, že vás niektoré krajiny nevpustia. 

Hotovosť a karty

Aj keď sa, hlavne kvôli pandémii, odporúča platiť kartou, majte pri sebe i hotovosť. Najmä v niektorých menej rozvinutých krajinách nezaplatíte kartou vždy a všade. A ani bankomaty sa nemusia nachádzať v blízkosti. 

Pri platobných kartách sa uistite, že ich máte platné a sú akceptované v destinácii.