Prvé, čo pri stavbe musíte urobiť je získať stavebné povolenie: Aké sú poplatky a kedy sa platí pokuta?

1
17185

stavebne povolenie

Stavebná produkcia na Slovensku dosahuje rekordné čísla a istou mierou sa pod to podpisuje pretrvávajúci záujem obyvateľov o výstavbu rodinných domov. Ak plánujete takýto krok aj vy, pred začiatkom realizácie nezabudnite na stavebné povolenie.

Každá nová stavba na Slovensku musí mať vydané stavebné povolenie, ktorým príslušný stavebný úrad zlegalizuje jej realizáciu. Na základe tohto dokumentu môžu stavebníci začať so spustením prác v povolenom rozsahu. Výnimkou nie sú ani rodinné domy, ktoré sa často stavajú svojpomocne a práve v týchto prípadoch sa zabúda na stavebné povolenia. Či už ide o úmysel alebo nevedomosť, dôsledky sú rovnaké a čierne stavby neujdú prísnemu trestu.

 

Stavajte len na základe vydaného stavebného povolenia

Podiel nelegálnych stavieb u nás je stále dosť vysoký, aj keď po viacerých úpravách zákona sa citeľne zmenšil. Majitelia mnohých z nich síce získali povolenie, no nebáli sa prekročiť povolený rozsah výstavby. Stále sa však nájde mnoho stavebníkov, ktorí o povolení absolútne nevedia alebo naň zabudnú. Práve im môže poradiť tento článok, v ktorom sa pozrime bližšie na okolnosti jeho vybavenia.

 

Poplatky a doba vydania : 

Typ stavby  Suma 
Rodinný dom 50€
Bytový dom 200€
Rekreačné stavby do 25m2 25€
Garáže pri domoch a chatách 30€
Garáže pri bytových domoch 50€

 

  • platí sa aj za rozhodnutie o umiestnení stavby (fyzické osoby 40€, právnické 100€)
  • spoplatnené je aj predĺženie platnosti (pre fyzické osoby za 30€, pre právnické 100€)
  • po predložení žiadosti plynie maximálna 30-dňová lehota na vydanie povolenia
  • platnosť povolenia začína 15 dní po vydaní, pričom sa musí ešte potvrdiť úradom

 

Čierne stavby s vysokým trestom

Vzhľadom na vysoké sankcie vyplývajúce zo zákona je realizácia stavby bez povolenia dosť nerozumná. Posledné legislatívne úpravy týkajúce sa tejto oblasti sprísnili pravidlá ešte viac a čiernym stavebníkom sa neodpustí ani malý prešľap. Nielenže zaplatíte niekoľkotisícovú pokutu, navyše sa daný objekt zdemoluje a ešte aj za vaše náklady. Týmto chcú samosprávy vystríhať všetkých „hriešnikov“ pred nezodpovedným konaním a pokusom obísť pravidlá.

 stavebne povolenie

Niektoré stavebné úpravy stačí ohlásiť

Návšteva stavebného úradu je vyžadovaná pri akýchkoľvek stavebných postupoch, takže na trochu administratívy si nájdite čas aj v prípade rekonštrukcie. V niektorých prípadoch však nie je nutné stavebné povolenie a pripravované práce stačí len ohlásiť. Ide o drobné stavebné úpravy, pri ktorých sa nevykonáva zásah do statiky alebo nevzniká nejaká prístavba. Ani pri ohlásení sa ale nevyhnete poplatku, ktorý je pre fyzické osoby stanovený na 10 až 20€.

 

Slovenská legislatíva prináša viacero paradoxov, ktoré sa môžu zdať nepochopiteľné a ľudia ich vnímajú ako zbytočné prekážky. Zopár absurdít nájdeme aj pri stavebných povoleniach, ktoré môžu byť vydávané za rôznych podmienok podľa miesta vybavovania. Z toho vznikajú nejasnosti mätúce žiadateľov, takže na konkrétne podmienky a povinnosti sa informujte vždy na mieste, kde bude stavebné povolenie vydané.

Comments are closed.