Dokáže vám v súčasnosti zarobiť prenájom? Čo ovplyvňuje výšku ceny?

0
5409

Neodmysliteľnou súčasťou diania na realitnom trhu je aj prenajímanie nehnuteľností. Práve vďaka tejto možnosti sa môžu majitelia dostať k ďalším príjmom a zvýšiť svoj rozpočet. Mnohí sa však pýtajú, či je v súčasnosti prenajímanie výhodné a či prináša finančný osoh.

Medzi majiteľmi bytov, domov či kancelárií nájdeme mnoho prenajímateľov, ktorí poskytli svoju nehnuteľnosť za účelom bývania alebo práce iným. Z toho im samozrejme vyplýva istý príjem, ktorým môžu zvýšiť svoj rozpočet. Čoraz viac sa však stretávame s názormi, že okolo prenajímania je príliš veľa povinností za málo peňazí. Jedná sa len o výnimočné prípady alebo všeobecne rozšírený názor, s ktorým sa stotožňuje väčšina prenajímateľov?

 prenajom

Jedni zarábajú, iní sa trápia

Mnohí majitelia považujú prenajímanie za drobný privýrobok, z ktorého by sa dalo vyžiť len veľmi skromne. Pár desiatok eur získaných z prenájmu im príde ako malá odmena za snahu spojenú so servisom pre nájomníka a vybavovaním úradných úkonov. Iní to zas vnímajú ako šancu na vytvorenie novej formy živobytia, ktorá bude hlavnou zárobkovou činnosťou. To ale závisí od niekoľkých faktorov, ktoré sú pre výšku príjmov z prenájmu smerodajné.

 

Výšku prenájmu ovplyvňujú tieto faktory :

 

Typ nehnuteľnosti a rozsah prenájmu – Niekto môže prenajímať päť bytov a zarobiť menej ako ten, čo prenajíma dva kancelárie. Na tento paradox vplýva dopyt na trhu, od čoho závisí aj výška prenájmu. Kým v jednej štvrti môžu byť najcennejšie komerčné nehnuteľnosti, v inej zas dominujú byty a domy, pričom kľúčovú úlohu zohráva aj výmera nehnuteľnosti a jej vek.

Lokalita a poloha nehnuteľnosti – Podobne ako pri predaji, aj pri prenájme sú ceny realít v lukratívnych lokalitách porovnateľne vyššie. V tom prípade sa majitelia môžu spoľahnúť na vyššie zisky a väčšiu pravdepodobnosť nepretržitého obsadenia objektu. Pri bytových domoch takisto rozhoduje poloha bytu v budove, konkrétne poschodie a orientácia na svetovú stranu.

Občianska vybavenosť a infraštruktúra – S výberom lokality súvisí aj občianska vybavenosť a dopravná situácia. Čím viac služieb a dobré dopravné spojenie, tým vyššiu hodnotu budú mať tamojšie nehnuteľnosti vrátane tých prenajímaných. Pri stanovení ceny sa zohľadňujú aj kultúrne možnosti a podmienky na šport.

Stav nehnuteľnosti – Dôležitým faktorom pri oceňovaní objektu je takisto jeho aktuálny stav. Najlepšie sa prenajímajú novostavby, no slušný záujem je aj o zrekonštruované objekty, ktoré  prinášajú maximálny komfort. Vyššiu cenu si môžu stanoviť majitelia, ktorých byty a domy sú energeticky efektívne a ponúkajú možnosť výraznej úspory za spotrebu energií.

Vzájomná dohoda s nájomníkom – Aj keď spomínané kritériá sú pri každej nájomnej zmluve dôležité, konečný verdikt o výške nájomného sa vždy vynesie na základe vzájomnej dohody. Podľa Občianskeho zákonníka má majiteľ právo navrhnúť cenu podľa vlastného uváženia, čo mu umožňuje stanoviť akúkoľvek výšku bez ohľadu na faktory cenotvorby.

 prenajom

Prenájom nehnuteľnosti nemá len finančný osoh

Názory na význam prenájmu ako dobrého bočného príjmu sú rôzne, no v každom prípade sa prenajímať oplatí. Ak už nejde o citeľné zvýšenie svojich zárobkov, potom to prináša úžitok aspoň ako udržiavanie nehnuteľnosti v dobrej kondícií. Opustené objekty totiž podliehajú znehodnoteniu rýchlejšie, takže z tohto hľadiska sa prenajímať oplatí aj kvôli pár desiatkam eur.

 

Aktuálne novinky okolo prenájmu domov a bytov a ponuka exkluzívnych nehnuteľností dáva na výber každému, kto považuje prenájom realít za dobrý spôsob ako udržiavať svoju nehnuteľnosť v dobrej kondícií a navyše na tom zarobiť. Sledujte priebežný vývoj spoločne s nami a staňte sa súčasťou realitného trhu, ktorý prináša majiteľom nehnuteľností osoh.