Slobodná Európa vyráža na koncertné turné pre zosnulého bubeníka!

0
1638

Rok 2016 nezačal pre skupinu Slobodná Európa dobre, vlastne začal veľmi zle. Dňa 25. februára skonal na následky prasknutia hrubého čreva jej dlhoročný bubeník Ďuro Černý, ktorý s menšími prestávkami v skupine pôsobil od roku 1991 až do svojej náhlej smrti. Hoci so zdravotnými patáliami Ďuro zápasil už posledných 20 rokov, choroba označovaná aj ako syndróm dráždivého čreva sa však zmenila v katastrofu deň pred jeho smrťou, kedy mu hrubé črevo prasklo. Napriek rýchlemu prevozu do nemocnice v susednom Maďarsku, kde Ďuro posledné roky žil v pohraničnom území, sa už Ďura zachrániť nepodarilo a na druhý deň vo večerných hodinách skonal priamo v nemocnici v Mosonmagyarovári, kúsok od svojho bydliska. Slobodná Európa tak stratila nielen svojho člena, ale zároveň aj veľkého priateľa a neodmysliteľnú súčasť životov zvyšných jej členov.

Svoj posledný koncert v živote Ďuro Černý odohral necelé tri mesiace dozadu a to presne na Štedrý deň 24.12.2015 v bratislavskom Randal Clube na už tradičnom každoročne opakovanom Polnočnom vianočnom koncerte Slobodnej Európy.

Svoj posledný koncert v živote Ďuro Černý odohral necelé tri mesiace dozadu a to presne na Štedrý deň 24.12.2015 v bratislavskom Randal Clube na už tradičnom každoročne opakovanom Polnočnom vianočnom koncerte Slobodnej Európy.

Kapela Slobodná Európa však ide ďalej, presne tak, ako by si to aj sám Ďuro Černý prial… Pomaly sa spamätáva z tejto veľkej straty a stavia sa opäť na nohy. Ešte pred Ďurovým pohrebom, ktorý sa konal 14. marca v bratislavskom krematóriu, sa zvyšní štyria členovia Slobodky v zložení Whisky – spev, Sveťo – gitara, Jerzi – gitara a Žumo – basgitara ako prejav ich úcty a vzdanie pocty zároveň, rozhodli Ďurovi venovať celoročné koncertné turné s názvom „TOUR 2016 – VENOVANÉ ĎURKOVI“.

Toto turné bude rozdelené na tri časti – jarné (kluby), letné (festivaly) a jesenné (kluby). Jarná časť začína už tento víkend týmito dvomi koncertami: piatok 18.03. Nitra, Nová Pekáreň a sobota 19.03. Piešťany, Kazačok Club. Jarná časť, ktorá bude ďalej pokračovať koncertami v apríli a skončí v polovici mája, bude mať spolu 15 koncertných zastávok. Letná časť tohto turné bude pozostávať z letných festivalov a začne v polovici júna a skončí na konci augusta. Posledná tretia, jesenná časť šnúry, prebehne v mesiacoch október a november, kedy sa kapela znovu vráti do klubov.

slobodna europa koncertne turne

Slobodná Európa momentálne úpenlivo rieši post bubeníka. Táto mimoriadne citlivá záležitosť vo vnútri kapely bude do začiatku turné vyriešená. Dnes, v tomto momente je len jasné, že kapela vsádza a vsadí na už zabehnutú istotu.

slobodna europa koncert

SLOBODNÁ EURÓPA – TOUR 2016 …VENOVANÉ ĎURKOVI 
(jarná časť, 15 koncertov – 9 x SK / 6 x CZ, plus supports – okrem*)

18.03. – SK, NITRA, Nová Pekáreň
19.03. – SK, PIEŠŤANY, Kazačok Club*
01.04. – SK, TRENČÍN, Klub Lúč
02.04. – SK, TRNAVA, City Club
08.04. – SK, BRATISLAVA, Randal Club
09.04. – SK, KANIANKA /okr. Prievidza/, Matrix Club
15.04. – CZ, BRNO, Metro Music Bar
16.04. – SK, SENEC, Murphy´s pub
21.04. – CZ, PRAHA, Futurum Music Bar
22.04. – CZ, PARDUBICE, Rockový klub Ponorka
29.04. – CZ, ÚSTÍ NAD ORLICÍ, Kulturní Dům* (+ Plexis, The Fialky, Punk Floid a Existence nové doby)
06.05. – CZ, OSTRAVA, Barrák music club
07.05. – SK, RUŽOMBEROK, Piváreň Nové Korzo
20.05. – CZ, BYSTŘICE POD HOSTÝNEM /okr. Kroměříž/, Zámecká Konírna, Jarní alternativa 2016* (minifest Bystřická alternativa)
21.05. – SK, ZVOLEN, Dom kultúry ŽSR

Roman Fecko