Čo čakať od realitného trhu v druhom kvartáli?

0
3403

realitny trh

Dynamický vývoj na realitnom trhu prináša neustále prekvapenia, ktoré vzbudzujú pozornosť medzi odborníkmi aj v radoch laickej verejnosti. Dianie okolo slovenských nehnuteľností je plné zaujímavých noviniek aj v súčasnosti, čo prináša očakávania spojené s nadchádzajúcimi udalosťami.

Úvodný štvrťrok na realitnom trhu sa niesol v znamení oživovania a pokračovania v raste, čo bolo pre majiteľov nehnuteľností na začiatok roka dobrou vzpruhou. So vstupom do druhého kvartálu sa očakáva podobne úspešný priebeh a počas celých troch mesiacov by malo vývoj sprevádzať najmä ďalšie napredovanie. Niektoré okolnosti však môžu ovplyvniť pozitívny priebeh posledných týždňov a predpovediam pre najbližšie obdobie priniesť viaceré otázniky.

Budú reality v Bratislave zdražovať?

Ceny bytov v našom hlavnom meste rastú vo viacerých lokalitách už nejaký čas a na tomto vývoji sa nebude nič meniť ani v jari. Kupujúcich však zaujíma aj vývoj okolo pozemkov, obchodných priestorov a kancelárií, po ktorých je v Bratislave obrovský dopyt. Vzhľadom na rýchle tempo realizácie nových projektov je voľných stavebných pozemkov stále menej, čo sa môže odzrkadliť zdražovaním, no zatiaľ len veľmi miernym. To isté platí aj pri komerčných realitách, ktorých ceny sa budú naďalej držať na úrovni podobnej tej z prvého kvartálu.

Naštartuje sa predaj domov?

Kým hodnota bytov stúpa vo väčšine domácich regiónov, nielen v tom bratislavskom, s cenou domov to už také optimistické nie je. Ich priemerná cena sa pohybuje v plusových číslach len tesne nad nulou a počas jarných mesiacov sa nejaké citeľnejšie dynamické zdražovanie vôbec neočakáva. Táto stagnácia však ovplyvňuje priemernú cenu bývania len minimálne, pretože stúpajúca hodnota bytov a ich dominantný podiel na trhu ju tlačí stále nahor.

realitny trh 2

Ovplyvní zákon o úveroch na bývanie predaj nehnuteľností ?

Od 21.marca funguje hypotekárny trh po novom, pretože do platnosti vstupuje novela zákona o úveroch na bývanie. Analytici upozorňujú, že tá bude mať vplyv na celý realitný trh a môže výrazne ovplyvniť predaj nehnuteľností. Keďže úvery sú hlavný zdroj financovania bývania na Slovensku, novinky v ich poskytovaní zasiahnu aj do vývoja v realitnom sektore a práve druhý kvartál ukáže, v akej miere sa vplyv nového znenia zákona na tom podpíše.

Udrží sa rekordná stavebná produkcia ?

Ďalší otáznik sa spája s tempom stavebnej produkcie, ktorá v posledných kvartáloch dosiahla rekordné čísla. V niektorých mesiacoch sme dokonca ovládli rebríček krajín EÚ a produkcia u nás rástla najrýchlejšie spomedzi všetkých členských štátov. Odborníci, manažéri veľkých stavebných spoločností aj politickí poradcovia vidia nadchádzajúcu situáciu naďalej ružovo a očakávané čísla majú dobýjať poradie v EÚ aj v druhom kvartáli.

Otázok okolo budúceho vývoja je viac a každá z nich nás núti premýšľať nad jeho aktuálnym smerovaním. Posledné udalosti však vytvorili celkom dobrý predpoklad pre pokračovanie v ďalšom oživovaní, ktoré dostalo realitný trh do dobrej kondície. Práve druhý kvartál nám o aktuálnom dianí napovie viac, čo následne prinesie odpovede aj na vyššie položené otázky.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ