Fretka a 10 vecí, ktoré ste možno o nej vôbec nevedeli

16
10159

Fretka Beta, copyrightFretka je populárnym zvieratkom aj v našich domácnostiach, hoci kožušinové, stále však svojim spôsobom aj spoločenské, známe svojou milou tvárou, naozaj neopakovateľným správaním a niekoľkými výnimočnosťami. Napriek tomu, že každý pozná prirovnanie „Makať ako fretka“, mnoho ľudí ju nikdy nevidelo na vlastné oči, alebo nepoznajú nikoho, čo sa jej venuje. Nejeden chovateľ ich má doma, poznáte ho možno podľa pyžmového smradu, či podľa niekoho arómy, ktorá sa chovateľovi zachytáva o šaty, a von s nimi na vôdzke chodí len malá časť z nich. Možno ich poznáte, ako krásne a milé stvorenia. V prvom rade sú to však šelmy a toto je 5 vecí, ktoré ste o nich možno nevedeli.

1. Fretka má zuby

Ha! Aké prekvapenie. Naozaj má zuby? Každý cicavec musí mať zuby, pochopiteľne. Len akosi mnohí nepočítajú s tým, že fretka ich používa naozaj často. Väčšina z nich prvý rok života hryzie a hryzie. Nemá ich len na kŕmenie, ale na hru, provokácie, presvedčovanie a aj na súboje. Prvý rok života fretky môže byť kľúčový, keďže práve vtedy sa ich zbavujú netrpezlivý majitelia najviac. Je to zároveň obdobie, kedy by mal jej majiteľ odnaučiť hrýzť všetko a do každého. Skryte mäkké káble, tašky, topánky.

2. Fretka nie je bez zápachu

Svojim spôsobom domestikovaný tchor má svoj nezameniteľný zápach. Nie je na škodu fretku občas okúpať šampónom určeným priamo pre ňu. Skúste však nechtiac fretku vystrašiť a nahnevať zároveň a dopraje vám smrádoček na ktorý nezabudnete. Pachové žľazy nestratila.

3. Starostlivosť nie je komplikovaná

O fretku sa dá postarať bez väčších problémov. Granule pre mačky sú náhradou, no kúpiť sa dajú aj vyslovene pre fretky. Voda, občas nejaká vitamínová pasta a niečo na hranie. Stačí igelitové vrecko a pre fretku je to niečo ako zábavný park. Hlavne že to šuští.

4. Neposedná a hravá

Nečakajte, že bude prítulná ako mačka a budete sa s ňou môcť mazliť, mojkať, a poslušne počká tam, kde ju postavíte. Fretka ak nespí, je v akcii. Nemôžete čakať, že niekde vydrží dlhšie. Na to, aby ste ju udržali bez vašich rúk a hrania niekde na konkrétnom mieste, potrebujete niečo, čo môže zničiť a ona musí mať pocit, že vám tým ubližuje a ničí niečo cenné. Akoby vtedy boli tie najšťastnejšie. Pokiaľ vám na niečom nezáleží, až s takou chuťou to ničiť nemusí. Poteší ju nerozpadavý šušťavý igelit, taška, aj kabelka s veľkým množstvom predmetov… ostatne, ako každá kabelka.

5. Fretka je spachtoš

AJ keď sa hovorí, že „budeme makať ako fretky“, tak celé prirovnanie nevyplýva z celkového života fretky, ale z tých pár aktívnych hodín, ktoré počas dňa má. Bežná fretka môže cez deň prespať pokojne 19 aj 20 hodín. Tie 4 hodiny aktivity počas dňa venuje prieskumu, kŕmeniu, opäť prieskumu a hlavne zábave. Práve počas týchto hodín si na ňu spravte čas.

6. Násilie nepomáha

Ak chcete fretku potrestať, násilie nepomáha. Môžete jej akurát tak ublížiť. Vlastne sa ani nesnažte jej akokoľvek ublížiť, pretože ide o výnimočné zviera, ku ktorému žiaľ treba neraz pristupovať rovnako tak výnimočne. Neraz sa osvedčí pohryznutie za pohryznutie, a oveľa väčšiu silu môže mať zatvorenie do klietky a nevšímanie za trest, ako bitka.

7. Bez dozoru ani na krok

Tento malý cicavec nechaný v miestnosti bez dozoru vie narobiť veľký neporiadok. Kvetináče s hlinou na ňu pôsobia inštinktívne a evokujú v nej chuť norovať, hrabať a tešiť sa z neporiadku. Lákajú ju mäkké materiály, do ktorých je možné hrýzť a tak kožené topánky, plyšáky, rohy postelí, alebo čalúnenie rúčok, náradia a podobne, to všetko môže mať čoskoro stopy po zuboch. V prvom rade je nutné počítať s tým, že fretka je prieskumník a nedovolí, aby bolo v jej okolí niečo nepreskúmané. Ak raz zistí, ako sa dostať na parapetnú dosku a pozhadzovať všetky črepníky dole, len vy ste si nevšimli, ako na to prišla, je dobré premýšľať ako fretka a odhadnúť, ako sa tam dostala. Ak na to neprídete, máte ju tam čoskoro znova a just svoj spôsob neodhalí, ak sa na ňu budete vtedy pozerať. Áno, je pravda, že fretke po čase môžete dôverovať, avšak ak nejde o dlhodobého člena rodiny, pripraviť sa je dobré na všetko. Upchajte diery, priestory za posteľou, či skriňou, odhalené vstupy do stúpačiek a priestor za linkou. Ak raz vlezie a nezacvikne sa, určite aj vylezie, no vyzerať bude ako vecheť na prach.

8. V klietke ju neudržíte, nepatrí tam

Fretka nemôže prežiť celý život v klietke. Nepatrí tam. Hoci je to vlastne domestikovaný tchor, potrebuje behať, voľnosť a lásku svojho majiteľa. V klietke ju držať po celý jej život je skôr barbarstvo, pretože bez kontaktu sa z nej nakoniec stáva viac a viac hryzavý a smutný tvor.

9. Neexistuje len jeden typ

Na obrázkoch síce vidieť často len jeden druh, ktorý sa nazýva podľa sfarbenia – tchorovitý, medzi chovateľmi sú známe a rozšírené aj mnohé iné. Existujú aj tmavé fretky, fretky albíni, Champagne, dlhosrsté, aj sfarbenie harlekýn. Veľa z nich nesie rôzne prvky, ako napríklad biele papučky na labkách inak tmavej fretky, biely pásik na hlave, vzory okolo očí a podobne. Fretka vo filme Riskni to s Polly s Jennifer Aniston, bola tchorovitého sfarbenia.

10. Stojí za vznikom magazínu

Fretka a článok o fretke bol aj jedným z dôvodov vzniku tohto magazínu ešte ako študentského blogu. Jeden takýto článok sa dočkal kritiky v komentároch na nemenovanom veľkom magazíne a keďže editor dal za pravdu komentáru a článok upravil, bolo jasné že cesta slobodného písania tadiaľ nevedie. Najmä ak si vyslúžite kritiku za hlúposť komentujúceho a nie hlúposti v článku. Napriek dokázaniu pravdivosti článku a pravdivom popise vlastností tohto zvieratka, šlo o koniec pôsobenia v nemenovanom magazíne a spustenie práve tohto tu.

Foto: MG

Comments are closed.