Horná Dolná – nový seriál TV Markíza v štýle Slunce Seno…

1
8948

Horná DolnáMarkíza začiatkom roka 2015 taktiež tasí novinky a to rovno v podobe seriálu Horná Dolná, ktorý musela mať pripravený už niekoľko mesiacov a ako divácke prekvapenie čakala na správny čas. „Sedlač“ a jednoduchý pospolitý ľud z dediny pod vplyvom alkoholu inšpirovaný veľmi výrazne slávnou trilógiou Slunce Seno Jahody / Pár facek / Erotika, priniesol koktail dnes už ostrieľaných zábavných hercov a aj tvárí, ktoré sa napríklad ešte v podobnom seriáli ešte ani neukázali. K tomu pripočítajme aj skutočných nehercov z dediny, ktorí dotvárajú správnu atmosféru a máte jasno.

Horná Dolná, názov imaginárnej obce, ktorý sa spomína v bežnej hovorovej reči v snahe vystihnúť zaostalosť nejakej dedinky, je novým seriálom, ktorý prichádza práve z takejto dedinky. Pilotný diel bol v znamení obecných volieb, kde takmer vyhrávala mladá krv nesmelého mladíka Lacka Frlajza (Peter Brajerčík), no len čo začal byť úprimný a chcel do obce priniesť svetlejšie zajtrajšky a férovosť, stratil šance na výhru proti svojmu strýkovi, dlhoročnému ostrieľanému, nikam neposúvajúcemu sa starostovi rybárovi. Hoci ešte nejde o bránicu precvičujúci seriál, má šance zaplniť miesto v televíznom étery, pretože podobný formát v televízii absolútne chýba.

Herci zo seriálu a ich úlohy
Celkom slušne si svoje úlohy zahrali Petra Polnišová, ako vydaja chtivá sekretárka starostu Erika Bednáriková, jej frajer ďuro Brmbalík (Daniel Heriban) na vytuningovanej Škoda Rapid s EVČ Nového Mesta nad Váhom, a aj množstvo ďalších úloh. V úlohe dedinských opilcov sa objavuje zabávač Juro Tabaček, ktorý sa preslávil najvýraznejšie v stand up comedy show s prejavom o slovenských skautov a potrebe skautingu, ale napríklad aj Matej Landl, ktorý v alkoholovom opojení zabúda, že je ženatý. V úlohe krčmárky Terezky Peknej sa objavila Zuzana Šebová, inak známa ako Inči z Paneláku, tvár z Kredencu a divadelná herečka. Kde je Zuzana, nesmie chýbať Michal Kubovčík. V Hornej Dolnej plní úlohu zaostalejšieho obecného policajta, ktorý sa stará o poriadok aj tam, kde ho nečakáte. Aj on je známou tvárou z Paneláka (Yogi), z Kredencu (Hesso Jašterák) alebo z filmu Kandidát. Starostovskú stoličku obsadil herec Peter Sklár a v úlohe veľmi ohybného farára Jána Chalupku mladšieho, ktorý v obci stvrdne ešte na poriadne dlho, je Marek Majeský. V každej pravej dedine farár blízky ľuďom chýbať nesmie. Najmä keď je tak mladý a najpravidelnejšie návštevníčky omší ho zbožňujú. Medzi nimi dokonca aj pani z reklamy Telekomu, ktorá umýva schody a Ego jej pošliape čerstvý „náter“. Farárovým otcom je Ján Chalupka starší, nesmierne sklamaný, že jeho syn mu nedá vnúčatá a tak ho presviedča, aby mu nejaké to vnúča predsa len dal. O známe tváre núdza nie je, no nechýba ani humor. Seriál totiž má viacero originálnych prvkov, pre ktoré môže zaznamenať úspech a popularita mu ešte porastie. Možno to bude aj úspešnými hercami z Kredencu a indivíduám ako je Juro Tabaček.

Ukážka na prvý diel

Takmer ako Slunce, Seno…
Slávna česká trilógia Slunce, Seno… ktorá sa odohrávala vo veľmi čistom dedinskom prostredí a ukazovala tú najjednoduchšiu stránku života na vidieku, nepochybne inšpirovala tvorcov aj tohto seriálu. Podobných prvkov je viacero. Neustály dej, absurdné situácie, hádky, nezhody, a neustály posun niekam inam. Rôzne úlohy konkrétnych funkcií v obci, ba dokonca keď sa z jedného auta začali kotúľať melóny podobne, ako tomu bolo v nezabudnuteľnom českom filme Zdeňka Trošky, muselo to pripomenúť túto inšpiráciu aj iným skalným fanúšikom spomínanej trilógie.

Ukážka na druhý diel

Premiéra seriálu bola odvysielaná 6. Januára 2015.
Výnimočne sa seriálu podaril aj dobrý marketing a dobré webové stránky k tomu. Na Hornadolna.sk (foto v článku) majú návštevníci originálny dizajn a mapu dedinky, len možno by to chcelo viac obsahu.

Comments are closed.