Tour de France skončilo s historickým úspechom Slovenska

0
1440

Tour de France, oficiálne logoTo, čo predviedli naši cyklisti na 99. ročníku slávnych pretekov Tour de france nemá obdoby. Aspoň tak veľmi sa o Slovákoch doteraz nehovorilo. Sagan a bratia Velitsovci zvýšili povedomie o tomto športe medzi slovenskou verejnosťou viac, než ktokoľvek pred tým. Národná hrdosť sa opäť zas upriamila na úspechy športovcov, ak už sa veda, výskum a slušná politika na Slovensku ignoruje. Aj posledná etapa vedúca do hlavného mesta Francúzska, priniesla pre Slovensko úspech. Aj napriek tomu, že Peter Sagan istotne chcel byť prvý, obsadil nakoniec za Markom Cavendishom druhá priečku v cieli.

Z Rambouillet do Paríža
Záverečná 20. etapa z Ranbouillet do Paríža patrila špurtérovi Markovi Cavendishovi. Za ním došpurtoval pomerne tesne Peter Sagan. Nešlo ani o prvý úspech v rovnakej etape na Tour De France, pretože Cavendish si ho vyskúšal už štvrtý krát a ďalší jeho úspech mohol narušiť jedine Sagan. Tretí dorazil Matthew Goss. Sagan si svoj charakteristický zelený dres obliekol v druhej etape a nevyzliekol ho až do etapy záverečnej. Napriek mnohým úspechom je verejnosť stále neznámy štýl bodovania a hodnotenia, pretože Peter Sagan (tím Liquigas-Cannondale) v celkovom hodnotení obsadil 43. miesto. Peter Velits z tímu Omega Pharma-QuickStep je na 27. mieste a jeho brat Martin Velits zas na priečke číslo 90. Za najlepšieho vrchára bol vyhlásený Francúz Thomas Coeckler a Američan TeJay van Garderen.

V 20. etape tohtoročnej Tour de France do cieľa prichádzali v tomto poradí:

1. Brit Mark Cavendish s časom 3:08:07
2. Slovák Peter Sagan
3. Austrálčan Matthew Goss
4. Argentínčan Lucas S. Haedo
5. Belgičan Kris Coeckmans
6. NovozélanďanGregory Henderson
42. Slovák Peter Velits
62. Slovák Martin Velits

Bodovacia súťaž: 1. Slovák Peter Sagan v bodovacom hodnotení najvyššie so ziskom 421 bodov. Za ním na 2. mieste Nemec Greipel so ziskom 280 bodov a 3. Matthew Goss s 268 bodmi.

Konečné poradie:

1. Za tím Sky Brit Bradley Wiggins s kompletným časom 87:34:47.
2. za tím Sky Brit Christopher Froome
3. za tím Liquigas-Cannondale Talian Vincenzo Nibali
4. za tím Lotto-Belisol Belgičan Jurgen van den Broeck
5. Za tím BMC Američan TeJay van Garderen
6. Za tím BMC Austrálčan Cadel Evans
27. za tím Omega Pharma-QuickStepc Slovák Peter Velits
42. za tím Liquigas-Cannondale Peter Sagan
90. za tím Omega Pharma-QuickStepc Slovák Martin Velits

Ďalšie príležitosti
22 ročný Žilinčan Peter Sagan bol pred rokmi známy len v cyklistickom svete. Na Slovensku ho neho zakoplo menej ľudí. Radosť robil severu Slovenska, ktoré bolo dlhší čas hrdé, že ich „región.-krajan“ má také úspechy na rôznych malých a postupne väčších súťažiach. Jeho stúpanie by mohlo byť motívom pre zaujímavý dokument, či neskôr azda aj film. Dnes ho už pozná celé Slovensko. Bojoval totiž aj za Slovensko, veď toľko slovenských vlajok ešte popri trati nikdy nevialo a ľudia prišli len preto, aby na pár sekúnd z dlhého vyčkávania videli mihnúť sa okolo ich idol. Petra čaká už o niekoľko dní olympiáda a ďalšie majstrovstvá a preteky. Držíme palce.