Odhalená podzemná linka pod hranicou Nižné Nemecké – Užhorod

0
1524

Kým v Bratislave sa nemôžeme dočkať metra a sme tak na smiech azda celému svetu, na východnom Slovensku mali možno nie len rok, ale viac rokov tajnú podzemnú linku Nižné Nemecké – Užhorod. Tunel pod hranicami pomáhal určitej skupinke podnikavých výmyselníkov dlhodobo a nekontrolovane pašovať cigarety na dômyselnom zariadení v tuneli, ktorý za nápaditosť a originalitu mohol získať aj nejaké ocenenie. Prípad je však ako vystrihnutý z iných prípadov známych s oblasti americko-mexických hraníc, kde sa z času na čas tiež podarí odhaliť krásne zamaskovaný tunel.

Slovenská podzemná linka
Táto linka bola naozaj dômyselne vytvorená. Vyhĺbený priestor do zeme zamurovali, vytvorili len niečo ako žumpu, z ktorej ďalej viedol tunel popod hranice až na Ukrajinu. Dali si záležať na viacerých detailoch. Prevoz pod hranicami zabezpečovali koľajnice. Kopáči pracovali v naozaj stiesnených podmienkach, prípadne výrazne prácu mohli uľahčovať stroje, ktoré sa však nenašli. Aby nebolo nič nápadné, odkiaľ sa cigarety presúvajú, mal pašerácky tunel a šachta vyústenie priamo pod kamiónom. Skoro 700 metrov dlhá cesta umožňovala mohla spôsobiť slušný únik na daniach (na Slovensku je z toho necelých 500 metrov). Podľa polície bolo celé zariadenie technicky zaujímavo riešené. Do priestorov sa nebolo možné dostať len z jednej strany, ale z oboch naraz. U nás cigarety končili vo firemnom areáli, na Ukrajine cigarety opúšťali interiér rodinného domu. Viac napovie video, ktoré vydal denník SME.

Zaujímavosť, ktorú majú na svedomí zrejme z časti aj odborníci v banskej oblasti a banskej techniky bude buď zamurovaná, dúfajme že nie odpálená, ale podľa správ na SME by mohlo ísť aj o technickú pamiatku Schengenského múzea. O turistickú atrakciu, ktorá by bola strážená. Na tento účel by mohla slúžiť aj v prípade čiastočného zabetónovania.

Poloha firemného areálu je len odhad.

Zväčšiť mapu