James Holmes, vrah z Batmanovej premiéry, pod drobnohľadom sveta

0
1412

Asi celý svet bol šokovaný z toho, ako mohol vôbec James Holmes, obvinený mladík chytený po vyčíňaní v americkom meste Denver na premiére filmu Batman, konať. James, bývalý študent medicíny označovaný za tichého a neškodného mladíka, mal rád počítačové hry. Mal však rád aj film Batman, najmä pred aktuálnym premiérovým dielom známu postavu Jokera, ktorú tak neopakovateľne stvárnil Heath Leadger. Práve postava Jokera, vysoko inteligentného, no psychicky narušeného krutého protivníka Batmana, ho zrejme inšpirovala na jeho šialený plán. Navonok neodhaliteľný mladík zrejme dlhodobo plánoval, ako sa čo najviac priblížiť k svojej obľúbenej filmovej postave. Pred útokom v kine, kde zabil 12 mladých ľudí a mnohých ďalších zranil si prefarbil vlasy na oranžovo a pripravil si masku Jokera. S tou potom vyrazil na šialenú akciu.

Nezmyselné zabíjanie ľudí
Medzi ľuďmi, ktorých zasiahli guľky šialenca boli prevažne deti. Novinárka, reportérka, dievčatá aj chlapci. Medzi postrelenými nebolo nič, čo by ich spájalo, a teda streľba samotná bola namierená na ľudí, nie na nikoho konkrétne. Útočníka polícia chytila a umiestnila do samostatnej cely, s nikým nerozpráva a onedlho ho čaká súd. Bežní ľudia volajú po utýraní útočníka k smrti, alebo aspoň nejakým spôsobom vrátenie mu bolesti. Predstavitelia filmu sa k veci nebudú vyjadrovať a ani nebudú z úcty k obetiam oslavovať. Vydali len vyhlásenie v ktorom ich mrzí, že film a postavy niekto takýmto spôsobom zneužil.

Bol pripravený
O tom, že James Holmes pripravoval celý útok nemožno pochybovať. Svoj byt prešpikoval výbušninami. Aktivovať ich malo už otvorenie dverí. Vedel, že živý, alebo mŕtvy, v každom prípade jeho identita prinúti políciu namieriť si to priamo na jeho byt. V snahe zistiť o ňom a prípravách útoku čo najviac ho prejdú komplet a práve tu nastražil polícií pascu. Pri chytení ho tak mohlo tešiť to, že hoci bude v rukách polície, podarí sa mu niekoľkých ešte zabiť. Nestalo sa tak. Polícia bola ostražitejšia, než mladík čakal. Byt odstrihla od elektrickej energie, pri otvorení dverí asistovala kamera a neskôr aj policajný robot. Správne postupy polície nakoniec opäť raz zachránili ďalšie životy.

Žiaden teroristický čin, ale čin šialeného blázna
Kretén so psychopatickým úškrnom si však uvedomoval veľmi dobre čo robí a nemožno hovoriť o skutočnej psychickej poruche. Možno ak len o prehnanom vžití sa do úlohy fiktívnej postavy. Na vine nie je Batman a tvorcovia filmu ale divák samotný, ktorý nedokáže rozlíšiť medze reality a filmu a dokáže narušiť hranice, kedy sa dá postavou žiť a kedy je to už príliš. Holmes určite vedel a predpokladal, že premiéra filmu je výnimočná príležitosť na to, aby sa mohol presláviť svojim činom. Očakával, že sa mu budú venovať všetci, dokonca aj na malom Slovensku, skrátka všade. Docielil, že sa mu venuje teraz celý svet. Ale zrejme nepomyslel, že každé jedno miesto sa skôr diví celému šialenému a nezmyselnému činu. Nikto sa totiž neskláňa pred rozsahom a premyslenosťou jeho činu.