Používateľov Androidu ohrozuje falošné hlásenie o víruse

1
6263

Falošné hrozby - falošný vírus, AndroidPoužívatelia mobilných telefónoch Android sú v poslednom čase obeťami zobrazovania falošnej reklamy s hlásením o tom, že je ich mobil nakazený a je potrebné ho vyčistiť. Zavádzajúce a klamlivé hlásenie o hrozbe v mobile, pretože bol napadnutý vírusom, je postavené tak, že menej počítačovo gramotný človek naozaj uverí. Veď mne samému sa ozvalo viacero ľudí v rámci projektu zameraného na mobilné technológie so žiadosťou o pomoc, pretože im akási tabuľka hlási, že bol ich mobil infikovaný a po kliknutí z aplikácie mobil žiada zapnutie internetového prehliadača. Na vyvolanie tejto situácie stačilo zapnúť akúkoľvek aplikáciu a šťastie naraziť na toto klamstvo sa podarilo vyvolať hneď v prvom telefóne.

Falošná reklama s falošným hlásením
Aplikácie, ktoré sú šírené bezplatne a využívajú reklamný priestor, prípadne na mobile prehliadané webové stránky s reklamou plochou, môžu zobrazovať hlásenie o tom, že mobil je infikovaný a je potrebné ho vyčistiť. Podobné reklamy sa na svete objavujú už celé roky v sieti Google Adsense (podobne aj falošné reklamy o tom, že ste miliónty návštevník stránky, že ste niečo vyhrali a pod). S takou veľkou silou sme sa však ešte nestretli s tým, aby niekto vyvolával úsilie propagovať niečo také tak výrazne a otvorene. Hlásenie však v žiadnom prípade nezakladá na pravde, je zavádzajúce a užívateľov len straší. V žiadnom prípade teda neverte reklame, ktorá hlási hrozbu vo vašom zariadení. Reklamná plocha nemá za žiadnych okolností žiadnu možnosť, aby dokázala odhaliť hrozbu v zariadení, kde sa zobrazovaná reklama zobrazuje.

Drzé klamstvo a zavádzanie
Vzhľadom na to, aká úroveň znalostí internetových hrozieb na Slovensku je, môžeme s čistým svedomím považovať hlásenie: „Váš operačný systém Android bol napadnutý! SIM karta so všetkými dátami, ako sú kontakty, fotografie a prístupy do aplikácii sa môžu dostať do nesprávnych rúk.“ za nepochybne účinné a u mnohých uveriteľné, hoci v skutočnosti ide o drzé klamstvo a zavádzanie. Hlúposťou však je, že SIM karta, vec fyzická, sa má s pomocou akejsi neurčenej hrozby stať predmetom krádeže. To už nedáva logiku.

Falošný vírus na Android

Ide o platenú službu
Zámerom je nalákať ľudí na kliknutie hlásenia o hrozbe, ktoré sa otvorí ako webová stránka. V skutočnosti vo vašom zariadení nemusí byť žiadna hrozba. Na ktorých je neprehliadnuteľná hláška o tom, že už ste vlastne v háji, pretože v mobile hrozba už je a je ju nutné odstrániť. Tu nastáva moment, kedy sa používateľ môže vyľakať, a po takomto pocite môže konať veľmi rýchlo a veľmi neuvážene. Vyvolávanie pocitu strachu a obáv o bezpečie zariadenia so súkromnými údajmi by sa dalo nazvať naozaj rôzne. Každý pre niečo také bude mať určite svoj vlastný výraz. V snahe problém vyriešiť môže používateľ mobilného zariadenia potvrdiť svoje číslo, čím sa zaväzuje prijímať platené SMS správy. Zákazník, ktorým sa registrujúci stane, následne platí za všetky správy, ktoré prijme. Samozrejme, ide o podobný systém, ako rôzne falošné prieskumy a podobne. O to je vec horšia, ak ste si zvykli, že mnohé veci sú zadarmo. Toto však zadarmo nie je. Zastavenie posielania SMS, pokiaľ ste sa registrovali, je možné pomocou STOP SCAN odoslaného na číslo 7774. Informácie sú uvedené na podmienkach, ktoré majú zopár nedokonalostí a neúplných slov, ktoré nebudeme ďalej komentovať.

G Data lákanie na stiahnutie

Čo si vlastne nainštalujete?
G Data Internet Security, aplikácia, ktorá má na internete svoje meno, nejaké hodnotenia a zmienky na portáloch. Túto aplikáciu si môžete bezplatne stiahnuť na stránkach Google Play a napriek tomu sa našiel niekto, čo ju ponúka za poplatok a to nemalý.

Upozornenie: dovoľujeme si upozorniť zodpovedných, aby nás nekontaktovali vo veci poškodenia dobrého mena. Nikde nikoho nemenujeme, uvádzame skutočnú realitu o zavádzaní a klamstve prostredníctvom falošných správ a doslova až vyhrážaniu, že užívateľ má v zariadení nákazu, bol infikovaný a jeho SIM karta môže byť zneužitá. My sme si to nevymysleli, pretože celé to vymysleli práve oni. Popisujeme realitu a skutočnosť, ktorá je evidentná – praktika zavádzania je v tomto prípade evidentná a jasná.
Stránka zobrazuje text v bode 1. aby ste prešli na „BEZPLATNÚ stránku“. Toto možno považovať za absurdné tvrdenie, ktoré má za úlohu vyvolanie pocitu, že nikto nič neplatí. Ak je bezplatná, tak prečo príde človek o toľké peniaze? V čom je bezplatná? Psychologicky môže zapôsobiť obrovský blikajúci nápis v znení: „Bezodkladne odstráňte všetky vírusy!“ čiže v mobile máme dokonca nie jeden, ale viac vírusov a je ich bezodkladne nutné ihneď zmazať. Tu sa nemožno diviť, že ľudia môžu konať neuvážene a rýchlo vec riešiť nainštalovaním aplikácie.
Dotýka sa mnohých Slovákov. Webstránky v slovenčine sú namierené práve voči slovenským používateľom mobilných zariadení a v snahe nalákať ich klamstvom je možné celú vec považovať za protizákonnú. Presvedčiť sa o obsahu tejto praktiky a jednoduchosti naletenia je možné pri surfovaní na internete cez mobil pomerne ľahko.

Comments are closed.