Silvester – aj sviatkom bezohľadnosti voči deťom a zvieratám

0
1960

Či chcená, alebo nechcená bezohľadnosť, stále bezohľadnosť je v už od samotného rána v tento deň v znamení výbuchov delobuchov a striel. Tie padajú na ľudí pod balkónmi, pod oknami a na chodníkoch nečakane. Kým na Silvestra na prelome rokov je možné ako tak očakávať, že to odniekiaľ strelí, počas dňa len ťažko. Vyvenčiť psa je riziko, pretože neraz sa pes vyľaká, najmä keď ten kretén zo štvorky mal pocit, že je neviditeľný, keď zahadzuje zapálenú dymiacu „megu“ domovníkovi pod nohy. Dnes cez Silvester sme si prešli tri slovenské mestá a celkovo päť sídlisk za celkom iným účelom. Pozdraviť a rozniesť posledné darčeky, keďže v roku 2015 na to nebude čas. Príhody iných na Facebooku, skúsenosti z jednotlivých chodníkov a situácie pred oknami, dávajú za pravdu. Ani tento Silvester nie je lepší, než minulé.

Rodičia malých detí
Pre rodičov malých, čerstvo narodených, či pár ročných ratolestí, sú obavy na mieste. Keď nám dnes šialenec z hora hodil piráta na parapetnú dosku a mohutný výbuch takmer vylámal okno zo stavebného otvoru, mali sme sami pocit, že toto neskončí dobre. Bolo 17:10 a do polnoci zostávalo 8 hodín. Dávať utišovať malé dieťa spať v tejto chvíli nemá význam. Začalo obdobie, počas ktorého budeme mať výrazný problém mnohí utíšiť či svoje, alebo niekoho iného deti, malé či väčšie. Pritom by stačilo trochu ohľaduplnosti a nepáliť petardy v množstve po stovkách z jediného balkóna za sebou… pretože boli v akcii ako veľký balík. „Dojal“ nás počin dvojice tatka so synom, ktorí keď videli, že na návšteve cez žalúzie pozeráme, kto vlastne hádže celú salvu z paneláka šikmo do „L“, začali po vlastnom ukazovaní prstom k nám hádzať hádzať našim smerom, nech to kvalitne vybuchuje práve pri lavičke pod našim oknom. Hľadať pôvodcu cez žalúzie sa teda neopláca, najmä ak má ten druhý orlí zrak. Zdá sa, že niektoré rodiny sa dnes ukryjú s malými deťmi do kúpeľne. Tam budú mať v mnohých bytoch na Slovensku najtihšiu noc. Detský plač a problémy pre nečakané výbuchy počas celého dneška sú vecou, ktorú žiaľ naozaj pochopia jedine rodiny so skutočnými deťmi a tí, ktorým do okien lietajú kúsky petárd a neporiadku okolo nich.

Skryté dieťa, strach, zábava

Majitelia domácich zvierat
Psy v tisíckach domácnosti už majú problém niekoľko hodín, ak nie od Vianoc, kedy sa opäť našli šialenci, ktorí majú nesprávny kalendár. V bratislavskej Petržalke sa od Vianoc hľadá starší svetlý bígel, ktorý utiekol práve pre nečakaný delobuch a jeho majitelia môžu robiť čokoľvek, aby ho našli, nedarí sa. Psov na úteku je ďaleko viac, stres môže mať pre nich oveľa vážnejšie následky, ako si ľudia myslia. Preto aj mnohí chovatelia preventívne riešia ich stav a ochranu medikamentami, alebo úkrytom v pivnici, v kúpeľniach a na iných miestach bez veľkého vplyvu hluku.

Silvester je fajn, ohňostroj k nemu patrí. Avšak v čase, keď to čakáme a vítame. Niečo celkom iné je strieľať len preto, že boli petardy v akcii a sto kusov je nutné vystrieľať. Svetlice, búchačky a všetok ten odpad si ráno po sebe odprace mizerná polovica percenta z pôvodcov neporiadku. S pocitom, že zvyšky práve ich petardy aj tak nikto neidentifikuje ako ich, sa hádžu dobre. Pre niektorých špekulantov je dokonca zábavné nasmerovať svetlice do okien a balkónov oproti. Najlepšie hneď tú poslednú, po ktorej sa dá rýchlo schovať. Zapálený balkón však nie je sranda. Aby šialenci nezabúdali, dnes má kadekto mobil a občas si niektoré ohňostroje nejeden človek aj nakrúca.

Všetkým strážcom muničných skladov Armády SR, ktorí si potiahli nejaký ten extra delobuch (niektoré rany naozaj nemožno považovať za legálne) prajeme všetky prsty a veľa šťastia pri zasklievaní svojich okien a okien susedov. A vám všetkým želáme úspešný štart do nového roku, pohodu, mnoho radostí a úspech.