Tip na knihu: Desivé dni Ženy v klietke

0
1442

Žena v klietkeAk patríte medzi milovníkov psychotrilerov, táto novinka by vám nemala ujsť. Žena v klietke je ďalší vydarený kúsok do bohatej ponuky severských detektívok a autor Jussi Adler-Olsen nás už na prvých stranách vťahuje do malej miestnosti, z ktorej niet pre uväznenú ženu úniku. Len máloktorému autorovi sa podarí vytvoriť takú napätú atmosféru…

Komisár Carl Morck je psychicky na dne. Pri poslednom prípade zabili jeho kolegu a druhý leží v nemocnici s poranenou miechou. Keby zareagoval, mohlo byť všetko inak… Preložili ho však na oddelenie Q, ktoré sa zaoberá nevyriešenými prípadmi. Znechutený Carl surfuje po nete, lúšti sudoku a utápa sa v depresii. Pridelili mu aj poskoka Asad, tak trochu tajomného arabského prisťahovalca. Jeho prítomnosť v príbehu je zdrojom mnohých humorných situácií.

Všetko plynie znudene, až kým nenarazia na prípad političky Merete Lynggaardovej, ktorá zmizla pred piatimi rokmi. Carl sa s Asadom púšťa do vyšetrovania, pričom netušia, či Merete vôbec žije… no čitateľ je o krok vpredu: od začiatku sleduje desivé dni, ktoré musí Merete prežívať vo svojej klietke a bojovať s tými na druhej strane – za zrkadlom. Kto má viac vnútornej sily? Hrajú sa s ňou ako mačka s myšou, a okamžite ju spacifikujú, len čo sa akokoľvek vzoprie ich nariadeniam. Stihne ju Carl zachrániť alebo príde neskoro?

Neobyčajne napínavý  triler Žena v klietke je o bezbrannej žene, ktorá musí znášať utrpenie, o tvrdohlavom kriminalistovi a o páchateľovi, ktorý nepozná zľutovanie. Autor sa pohráva s detailmi, majstrovsky a s potešením dávkuje zimomriavky a na konci pozvoľna spája jednotlivé diely skladačky. Zápletka je premyslená do najmenšieho detailu, nechýba drsný humor a ako s úsmevom radí autor: „Dobre si čítanie rozvrhnite. Tie hrozivé kapitoly, kde Merete trpí, si nechajte na ráno, na cestu do práce. Tá desivosť vás bude poháňať a do roboty prídete načas:). Na večer si vezmite časť s Carlom a Asadom, ktorá je pekná, vtipná a určite si zamilujete trochu arogantného detektíva i snaživého Asada.“

Začnite na BUX.sk čítať Ženu v klietke už teraz.

  • Sériu o Oddelení Q kúpilo už 32 krajín, predalo sa vyše 6 miliónov kníh.
  • Kniha získala 2.miesto v rebríčku medzinárodného literárneho magazínu Buchkultur – najlepšie krimi romány roku 2010.
  • Filmové práva kúpila dánska produkčná spoločnosť Larsa von Triera.
  • Scenáristom série je Nikolaj Arcel, spoluautor pôvodnej švédskej verzie Muži, ktorí nenávidia ženy od Stiega Larssona.