Cestovky výrazne zlacňujú dovolenky v Egypte už teraz v auguste

0
1742

Egypt, poznávacie zájazdyVýnimočne sme sa v auguste dočkali rapídneho znižovania cien na zájazdy do Egypta. Priamo počas sezóny sa tak dá užiť parádna dovolenka za naozaj nízke ceny v porovnaní s inými rokmi, alebo inými mesiacmi. Dôvod znižovania je v skutku jednoduchý a pokiaľ sledujete situáciu v cestovnom ruchu, alebo ako ja práve teraz riešite svoju vlastnú dovolenku, zrejme ste postrehli obavy ľudí z cestovania do Egypta. Pýtal som sa osobne v dvoch cestovných agentúrach a dvoch cestovných kanceláriách, či znižujúce ceny súvisia s nepokojmi v Egypte a v každom prípade som sa dočkal odpovede, že samotní klienti odmietajú Egypt pre nepokoje, čo aj priamo povedia. Zväčša sú však neistí a ako alternatívy k Egyptu zvolia v takmer rovnakom pomere klasiku ako Turecko, Tunisko, Chorvátsko, či Taliansko, či Maroko… Znížený záujem o krajinu teda spôsobil problém, ktorý ale problémom nie je.

V skutočnosti pokoj a pohoda
Dnes keď Slovák počuje Egypt, akoby bolo povinnosťou si hneď predstaviť nepokoje a strach. Aký strach? Po pravde máme niekoľkých známych v Egypte v oblasti Hurghada. Práve Hurghada je najznámejšia turistická lokalita v Egypte a samotný Egypt si je veľmi dobre vedomý, že turizmus  je ťahúňom ekonomiky. Nepokoje, ktoré sa odohrávali na Sinaji sú stále vecou Sinajského polostrova. Žiaľ SME.sk, a sto ďalších malo v posledných článkoch problém nazrieť do mapy a overiť si, či Marsa Alam alebo Hurghada naozaj ležia na Sinaji. Skúsení cestovatelia vedia, že Sinaj je pomerne dosť ďaleko od spomínaných Slovákmi navštevovaných oblastí. V turistických lokalitách je pokoj, dovolenková sezóna, hotelový luxus, nerušené potápanie a relax. Za celé leto sa k nám nedostala jediná informácia o nepokojoch, ktoré by prenikali smerom na juh k pobrežiu Červeného mora.

Znížené ceny môžu sprístupniť Egypt ešte viac
Egypt, ako tradičnú letecky dostupnú dovolenkovú destináciu, nenavštívili ešte mnohí cestovatelia. Buď pre nejaké predsudky, alebo pre financie, či pre iné lákavé kúty zvyšku sveta. Pokiaľ situácia bude pokračovať a niektorí ľudia si budú stále myslieť, že ak sa bojuje, alebo sa len mobilizujú ozbrojené zložky na Sinaji, ide o celý Egypt v plameňoch, môžeme sa dočkať udržania nízkych cien možno až do konca mesiaca.

Znížené ceny predstavujú problém
Napriek tomu, že znížená cena v žiadnom prípade pre zákazníka neznamená, že by dostal v niečom ukrátené služby, rapídne nízke ceny môžu znamenať problém pre cestovku. Pri neobsadených letoch im stúpnu náklady, pri pokuse úplne neobsadený nerentabilný let zrušiť nastáva zásadný problém s už zaplatenými klientmi. Pri pokuse ho zrušiť sa nestretnú prevádzkovatelia zájazdov v každom prípade s pochopením. Pri predstave fungovania cestovných kancelárií je zisk veľmi slabý a verme potom, že tie, ktoré sú zamerané len na Egypt, túto sezónu prežijú. Na druhej strane tie cestovky, ktoré sú zamerané len na Grécko, stále na Slovensku bez problémov fungujú… napriek tomu, že sa Grécko zmieta v dlhoch a typickí slovenskí dovolenkári nad Gréckom zväčša na fórach a na predajných miestach frflú.

foto: ilustračná fotografia jedného z egyptských chrámov