Má sociológia zmysel? Skúste knihu Sprievodca šialenej sociologičky

0
2609

Jandourek SociológiaKniha od Jana Jandourka s neobvyklým názvom Sprievodca šialenej sociologičky po vlastnom osude (Průvodce šílené socioložky po vlastním osudu) vychádza vo vydavateľstve Portál. Jej hlavnou prednosťou je to, že nech ste vedeli akýkoľvek základ o sociológií, táto kniha vám neobyčajnou a dosiaľ mne nevidenou formou stále žánrom náučnej literatúry vysvetlí všetko potrebné pre jej pochopenie. Sociológia môže byť nudná na prednáške na škole, táto kniha je síce tiež akoby súborom prednášok, alebo skôr rozhovorov, no zabudnite na bezduché čítanie. Po dočítaní knihy môžete mať pokojne pocit, že ste celý ten čas sedeli na terase na chorvátskom pobreží vy a šlo o rozhovory, nie knihu a čítaný text. Neveríte?

Vo forme rozhovorov
Autor totiž celý výklad sociológie s bohatým a pútavým zachádzaním do minulosti od počiatkov tohto vedného odboru vysvetľuje v rámci rozhovorov s mladou dievčinou, študentkou sociológie, ktorú stretol na dovolenke. Ich stretnutie vyplnené rozhovormi o sociológií sa možno v skutočnosti neudiali až tak doslova, ako je popísané v knihe, no autor vybral formu, s ktorou sa toto nezvyčajné čítanie číta dobre. Pri spoznávaní knihy vám bude jasné, že najideálnejším čitateľom je začínajúci študent sociológie, prípadne človek, čo o sociológií niečo tuší, no potrebuje mantinely, základ a niečo, čo mu pomôže pochopiť túto vedu, jej zmysel a obsah. Výhodou je poznať definíciu sociológie, po čom dáva mnohé iný zmysel a viac jasno. Sociológia je pritom častokrát braná ako predmet utrpenia. Aj vám možno chýbalo niečo, čím by mohla byť sociológia zaujímavejšia a pochopiteľnejšia. Malou

Už v úvode spomína niekoľko udalostí formujúcich spoločnosť, ktoré sa udiali len nedávno a tak aj čítanie berie čitateľ ako živšie, viac hovoriace než niektoré knihy, čo nepoznajú Facebook, ktoré netušia nič o udalostiach ako napríklad útok z 11. septembra, a podobne. Nie že by boli dôvody na spomínanie práve tejto udalosti, avšak práve aktuálnosť knihy uvíta najmä mnoho čitateľov, ktorí si potrpia na aktuálne názory a príklady. Aj keď autor zachádza často do minulosti a do histórie sociológie.

Postupne spoločne preberú rôzne štádiá života človeka. Od detstva, cez dospievanie, zoznamovanie sa so životom, starobou a aj smrťou. Smrťou však kniha začína, preberá samovraždy ako spôsoby riešenia viacerých problémov, prináša dokonca prehľad príčin samovrážd z minulosti. Autor do diskusie na témy prináša aj mená, prípadne zaujímavosti z histórie sociológie, alebo ľudí tvoriacich jej počiatky, s ktorými sa bežne človek nemusel stretnúť. Priestor nájde aj Marx, pričom je v rozhovore načrtnutý jeho židovský pôvod a protináboženské nálady. Spomína sa pojem Utópia, jeho vznik a to, ako niektoré konkrétne mená vytvárali teórie o čo najviac bezstarostnom svete, či svete, v ktorom nevládne kapitalizmus. V tejto časti môže byť kniha pútavým čítaním najmä pre tých, čo netušia o čom v skutočnosti socializmus a kapitalizmus je.

Odborná literatúra, ktorá je aj nie je odbornou
Pri osobnom pohľade na túto zaujímavú knihu mám trochu dileme. Kniha je čistým textom bez obrázkov, čo privádza niektorých mladých čitateľov do šialenca. Radi by mnohé veci mali vo forme rozhovoru, a práve to je výhra tejto knihy. Je odbornou, hoci tak vôbec nevyzerá. Jej celý obsah prináša mnohé poznatky o histórií sociológie, mená významných ľudí, dokonca aj roky a informácie. Osobne mi stačilo jediné prečítanie bez veľkého premýšľania o Marxovi a aj vďaka osobným poznámkam autora máte jasno v tom, kto to vôbec bol a odkiaľ pochádzajú jeho názory. Po otvorení knihy a náhodnom nalistovaní ktorejkoľvek strany však skeptik zhodnotí, že ide len o rozhovor, ktorý nemožno brať za odbornú náučnú literatúru. V tom tkvie prekvapenie, pre ktoré si možno knihu prečítate celú aj opakovane.

Mladá sociologička je mladý čitateľ
Forma, ktorá je blízka možno každému mladému študentovi sociológie, je bežný rozhovor vedený formou, ktorá má byť pochopiteľná práve mladému človekovi. Čiže bez náhlych skokov do neznámych vôd a do termínov, ktoré si musíte nájsť v slovníku v závere knihy. Kdeže. Práve fakt, že ide o knihu zloženú zo spoločných rozhovorov medzi dvoma ľuďmi, starnúcim profesorom sociológie a mladou sklamanou študentkou, ktorej sociológia nedáva zmysel, je na jednej strane táborom vzdelaným a zdrojom jasných a presných informácií, v druhom tábore ide o poslucháčku v podobe mladej dievčiny, v ktorej sa uvidí každý čitateľ. Najmä taký, čo hľadá v knihe pochopenie sociológie ako možno nezáživnej, či ťažko chápateľnej vedy.

Možno si práve to uvedomoval aj autor, keď sa odhodlal tieto rozhovory spísať do knihy. Ich obsah či chce alebo nie, bude blízky práve mladým ľuďom, ktorí sa zosobnia so spomínanou študentkou. Tak ako sa postupne v knihe sama pýta, počúva a spoznáva viac a viac detailov o zmysle a histórií sociológie, tak súbežne s tým chápe aj čitateľ viac a viac. Tou sociologičkou je vlastne čitateľ a aj preto sa to dobre číta. Nepotrebuje totiž byť odborníkom, keďže kniha je písaná zrozumiteľným jazykom.

O knihe a ideálnom čitateľovi
190 stranová brožovaná publikácia vychádza v čiernej obálke s pekným parciálnym lakom. Ide o novinku, ktorá má svoje prvé vydanie práve v roku 2014, dokonca ide o 2596. publikáciu vydavateľstva Portál v poradí, čo je len síce na okraj, no predsa veľmi zaujímavé číslo. Ideálneho čitateľa som už načrtol v úvode. Nepochybne to bude mladý študent sociológie, čitateľ so záujmom o jej pochopenie v akomkoľvek veku, hlavne však človek, ktorý uprednostní jasný výklad.
PhDr. Jan Jandourek, Ph.D. sa narodil 12. mája 1965, pôsobil ako kňaz, no napriek tomu má v tejto knihe čistú myseľ a prejav, bez výrazného náboženského vplyvu. Dlhé roky pracoval ako redaktor v rôznych periodikách, napísal niekoľko románov, knižných rozhovorov a náučné knihy nie len o sociológií a jej týkajúcej sa histórie.

Link na knihu – portal.cz