Hojdacie siete vymysleli Indiáni, nie dávni námorníci

0
4475

Hojdacie siete sú interiérovým aj záhradným doplnkom. Svojho času boli veľmi populárne na lodiach, pretože vyrovnávali húpanie plavidla na vodnej hladine a ponúkali mierne vyváženejší pokoj. Na niektorých miestach sveta sa preto hojdacie siete volali aj námorníckymi sieťami. Skutočnosť je však taká, že siete sa objavili až po objavení Ameriky. Pochádzajú totiž z Ameriky.

Hojdacia sieť hamaka

Pochádzajú od juhoamerických Indiánov
Indiáni používali hojdacie siete bežne na spánok, aj na uskladnenie potravín, či na prenášanie. Národy ako Mayovia a Aztékovia ich používali v mnohých domácnostiach, neboli však pravidlom a povinnou súčasťou obydlia a okolia. V pralesoch Južnej Ameriky im hovorili hamaca. Tento názov im zostal dodnes. Západné krajiny tak siete volajú stále, prípadne používajú rôzne tvary podobné na originálny názov.

Indiánska kultúra dala svetu viac
Od amerických Indiánov však toho máme oveľa viac. Vďaka nim máme rajčiny, papriku, fazuľu, chilli, kukuricu, či zemiaky. Taktiež boli objaviteľmi a prvými pestovateľmi tabaku a kakaa. Bez ich znalostí by ľudia možno ešte pár storočí, prípadne nikdy nepoznali plodiny, ktoré hýbu dokonca aj cenami na medzinárodnej burze.