Kam na dovolenku v máji a júni kvôli moru a plážam

1
19399

Turecké Kleopatrine kúpeleV čase májových teplotných výkyvov a neustáleho vyhrážania troma ľadovými Pankrácom, Servácom a Bonifácom je celkom príjemné predstaviť si pravé nefalšované letné teploty, pláž, more a piesok medzi prstami na nohách. Samozrejme, pokiaľ holdujete tomuto trendu modernej doby. Máj a jún sú mesiace pred sezónou. Znamená to najmä fakt, že letoviská nebudú tak plné, slnko nebude pražiť ako divé a tiež hotely sú v tomto čase ešte pred vyčerpávajúcim obdobím. Všade vládne pokojná atmosféra a odhodlanie. Aj všetci nováčikovia zapojení do cestovného ruchu, nech ide o ktorúkoľvek krajinu obľúbených plavkových destinácií Slovákov, sú plní ambícií a na klientov majú viac času. Cestovať mimo sezónu má aj jednu nespornú výhodu, ktorou je nižšia cena. Ten najväčší dopyt po dovolenkách totiž vzniká v mesiacoch, kedy majú voľné dni deti v školách a dospelí podnikové dovolenky.

Máj a jún pri mori
V máji a júni môžete výborné podmienky na more nájsť na mnohých miestach sveta. Z destinácií, ktoré sa priamo lietajú zo Slovenska, je to najmä Egypt. V Egypte bezoblačná obloha s aktívnym slnkom skrátka nedovolí zostať pokožke bez opálenia. Dobrý faktor je v Egypte nevyhnutnosťou celoročne. Pred sezónou sú zaujímavejšie poznávacie výlety po staroegyptských pamiatkach a pyramídach. Chýba ten najväčší nával turistov a dlhé čakania na vstupy, či predieranie sa ďalšími skupinami. Už teraz lákavé je južné Turecko. Letoviská Side, Alanya, Antalya, Kemer, či mnoho menších sa opäť postupne prebúdzajú. V Turecku sú to tiež poznávacie zájazdy, v ktorých sa tieto mesiace dá naraziť na lepšie možnosti pohybu, aj napríklad lepšie zábery. Navštíviť viacero tureckých miest a atrakcií si nebude vyžadovať rovnako tak toľko čakania napríklad pri turniketoch pútnych a antických miest, návštevníkmi obmedzených atrakcií a ďalších. Avizovaný úbytok ruských turistov sa zatiaľ výraznejšie neprejavil. Uvidí sa až v sezóne a v číslach. Zo Slovenska poletí veľké množstvo letov každý mesiac až do jesene. Ich najvyššia intenzita bude práve počas júla a augusta. Niektoré kapacity dokonca nájdete už vypredané aj teraz. Turecko teda očividne opäť boduje. Od júna sa naplno rozbehne aj Tunisko, ostrov Djerba a južnejšie letoviská. Ak siahnete ďalej, než Stredozemné a Červené more, zo Slovenska sú dobre dostupné Kapverdské ostrovy Sal alebo Boa Vista. Výborné podmienky ponúkajú Kanárske ostrovy. Teplé more čaká na cestovateľov aj v západnom Maroku. Pri arabských krajinách sa oplatí myslieť aj na Ramadán, ktorý sa tento rok slávi od 18 júna. Z letov mimo Slovensko je výborné počasie tradične v Karibiku, v Keni, na Zanzibare a ďalších exotických krajinách. Momentálne vyčíňajúce tajfúny vo východnej Ázii zrejme odrádzajú od plánovania ciest práve tam.

Poreč Chorvátsko

Dážď a jeho riziká počas celého leta
Pokiaľ však ide o jún a jeho druhú polovicu, je zbytočné spomínať konkrétne krajiny. Letné podmienky totiž ponúknu postupne všetky obľúbené dovolenkové ciele. Dúfajme, že tohtoročná sezóna nepotrápi dažďami Chorvátsko tak, ako počas leta 2014. Žiaľ práve v Chorvátsku a Taliansku je zo všetkých preferovaných plážových destinácií najvyššie riziko prehánok. To však neznamená, že je vysoká pravdepodobnosť dažďa, len v porovnaní s inými krajinami je pomer pravdepodobnosti vyšší. Naopak najmenšie riziká sú v Egypte, Tunisku, Turecku, na viacerých gréckych ostrovoch, v Maroku a na Kapverdách. Počas leta sú tu zrážky skôr vzácne, ako ojedinelé.

Comments are closed.