Lietajúce drony s kamerou: sú naozaj problémom? Sú!

0
7613

Podľa medializovaných informácií si chce polícia posvietiť na používanie dronov. Lietajúce zariadenia s pripojiteľnou kamerou sa v posledných dňoch na Youtube prezentovali s nakrútenými zábermi na domy a areály stavieb slovenských oligarchov, čím bolo o niečo viac odprezentované to, čo bežne z ulice nevidieť. Hoci bežný divák neuvidí nič zásadné a šokujúce, drony sa týmto spôsobom prejavujú ako nástroj, na ktorý žiaden zákon nemyslí. Akýkoľvek zákaz, či obmedzenie ich používania verejnosť bude nepochybne vnímať ako prejavy policajného štátu a obmedzovania slobôd. V skutočnosti je však pravda niekde celkom inde a zrejme s ňou nebudú spokojné najmä prvé lastovičky, firmy nakrúcajúce výškové videá a jednotlivci, ktorí majú záujem nahrávať podobné videá. Pravdou totiž je, že drony problémom sú a z právneho hľadiska to nemožno poprieť. Už ich vzlet a snímanie sekundy záznamu sa stretáva s niekoľkými zákonmi. Počet porušených zákonov sa mení podľa toho, kde drona vypustíte. Pochopiteľne, majiteľ drona a kamery na ňom často ani netuší, že jeho činnosť môže byť problém.

Lietajúce drony a problém

V čom je problém?

1. súkromie

Každý má právo na súkromie. Dron lieta často v kombinácii s kamerou, ktorá nahráva a táto nahrávka k niečomu slúži. Ak niekto vyhodí 600 EUR až niekoľko tisíc EUR len za lietajúce zariadenie tohto typu, zrejme holduje špeciálnemu druhu zábavy, akejsi susedskej nevinnej špionáži, alebo chce výborné zábery na nevedno aký účel. Lenže občas si chce človek ľahnúť na vlastnej záhrade s holým pupkom (či niečím iným) a zadriemať s otvorenou tlamou. Znepokojujúce by bolo zistenie, že sa ulica smeje u mladého Fera na počítači, nad zábermi chrápajúceho starého Poláka a nad bordelom, ktorý má pri altánku. Sú veci, ktoré na svojich pozemkoch máme a niekto iný si ich môže vysvetliť po svojom.

2. obavy a nepochopenie

Aj ja som zneistel, keď mi nad záhradou lietal dron. Nie je podpísaný, čiže nie je jasné, komu patrí a čo má za lubom. Nakrúcal si moju záhradu a aj niekoľko vedľajších. Keďže ich nakrúcal v letových prestávkach a vyhýbal sa oblúkom stromami zarasteným miestam, ovládajúci človek musel byť ukrytý v tráve niekde ďalej s dobrým výhľadom aj na fakt, že na záhradách stoja nespokojní majitelia. Odplašil ho až opakovaný pokus suseda zvesiť ho letiacimi starými parketami a počkať si na vysvetlenie jeho záchrancu. Každý má právo vedieť, z akého dôvodu je vyhotovovaný záznam jeho majetku a tváre. Čoraz viac vo svete drony používajú aj denníky, médiá a rôzne portály. Získavajú tak materiály pre články. Pri niektorých témach sa ťažko možno spoliehať, že zaznamenaná situácia je naozaj to, čo popisujú, a predsa sa tak deje.

3. osobné práva

S druhým bodom má mnoho spoločného aj nejedno osobné právo. Snímať vašu tvár, snímať váš majetok, jeho výmeru, pozemok a vyhotovovať záznamy pre neznámy účel je protizákonné, hoci by o tom dokázal polemizovať právnik jednej aj druhej strany. V Rakúsku je na takýto prípad prísny zákaz akéhokoľvek snímania iných ľudí a ich majetku, čím je ich zákon vopred jasný pre všetkých používateľov podobných kamier. Tam sú drony rovnako tak regulované, ako autokamery, ktoré aj napriek vysokej pokute mnoho Slovákov po prechode hraníc naďalej používa.

4. obsadenie oblohy novým zariadením

Ak sa koná stretnutie leteckých modelárov s lietajúcimi lietadlami, vždy o tom informujú potrebné úrady, pretože do oblohy sa dostávajú ovládané zariadenia. Na drony nikto nemyslel a nemysleli ani na to, že dron je schopný stúpať do poriadnej výšky a držať sa extrémne dlho na oblohe. Akékoľvek novinky, ktoré brázdia vzduch vždy potrebovali reguláciu úradmi. Či išlo o lietadlá, balóny, vzducholode, alebo o bezmotorové lietadlá, je to absolútne jedno. Obsadenie oblohy celkom novým typom zariadenia si vždy žiadalo úpravu zákonov a tak sa nemožno čudovať, že zrejme k tomu nadíde aj teraz. V skutočnosti je správne predpokladať, že používanie dronov by malo mať svoje pravidlá. A pokojne dané zákonom. Drzosť s akou jednotlivci drony dnes používajú otvára možnosti veľkému množstvu príležitostí, pri ktorých nemožno hovoriť o zákony neporušujúcej činnosti. Viaceré mestá už celkovo zakázali používanie týchto zariadení. Naposledy s prísnym nariadením prišlo Tokio.

5. letecká doprava a kolízie

Nevedno čím to je, že majiteľov dronov lákajú letiská. Lietajúceho drona sme videli už v roku 2014 pri bratislavskom letisku na vrakunskej strane. Nehybne stál vo vzduchu a podľa občasného pohybu zrejme snímal letisko v smere k poškodenému žltému nákladnému lietadlu spoločnosti DHL. Práve letisko je miesto, kde je možné takéto činy nazvať obzvlášť drzou trúfalosťou. Z určitých dôvodov sa nachádzajú na letiskách plašičky vtákov, trénované dravce a rôzne systémy. Vtiahnuť drona do prúdového motora letiaceho lietadla spraví oveľa brutálnejší zásah než vtiahnutý holub. Pilot dopravného lietadla s dvoma stovkami ľudí na palube by nepochybne zažil pekelné chvíle pri manévroch vyhnúť sa stretu s lietajúcim zariadením v letovej dráhe. Šialenec s dronom vypusteným nad letiskom by mal potom čo vysvetľovať v prípade veľkého nešťastia, či zranenia ľudí pri manévroch lietadla. Sila s akou prúdový motor funguje hlavne pri vzlietaní lietadla je nepredstaviteľná a dron je v blízkosti prúdového lietadla absolútne neovládateľný. Kým z holuba je kaša a zanesený rotor, hliníkové, či plastové diely drona a kamery tvoria pre rotory a vnútro dôvody na sakramenský, či fatálny problém. Akoby sa čakalo na prvého šialenca, ktorý na trúfalosť doplatí. Ten z londýnskeho letiska Heathrow bol k tomu blízko.

6. ľudské dôvody

Za samostatný typ dôvodov, prečo možno považovať prípadnú reguláciu používania dronov ako za pochopiteľnú, by som rád uviedol aj ľudský dôvod. Je lákavé si nakrútiť niekoho pozemok, ktorý je skrytý pred očami ľudí vysokým múrom. Nemusí ísť o mafiána, ale pokojne umelca, človeka so zlou skúsenosťou, zberateľa umenia, alebo len prehnane ostražitého človeka. Taktiež je lákavé nakrútiť si dom nejakej celebrity z druhej strany, kam verejnosť nemá výhľad. Dron si dokáže nakrútiť pohľad do okna vlastne kohokoľvek a je celom jedno, na akom poschodí. Bez regulácie môže prísť pokojne doba, kedy budú Zuzane Fialovej, Kristíne Turjanovej či Zdene Studenkovej nad záhradou lietať drony jednotlivých bulvárnych denníkov. Z každej strany jeden v rôznom čase a bude naozaj veľmi ťažké sa voči nim brániť, prípadne vysvetľovať, prečo robia reklamnú kampaň pre Niveu, keď práve použili konkurenčnú značku. Práve takáto hlúposť už pripravila o peniaze nejednu americkú celebritu, napríklad keď tváre z reklám na Pepsi doma pili Coca Colu a fotografie papparazi-fotografov ich zachytili, ako porušujú špeciálnu zmluvu… a Nový Čas má o čom písať. Po novom nás na jeho stranách, ako sám tvrdí, všetko „mrazí, rozplače a dojíma k slzám“… žiaľ neúspešne.

7. Poškodzovanie majetku

Nie, to nie je zlý vtip. Dron s poruchou, zatúlaný, alebo dron so slabou batériou, ktorý sa náhle rúti k zemi, môže pokojne poškodiť strešné okno na dome, zraniť človeka, dieťa, zviera, poškrabať osobné vozidlo, ba dokonca pri páde na cestu môže spôsobiť nejeden problém v premávke. Dron s náhlou poruchou lietajúci v blízkosti okien môže vletieť pokojne do niektorého z nich, či niekomu na balkón. Ak sa vám podarí nájsť v takomto drone kameru so záznamom vášho majetku, či osoby, máte plné právo si minimálne záznamovú kartu z kamery ponechať, ak nie celú kameru. Pri nákladoch na celé zariadenie je však málopravdepodobné, že majiteľ svoje zariadenie nebude chcieť naspäť. Prípad z Nemecka, kde sa dron zachytil na strome na súkromnom pozemku poľnohospodárskej firmy prinútil jeho „púšťača“ risknúť to a vtrhnúť na ohradený pozemok. Na strom vyliezť stihol. Strážny pes mu však nedovolil vrátiť sa aj s dronom na cestu, odkiaľ ho vypúšťal. Vysvetľujte potom, čo robíte na súkromnom pozemku na niekoho strome s malým vrtuľníkom a kamerou pod pazuchou. Slovenskí robotníci, ktorí ho tam našli, keď jeho známi prišli hľadať pomoc k hlavnej budove areálu, ani nechápali, čo taký dron dokáže. Inak by možno chlapíka len tak nepustili.

Kamerám však nemožno uprieť, že dokážu aj propagovať, pomáhať a byť súčasťou pozitívnej práce. Problémom je však hlavne zneužívanie vlastností týchto kamier a ich stúpajúci nijako neregulovaný počet v rukách kohokoľvek. Ovládajúcim môže byť pokojne dieťa, ale aj sabotér. Regulácia tým pádom má možnosť obmedziť ich používanie a prinútiť špekulantov mierniť prípadné chute na riskantné kúsky a obzvlášť odvážne činy.