USB 3.0 vám ušetrí čas, malá ukážka s kľúčom Transcend JetFlash 780

0
2051

JetFlash 780, USB 3.0Nedávna novinka, nová verzia USB 3.0, sa čoraz vo väčšom meradle objavuje v zariadeniach a aj v externých diskoch. Dá sa povedať, že vysoká cena 3.0 zo začiatku postupne klesá a už sa nedostáva na hodnoty, v akých sa nový štandard hýbal na začiatku. Nové notebooky už obsahujú porty s rýchlejším USB 3.0, čomu sme viacerí radi, ale sú to aj disky, usb flash disky, a nové zariadenia, čo komunikujú s novým rýchlym portom. Využiť jeho vlastnosti pritom môžete najmä čo sa týka napájania zariadenia a rýchleho prenosu dát z jedného zariadenia na druhé, ale aj v rámci samotného zariadenia. Ani nám nebolo presne jasné, o koľko sa zvyšuje rýchlosť bežného kľúča, ak podporuje USB 3.0 a nemáme port 3.0 ale len klasický 2.0 (s najväčšou pravdepodobnosťou všetky bežné počítače kupované pred rokom 2013). USB 3.0 bolo navrhnuté ešte v roku 2008, v roku 2010 boli vyrobené prvé zariadenia, no na slovenský trh medzi bežných ľudí sa technológia dostáva až tento rok, ba čoraz viac aj vďaka znižujúcim sa cenám zariadení s novým portom. Počítačové pevné disky s veľkou kapacitou a USB 3.0 pomaly vytláčajú dvojkové, aj keď aj tie sa stále vyrábajú. Spoznať ho môžete laicky napríklad aj vďaka modrej farbe, ktorú porty USB 3.0 používajú a „trojkové“ prenosné disky taktiež.

USB kľúč s 3.0 portom
V redakcii momentálne máme práve na účely testovania USB prenosný kľúč veľkosti 16 GB s USB 3.0, značky Transcend typ JetFlash 780. Jeho zaujímavosťou je, že na obale sa pýši rýchlosťou čítania až 140 MB za sekundu a rýchlosťou písania až 40 MB za sekundu. Výrobcovia zámerne uvádzajú tie najvyššie hodnoty… ale v tomto prípade tomu tak nie je. Transcend uviedol garantované hodnoty, no zaujímavosťou je, že hneď prvý test ukázal ešte vyššie čísla a to rovno čitateľných 157,1 MB oproti garantovaným 140 MB za sekundu. Zápis garantovaný na 40 MB za sekundu je o niečo vyšší a teda 42,6 MB/s. Takúto rýchlosť človek využije prevažne pri rýchlom kopírovaní veľkých súborov, zálohovaní, nutnosti rýchlo konať, alebo ako v našom prípade – pozrieť si film priamo z kľúča v televízore hladko, bez nejakých komplikácií s nestíhaním.

JetFlash Trancend 780

Použitie v 2.0 porte
Pokiaľ použijete zariadenie s podporou 3.0 v porte klasickom USB verzie 2.0, samotný Windows systém v novších verziách upozorní na možnosť rýchlejšieho fungovania v prípade zapojenia do portu 3.0. V každom prípade však bude fungovať, spätná kompatibilita je u všetkých zariadení a USB 3.0 samozrejmosťou. Práve tu však môžete aj sami pozorovať rozdielnosť rýchlosti v porte verzie 2.0. V konečnom dôsledku však zápis nie je tak priepastne rozdielny, čítanie je však neprehliadnuteľne rýchlejšie v novšej verzii USB 3.0.

JetFlash Trancend 780