Dulovica, ovocný destilát z duly, nášho zabudnutého ovocia

0
17370

Dula nepatrí medzi bežné ovocie našich záhrad, hoci v minulosti tomu bolo inak. Hoci je tvrdšia, je plnohodnotným ovocím podobne ako jablká. Jej dužina má mnohoraké využitie, hoci súčasné kuchárske knihy a radcovia sa už týmto ovocím veľmi nezaoberajú. Je to škoda, pretože do zabudnutia upadla hlavne kvôli tomu, že len málokto si na nej pochutí priamo zo stromu. Vďaka svojim vlastnostiam si na nej môžeme pochutiť v oveľa jemnejšom skupenstve. V podobe stopercentného ovocného destilátu.

Dulovica

Nie dula, ale dulovica
Nie celkom tradičný zdroj ovocného destilátu si môže zaslúžiť pozornosť zaujímavou chuťou aj vhodnosťou všade tam, kde použijete aj osvedčenú klasiku. Všetko zaujímavé si treba vyskúšať. Dulovica má chuť podobnú na jablkovicu a predsa je originálom. Správny ovocný destilát páli až v žalúdku, čo aj v prípade vyskúšanej dulovice z pálenice Bird Valley Distillery platí. Žiaden cudzí zápach, príchuť, ktorá by prekážala.

Dulovica

Konkrétny produkt pálenice z Vtáčieho údolia v Porúbke má objem 0,35 l a dizajnovú fľašu z tvrdého skla, ktorá zaujme aj svojim tvarom. Všetky nápisy na fľaši sú na etikete, ktorá vytvára dojem priamej farby na skle. Jeden z nápisov nesie jeden podstatný údaj a to zloženie s jediným jedným riadkom. Znie „100% ovocný destilát“, čo pri produktoch zaplavujúcich náš trh (zväčša ochutené osladené liehy s názvom ovocia bez „-vica“.) nehľadajte. Konkrétna fľaša zaujme aj uzáverom. Stačí krátke pootočenie uzáveru, ktorý nie je tradičným šrobovacím. Na výrobu 2 až 3 litrov sa spotrebuje 100 kilogramov ovocia.

Čisté rýdzo slovenské kvalitné výrobky si vysluhujú často pochvaly a záujem médií. Ani v tomto prípade nemožno spraviť žiadnu chybu. Ovocie pochádza zo Slovenska rovnako ako výsledok a zvyšok mimo neho.

Takmer zabudnuté ovocie
Dula je ovocie, ktoré sa podobá na jablko, no akoby bolo jeho vitamínmi nadopovaným väčším dvojčaťom. Ovocie príbuzné jablkám a hruškám dnes patrí medzi takmer zabudnuté ovocie, ktoré sa v minulosti objavovalo v našich sadoch oveľa viac. DulaPochádza z juhozápadnej Ázie a nazývajú ho tiež ovocím bohyne lásky Afrodity. Za surova je prakticky nejedlá. Jej tvrdé plody si vedia za surova vychutnať len skutoční milovníci tohto ovocia. Je zrelé až ako výrazne žlté v neskorú jeseň pred prvými mrazmi. Je súčasťou ovocných zmesí, kaší, v slovenskej tradičnej kuchyni má bohatšie využívanie a samozrejme nezabúdajme na možnosť výroby ovocného destilátu. Obsahujú vysoký podiel vitamínov, najmä vitamínu C. Naši predkovia ju využívalo aj ako liečivý plod s účinkami na zažívanie.

zdroj foto: bvd.sk