Cestujete single? Ako je to s jednolôžkovými izbami v hoteloch?

0
5604

Ak sa chystáte na dovolenku osamote po niekoľký krát, veľmi dobre viete o príplatkoch za jednolôžkovú izbu. Príplatok si účtujú hotely, nie však cestovné kancelárie, ako prevažuje názor verejnosti. Cestovanie osamote má niekoľko výhod aj nevýhod, ktoré sú individuálne. Nejde však o nič vzácne. Záujem o jednolôžkové izby aj v dovolenkových rezortoch je pomerne vysoký. Určitý nepísaný rebríček zvyšoval svojho času záujem slobodných dievčat o jednolôžkové izby v Tunisku, či svojho času aj v Grécku. Sami cestujú ľudia sklamaní, introverti, samotári, aj obchodníci a dobrodruhovia.

Baron 6 stars hotel

Jednolôžkové izby v hoteloch
Sadzby poplatkov za jednolôžkové izby si určuje hotel. Z pochopiteľných dôvodov, ktoré neradi počujú odporcovia tohto príplatku. Hotely v dovolenkových letoviskách a plážových destináciách nedisponujú jednolôžkovými izbami takmer vôbec. Štandardom je dvojlôžková a dvojlôžková s jednou prístelkou pre tretiu dospelú osobu, alebo pre dieťa. Takmer všetky hotely ako prvý štandardne používajú cenník pre dvoch dospelých ľudí, čiže základom je obsadenie dvoch základných lôžok. Na túto konfiguráciu sú aj nastavené hotely a všetky systémy. Pri záujme cestovať osamotene vzniká nutnosť sprístupnenia dvojlôžkovej izby jedinej osobe a teda jedinému platiacemu klientovi, kde však hotel stráca zisk, ktorý by inak mohol získať pri predaji inej cestovnej kancelárii, ak by prišla s dvoma klientmi. Príplatok za neobsadené druhé lôžko inak nazývaný aj ako príplatok za jednolôžkovú izbu, je svojim spôsobom pochopiteľnou reakciou hotelov vzhľadom na nízky zisk za obsadenú celú jednu izbu jediným platiacim klientom. V žiadnom prípade pritom neplatí, že výška príplatku je vždy percentuálnou hodnotou z nejakej ceny, pretože jeho výška je v skutočnosti rôzna. Niekedy dokonca symbolicky nízka.

Špekulanti nemajú šancu z jasného dôvodu
Mnoho cestovných kancelárií možnosť cestovania a ubytovania pre jednu osobu ponúka s jasnými pravidlami. Kým doprava nepredstavuje žiaden problém, ubytovanie už limitujú podmienky samotných hotelov a partnerských spoločností v danej krajine, ktoré zabezpečujú kontrakty. Zdá sa nefér a podľa niektorých názorov ide o diskrimináciu. Nuž teda skúsme zrušiť príplatok za jednolôžkovú izbu a umožníme tak obsadiť jednu veľkú izbu jediným klientom. Akú situáciu pri tomto modeli získame? Vycestujem do dovolenkového letoviska s manželkou, no ona si zoberie svoju vlastnú izbu a ja svoju. Budeme mať maximálne pohodlie, pretože máme dve izby za cenu jednej. Obsadili sme vďaka nulovému príplatku za jednolôžkovú izbu hneď dve izby a rovnaký nápad má aj 40 ďalších párov. Pri takomto fungovaní by nepochybne klesli čísla zisku a hospodárenia hotela. To, čo mohol hotel zarobiť pri klasickom predaji izieb stratil na nulovom príplatku a záujme ľudí obsadiť izby po jednom človeku za nezmenenú cenu. Pokojne tak môže nastať situácia, že hotel bude mať vybookované všetky izby a len polovičný zisk, ktorý nebude stačiť na platy zamestnancov, účty a existenčné výdavky. Žiaden hotel dobrovoľne nepríde o zisk len v záujme pomôcť jednolôžkovým izbám. Vytvorenie limitovaného počtu týchto izieb tiež nie je riešením. Vzniká priestor na reakciu „Prečo on mohol a ja nie?“.

V skutočnosti nejde o pokutovanie a ani diskrimináciu
Aj vďaka vyjadreniam nekompetentných ľudí s pomýlenými informáciami v hlavnom večernom spravodajstve vzniká predstava, že ide o pokutovanie ľudí cestujúcich single. Nejde o pokutovanie ľudí, ale dodatočný príplatok hotela, ktorý štandardne neponúka ubytovanie pre jednu osobu, nie je na to prispôsobený. Môže však obetovať dvojlôžkovú izbu, či dokonca troj-lôžkovú izbu pre jedného v prípade zaplatenia nižšieho poplatku, ako cena druhého neobsadeného lôžka. Sú hotely, ktoré vôbec neponúkajú možnosť ubytovania jedného človeka na izbe (nedisponujú príplatkom za neobsadené druhé lôžko) a jedinou možnosťou je zaplatenie celej ceny ubytovania. Tento výpočet je v prípade takéhoto hotela trochu komplikovanejší. Cestovná kancelária, prípadne sprostredkovateľ ubytovania pri jeho výpočte odráta cenu dopravy a pripočíta len časť ceny predstavujúcu ubytovanie druhej neexistujúcej osoby. Nie každý online rezervačný je prispôsobený na rezerváciu zájazdu, či ubytovania pre jednu osobu. Dôvodom môže byť rozdielna konfigurácia hotelov a nastavení, prípadne nutnosť spätne preveriť v samotnom hoteli, či to umožňuje. Maximálne vyťažený hotel má právo uprednostniť zisk od dvoch pred ziskom od jediného s menším príplatkom.

Dospelý s dieťaťom
V posledných rokoch sa na trhu začali objavovať úpravy cenníka v prípade záujmu cestovania jednej dospelej osoby a jedného dieťaťa. V minulosti platilo aj pri tejto konfigurácií vo väčšine hotelov sveta, že bolo nutné zaplatiť dve dospelé lôžka, ktoré tvoria už spomínaný štandardný základ. Pri objednávke zájazdu, alebo ubytovania už dnes niektoré hotely ponúkajú ďalší typ izby, respektíve spôsobu rezervácie a výpočtu ceny v prípade dospelej osoby a dieťaťa, ktoré obsadí druhé lôžko dospelého. Cena môže byť výrazne nižšia, než by inak stála cena dospelej osoby.

Riešenie pre trpezlivejších
Príplatky tohto druhu sa týkajú aj tých, ktorí nemajú s kým vyraziť, ale tiež nemajú problém vyraziť na dovolenku s neznámym. Chce to len nájsť miesta, kde sa stretávajú cestovatelia rovnakých chutí, alebo len šťastie na ľudí, ktorí potrebujú ubytovanie, no nemajú záujem sa v hoteli príliš zdržiavať. Nájsť spolucestujúceho nemusí byť problém, no ubezpečte sa, že v prípade opačných pohlaví (dnes už je to vlastne jedno) nebude ten druhý očakávať aj niečo viac.