Farbivá a chémia známa ako „éčka“, ktoré môžu naozaj uškodiť

0
3478

Zdravé stravovanie stojí oveľa viac, ako stravovanie bežné. Lenže pri bežnom stravovaní, pokiaľ sa príliš hľadí na čo najnižšiu cenu môžeme natrafiť často na látky, ktoré nepatria medzi čisté, alebo lepšie povedané na látky, ktoré by nám mohli uškodiť, ale keďže sa počíta len s malým množstvom, je to len malé zlo. Éčka, ako im hovorovo hovoria mnohí, sú rôzne chemické, alebo prírodné látky. Medzi éčka zaraďujeme od vitamínov, cez rôzne zdravé / zdraviu prospešné látky, minerály, po rôzne stabilizátory a farbivá bez zdravotného účinku. Pokračovali by sme však až do kategórie prísad, ktoré môžu byť v niektorých krajinách zakázané, ale to neznamená, že sa na pultoch predajní neobjavujú. Škodlivé látky, ktoré nesú svoje označenie, sú pre rôzne krajiny na základe rozhodnutí potravinárskych komôr alebo príslušných úradov, tiež rôzne charakterizované a triedené. Mnoho z týchto látok má účinky na naše zdravie, ktoré si všimneme, až keď je neskoro, no pri liečení následných problémov sa málokto pozrie na to, čo mohlo zdravotné komplikácie spôsobiť.
Tu je aspoň krátky prehľad tých „éčiek“, ktoré reálne patria medzi škodlivé, alebo rizikové a mohli sme sa s nimi v minulosti, alebo súčasnosti stretnúť aj u nás.

E240 – formaldehyd
Pomerne v chemickom a potravinárskom priemysle dostupná látka, pritom prudký jed schopný aj pri veľmi malom množstve človeka usmrtiť. Túto plynnú látku používajú ako protipeniacu prísadu do niektorých mliečnych potravín a sladkostí, no skôr ako v potravinách sa skôr stretneme v chémií, v kozmetickom priemysle, vo výrobni rôznych hmôt pre stavebníctvo, pri výrobe lepidiel a fungicídov. Vo vyššej miere ide o jed a naše potraviny by ho nemali obsahovať. Rôzne zdroje aj odborníci upozorňujú, že látka E239 sa môže v niektorých potravinách rozkladať ďalej na rofmaldehyd. Táto látka je však zakázaná pre zmenu úplne.

E924a – bromičnan draselný
Jedna z látok, ktoré napriek toxickosti nachádzajú bohaté využitie v pekárstve. Používa sa ako prísada do kypriaceho prášku, upravuje vlastnosti cesta pri jeho spracovaní a tiež v pivovarníctve. Veľká vnútorná konzumácia látky môže spôsobiť nádory, inak pri požití vyvoláva zvracanie a hnačky. Látka by sa na trhu nemala objavovať, pretože existuje množstvo obmedzení.

E952 – cyklamát
Látka sa používa ako sladidlo a je bez chuti. Prekonáva cukor v sladiacich vlastnostiach, no nemá žiadnu energetickú hodnotu a podľa niektorých štúdií môže látka napomáhať rastu karcinogénov v tele. V EÚ je látka povolená, napriek tomu, že v niektorých krajinách na západe je zakázaná. Využitie má aj v našom potravinárstve ako sladidlo do zväčša lacnejších nápojov a tiež nápojov s dlhšou trvanlivosťou.

E621 – L-glutaman sodný, alebo MSG
L-glutaman sodný, známy tiež ako MSG, je azda najznámejší zvýrazňovač chuti bez vlastného zápachu bielej farby. Bežne sa nachádza aj v našom tele. Najčastejšie sa s ním stretneme v čínskej kuchyni, kde ho ako zvýrazňovač a dochucovadlo používajú vo veľkom. Býva súčasťou rôznych omáčok a polievkových zmesí. Pozor, látku v zložení môže maskovať pojem „želatína“, alebo „sójový hydrolyzát“. Nie je vhodný pre deti vzhľadom na možné ovplyvňovanie zdravého vývinu. Látka môže spôsobovať podráždenosť a iné psychické stavy. Neustále sa jej však venujú rôzne vedecké štúdie. Nejasnosť ohľadom rozsahu zdravotných komplikácií práve v spojení s L-glutamanu sodným sa neustále niekto snaží objasniť novým výskumom. I to môže byť varovaním pred neobozretným a vyšším príjmom tejto látky.

E319 – Terciálny butylhydrochinon, alebo TBHQ
Výrazný antioxidant je zároveň vysoko účinným konzervantom, ktorý udržuje potravinám dlhšiu trvanlivosť a nemennosť niektorých ich vlastností, najmä tukov. Zabraňuje v niektorých potravinách ich rýchlejšiemu podliehaniu plesniam a nákaze baktériami. Druhá strana tejto látky je fakt, odkiaľ pochádza. Vyrába sa z ropy a má viacero negatívnych zdravotných účinkov. Už veľmi malé množstvo tejto látky môže vyvolať vážne komplikácie aj s karcinogénnym účinkom. Nevhodná pre deti. Väčšie množstvo môže spôsobiť bolestivú smrť spôsobenú závratným zvracaním, alebo zadusením. Za smrteľnú dávku pritom možno považovať už 10 gramov. Látka je u nás povolená.

E250 – Dusitan sodný
V mäsiarstve vraj nenahraditeľná prísada umožňujúca ochranu mäsa pred baktériami, udržujúca jeho čerstvosť a farbu dlhšie. Lenže napriek pomerne veľkému zástupu plusov je neprehliadnuteľný fakt, že látka je škodlivá pre ľudský organizmus, najviac pre deti.

E128 – červené farbivo
Zdraviu škodlivé farbivo nesúce označenie E128, alebo ako Potravinárska červeň 10 sa vyrába z uhoľného dechtu a je zakázaná. Boli zistené jeho závažné účinky na zdravie ľudí už pri malom množstve. Je zakázané.

E220 – oxid siričitý
Napriek tomu, že látka patrí medzi nebezpečné látky a jej nadýchanie spôsobuje smrť, má bohaté využívanie v potravinárstve a najmä pre bežného spotrebiteľa ho je možné nájsť vo väčšine vín. Obmedzuje totiž hnednutie ovocnej zložky. Využitie má pri konzervovaní ovocia, ale aj ako antioxidant. Látka nie je vodná pre malé deti.

E210 – kyselina benzoová
Podobnosť s benzínom by napovedala, že ide o niečo príbuzné. Mali by ste pravdu. Vyrába sa totiž čiastočne aj z ropy. Nejde teda o prírodnú látku. Jej použitie v potravinárstve obmedzuje šírenie plesní a baktérií. Látku je nebezpečné používať v potravinách, v ktorých je súčasne aj kyselina askorbinová, pretože tak tvoria škodlivú zlúčeninu. Má veľmi bohaté využitie v potravinárstve a aj na pultoch našich predajní nájdeme množstvo omáčok a potravín, kde sú povolené množstvá tejto látky. Spôsobiť môže alergické reakcie a na niektorých miestach sa neodporúča podávať jedlo s vyšším obsahom kyseliny benzoovej psom, mačkám, malým hlodavcom, alebo tiež malým deťom.

E155 – hnedé farbivo
Zásadne obmedzované farbivo, ktoré by na našom trhu vlastne ani nemalo byť. Vo svete sa používa na farbenie potravín do hneda. Vyrába sa z uhoľného dechtu a patrí medzi škodlivé látky s vysokou možnosťou zhoršenia alergii. Nevhodná pre deti. Jeho použitie je regulované. Niektoré zdroje odporúčajú sa celkom farbivu vyhnúť.

E110 – žlté farbivo a E123 – červené farbivo
Žlté, prípadne pri zmene vlastností aj oranžové farbivo E110, sa vyrába z uhoľného dechtu. Spolu s červeným farbivom E123 sa používa na vytvorenie hnedého farbiva. Inak sú obe látky aj v súčasnosti používané na farbenie potravín, cukroviniek a nápojov. Najmä v cukrovinkách sa môžeme stretnúť s pomerne pestrým množstvom farbív podobnej skupiny. Spôsobiť môžu alergické reakcie a hoci to znie pri použití do cukroviniek zvláštne, nemali by ich konzumovať deti. Niektoré krajiny farbivá prísne zakazujú, u nás sú zatiaľ povolené. Farbivá obsahujú mnohé známe výrobky známych značiek.

E107 – žlté farbivo
Zdraviu škodlivá látka E107 bola využívaná a dodnes v niektorých krajinách je využívaná ako farbivo. Spôsobuje viacero komplikácií s dýchaním, astmou a tiež môže spôsobovať alergie. Predpokladá sa, že sa látka môže stále používať v potravinách, ktoré sa k nám môžu dostať medzinárodným obchodom. U nás je zakázané.