Elektronická zdravotná karta odhalí aj fingované záznamy

0
2957

Poisťovne pre svojich poistencov sprístupnili možnosť nahliadnuť do všetkého, čo sa týka ich vzťahu s poisťovňou a lekárskych úkonov zároveň. Postupne zavádzaná elektronická zdravotná karta sa týka všetkých na Slovensku. Prístup k nej je možné zriadiť v príslušnej poisťovni. V praxi to teda vyzerá tak, že po prihlásení do správy svojej elektronickej karty vidíte všetky úkony, ktoré lekár k vášmu menu napísal. Nenahrádza klasickú fyzickú kartu, ktorú ťaháte všade so sebou a pomáha aj iným lekárom so správnou diagnózou. Doteraz lekári fungovali pomerne slobodne v tom, čo všetko pre poisťovňu písali ako vykonaný úkon na danom pacientovi. Po zisteniach niekoľkých poistencoch je však zrejmé, že karta odhalí aj nejaké záhadné záznamy navyše.

Ako by to malo fungovať
Prídete k lekárovi, necháte sa ošetriť a on do svojej správy k poistencovi napíše podrobnosti o ochorení, úkone samotnom, použitých liečivách pri zákroku ako aj predpísaných liekoch na recepte, s ktorým pacient z ordinácie odchádza. Toto všetko by malo fungovať utajene, bez prístupu verejnosti. Už z filmov vieme, že sa o každom jednom človeku eviduje kompletne všetko a v prípade potreby si to vedia policajné zložky (či na Slovensku možno stačia len zložky s tučným šekom) vytiahnuť. Nám zostáva len dôverovať nejakej kvázi-Hypokratovej prísahe, ktorá sa presunie aj na správcov počítačov a serverov v centrálnom registri týchto údajov, že skrátka nikdy nevylezie von to, koľko krát bol Jožo u urológa, s čím a čo mu na to dal, informácie o tom, kto bol s čím u psychiatra, u sexuológa atď. Nejaké obavy má teraz asi každý…

Objaviť sa však môže aj výnimka
Systém, kedy je možné si odsledovať úkony, ktoré si lekár k vášmu menu napísal, zrejme pomôže odhaliť aj lekárov, ktorým sa zachcelo pár eur navyše. Toto slovné spojenie voči lekárovi sa hodí v tom prípade, ak napríklad konkrétny lekár v daný deň nemá dostatok pacientov a tak si niektoré úkony vymyslí. Od poisťovne potom dostáva peniaze. Česť tým čestným, ale k nečestným sa môže dostať ten za iných okolností čestný omylom. Poisťovne sa možno tešia, pretože klient samotný môže odsledovať, či poisťovňa platí za to, za čo má. Systém otvára dvere aj prípadnému vydieraniu lekárov zo strany pacientov, pokiaľ narazia na pochybnosti. Viem si to veľmi živo predstaviť.

Zopár príkladov
Michalovej sestre sa narodili dvojčatá a tak jeho matka odcestovala na prvý mesiac k nej, aby mladej mamičke mohla s malými pomôcť. Celá rodina vedela, ktorý mesiac to bol, len jej lekár nemal o ničom ani tušenia. O pár mesiacov Michal zriadil online overenie v zdravotnej poisťovni sebe a pomohol aj svojim rodičom. Hneď ako sa pustili do testovania toho, čo to dokáže, narazili na nejaké vyšetrenia, ktoré nemali vážny charakter, ale nebola to ani vyčíslená suma okolo 90 EUR, čo bilo do očí najviac. Prvý februárový utorok pani ani nebola v danom okrese a už vôbec nie u svojho lekára. Podobný zákrok by na jej problémy sedel, no kým ostatné sedeli dátumovo, tento tu bol akosi navyše… Možno sa len niekde stala chyba. Lenže je tu ešte jeden čerstvý príklad…

Viktória dostala od svojej poisťovne prístupy a hneď sa šla pozrieť, čo všetko jej to zobrazí. Chvíľu sa bavila na tom, že je tam komplet všetko od dátumov, cez mená doktorov a ceny po kompletný rozpis detailu. Zastavila sa však na dátumoch z jari tohto roku. Len nedávno sa potešila, že nemá problém so zubami a naposledy u zubára bola minulý rok a čo nevidí, našla zápis, že bola u zubára a ten vykonal zákroky za 80 EUR. Presný popis činnosti na jej chrupe nesedel, pretože nič z toho v ústach nemala. Lekár však od poisťovne získal 80 EUR za niečo, čo stačilo len niekde napísať… a nikto sa možno nič nedozvie… alebo sa pomýlil v dátume, či mene?

Čo môže spraviť poistenec
Nechcem byť ten, čo by konkrétnych lekárov chcel nejako súdiť, ale článok len predstavuje tento spôsob online overení každého zdravotníckeho úkonu a reálne príklady toho, čo systém pomôže odhaliť. Dáva možnosť preveriť, či peniaze poisťovne idú na reálne úkony lekárov. Hoci systém predstavuje určité riziká, prináša aj výhodu pre možnosť kontroly. V každom prípade pri prihlásení a prezeraní výsledkov máte vo svojej zdravotnej elektronickej karte možnosť skontrolovať správnosť údajov a reagovať reklamáciou. V reklamácií máte priestor vyjadriť sa, prečo daný úkon reklamujete. Ďalej už koná poisťovňa a zrejme bude chcieť preveriť, či daný úkon bol, alebo nebol vykonaný. Na druhej strane ak „bonznem“ zubára a k nemu sa dostane, že som ho odhalil, neviem či mu ešte otvorím ústa a on sa na mne nevyzúri… au. Len náhodou som nedávno videl filmový hororový prepadák Dentista a v tomto prípade ho pokladám za celkom inšpiratívny.