Depresia: ako vzniká, jej príznaky a formy úniku z depresie

0
13438

Čakajúca žena, foto SXC„Dnes mám depku.“ Známa veta, ktorú počujeme často z úst priateľov, členov rodiny, kolegov alebo známych.. Väčšina z nás si pod pojmom depresia predstaví človeka, ktorý má smutný výraz na tvári, je pochmúrny, bez nálady. Ale je depresia ako depresia? Je to iba reakcia na zlý deň alebo ide o niečo vážnejšie? Psychológ by nám povedal, že depresia je duševný stav človeka, ktorý môžeme charakterizovať pocitmi smútku, skleslosti, vnútorného napätia spolu s útlmom, ochudobneným záujmom a nízkym sebavedomím. V živote prežívame rôzne situácie, či už príjemné alebo aj stresujúce, menej príjemné. Jeden deň prežijeme s úsmevom na tvári, druhý je zase ťažší. Preto nie je ničím výnimočným, že naše nálady sa menia. To, že sa človek zastavuje a uvažuje, premýšľa nad sklamaním zažíva duševnú bolesť s ktorou sa konfrontuje je bežnou vecou. Kedy je však čas na obavy?

Fyziologická a patologická (patická) depresia
V prvom rade musíme vedieť, že depresia môže byť fyziologická a patologická. Fyziologická depresia má svoje vysvetlenie. V podstate ide o stav smútku. Príčin tohto smútku môže byť neúrekom. Môže za ním stáť náročný deň v práci, konflikty v domácnosti, niekomu stačí aj zlé počasie. Problém však nastáva vtedy, ak hovoríme o patologickej depresii. V tomto prípade pacient prežíva veľmi silné negatívne emócie, ktoré narušujú jeho spoločenský aj biologický život. Príznaky depresie delíme do troch základných skupín. Prvú skupinu tvoria psychické príznaky ako napríklad pochmúrna nálada, spomalené myslenie, pesimizmus, samovražedné myšlienky, pocit menejcennosti, pocit osamelosti, vnútornej prázdnoty, beznádeje. Do druhej skupiny patria psychomotorické príznaky strach, úzkosť, útlm mimiky, spomalené pohyby alebo naopak nepokoj a tretiu tvoria somatické príznaky ako nespavosť, nechutenstvo do jedla, poruchy trávenia, hnačka alebo zápcha a mnoho iných telesných príznakov. Pri patologickej depresii sú tieto príznaky vystupňované. Nejde iba o obyčajný smútok. Človek, ktorý trpí patologickou depresiou môže mať opakované obdobia depresie, ktoré sú rôzne dlhé. Medzi týmito obdobiami nastáva určité zlepšenie, ale majú tendenciu opakovať sa. Tento typ depresie sa nemení podľa situácie. Pokiaľ by sme takéhoto človeka chceli rozveseliť, nepodarilo by sa nám to.

Prečo vzniká depresia?
Budeme sa pridržiavať vyššie uvedeného delenia depresie. Pri fyziologickej môže byť príčinou nejaký problém, zdanlivo neriešiteľná situácia, tragická udalosť, osamelosť…Príčin je veľa ale vieme ich identifikovať. Po odstránení príčiny sa depresia stratí. Pri patologickej depresii sú príčiny vzniku v závislosti od presného typu. Môže ísť o:

  • Endogénnu depresiu – jedinec má vnútorné dispozície – ide o genetické predispozície. Problémom je nedostatok látok, ktoré prenášajú signály medzi mozgovými bunkami a tým sa naruší chemická rovnováha v tele. Spúšťačom môže byť aj úraz, pôrod, klimaktérium, puberta
  • Psychogénnu depresiu – jej vznik je spojený s dlhodobo trvajúcim traumatizujúcim zážitkom. V niektorých prípadoch môže vzniknúť aj s odstupom času po traumatizujúcom zážitku.
  • Somatogénnu depresiu – jej vznik je spätý s telesným ochorením. Najmä pri toxický alebo infekčných ochoreniach. Ako príčina vzniku depresie sú v tomto prípade vnímané škodliviny a choroboplodné podnety, ktoré poškodzujú tkanivo mozgu.

Týka sa depresia iba dospelých alebo aj detí?
Toto je veľmi zaujímavá otázka. Depresia sa môže prejaviť aj u detí. Najčastejšie je spojená s problémami v škole. Dieťa zrazu nechce ráno vstávať do školy, bolí ho bruško, hlava. V poslednom období sa do popredia dostávajú aj otázky anorexie a bulímie u dospievajúcich dievčat. Tieto poruchy môžu byť tiež príznakom depresie.

Diagnostikovanie depresie
Rozlíšiť depresiu od obyčajného smútku je náročné. Pri podozreniach je však dôležité navštíviť lekára, s ktorým spolupracuje často aj celá rodina.

Ako sa vyhnúť depresii?
Ako sme už spomínali, prirodzený smútok je bežnou súčasťou nášho života. Ale každý z nás sa môže dostať do situácie, kedy ho tento smútok začne premáhať, priam až pohlcovať. V takom prípade je dôležité riadiť sa nasledujúcimi krokmi:

  • Robte to čo Vás baví, čo Vás napĺňa. Choďte s priateľmi na kávu, do kina alebo si pozrite dobrý film doma. Máte starú knihu, ktorú sa chystáte čítať už veľmi dlho? Prosím, je čas aby ste začali.
  • Zavolajte priateľom, alebo rodine. Dnes je doba uponáhľaná a určite sa potešia keď Vás budú počuť.
  • Uvoľnite sa. Spravte si relaxačný kúpeľ. Doprajte si šálku voňavého čaju, alebo šálku čokolády. Zapáľte vonné sviečky. Rozmaznávajte svoje zmysly.
  • V zimnom období je dôležité dbať na zdravú stravu plnú vitamínov
  • Začnite športovať. Fyzická aktivita ako lyžovanie, behanie, prechádzka v prírode, bicyklovanie a rôzne iné pomáhajú odolávať smútku. Je to vďaka tomu, že pri športovaní sa do tela uvoľňujú hormóny šťastia.

Pre Zaujimavosti pripravila Tina, foto SXC.hu